İçeriğe atla

Yardım:Yönetim SSS

Vikikitap, özgür kütüphane


Vikikitap SSS
Bu sayfa
Vikikitap SSS'nin bir
parçasıdır.
SSS sayfaları

Genel
Okurlar için
Katkıda bulunanlar için
Düzenleme
Yönetim
Teknik
Sorunlar
Çeşitli

Ayrıca bakınız

Yardım sayfası

Ayrıca bakınız: Vikikitap:Hizmetliler

Politikalar nasıl belirleniyor?

[değiştir]

Aslına bakarsanız Türkçe Vikikitap'ın politikaları İngilizce Vikikitap'tan tercüme edildi. Yani bir konsensüsle oluşmadı. Ancak mevcut politikalar değişebilir, yeni bir politika eklenebilir veya mevcut bir politika geçerliliğini yitirebilir. Siz de beğenmediğiniz politikaları değiştirme, yeni bir politika ekleme ve mevcut bir politikayı kaldırma önerilerinizi Vikikitap:Köy çeşmesi sayfasında dile getirebilirsiniz. Vikikitap:Politika ve yönergeler sayfasında şu an geçerli olan politikalar bulunur.

Hizmetli ne demek?

[değiştir]

Hizmetli; Vikikitap'ın sayfa silme, silinmiş sayfaları geri alma, sayfaları koruma altına alma, koruma altına alınmış sayfaların korumasını kaldırma, kullanıcı engelleme ve engellenmiş kullanıcıların engellemesi kaldırma gibi bazı ek yetkilere sahip olan bir vikiyazardır. Hizmetlilerin görevleri ve uyması gereken kurallar Vikikitap:Hizmetliler sayfasında bulunur. Hizmetlilerin idari anlamda hiçbir üstünlüğü yoktur. Hizmetlilerin ayrıcalıkları yalnızca teknik anlamdadır. Hizmetli yetkilerinin herkese verilmemesi ise sadece suistimali önleme amaçlıdır. Bir hizmetli hakkında şikayetiniz varsa lütfen bunu Vikikitap:Köy çeşmesi sayfasında dile getirin.

Nasıl hizmetli olabilirim?

[değiştir]

Hizmetli olmak için Vikikitap'ta en az 1 aylık süredir aktif olmanız ve en az 250 katkı yapmış olmanız gerekiyor. Ayrıca elbette ki bu katkıların olumlu katkılar olması gerekiyor. Normal kullanıcıyken Vikikitap'a güzel bir kitap eklemiş olmanız seçilme şansınızı artırır. Tabii ki Vikikitap politika ve yönergelerini de hatmetmiş olmanız gerekiyor. Bütün bu şartları sağladığınızı düşünüyorsanız Vikikitap:Hizmetlilik başvurusu sayfasından nasıl hizmetlilik başvurusu yapacağınızı öğrenebilirsiniz.

NOT: Yukarıdaki bütün bu şartları sağlamanıza rağmen yine de seçilmeyebilirsiniz. Çünkü Vikikitap küçük bir topluluk olduğu için mevcut hizmetli sayısı yeterli gözükebilir.

Hizmetlilerin davranışlarını kim denetliyor?

[değiştir]

Hizmetliler birbirlerini denetlerler. Bir hizmetlinin yaptığı bir değişikliği (silme, koruma altına alma, engellme vs.) öteki hizmetli kolayca geri alabilir. Çok nadir durumlarda Jimbo Wales olaya el koyar.