İçeriğe atla

Yardım:Genel SSS

Vikikitap, özgür kütüphane


Vikikitap SSS
Bu sayfa
Vikikitap SSS'nin bir
parçasıdır.
SSS sayfaları

Genel
Okurlar için
Katkıda bulunanlar için
Düzenleme
Yönetim
Teknik
Sorunlar
Çeşitli

Ayrıca bakınız

Yardım sayfası

Viki nedir?

[değiştir]

Viki; işbirliğiyle oluşturulan, birbiriyle bağlantılı sayfalardan oluşan web siteleridir. Bu sitelerdeki sayfalar hemen hemen herkes tarafından okunabilir ve değiştirilebilir. Hatta bu sayfayı bile yukarıdaki değiştir düğmesine tıklayarak, veya sayfadaki tek bir bölümü o bölümün başlığının sağındaki [değiştir] düğmesine tıklayarak değiştirebilirsiniz. Eğer bu sayfada hiçbir değişiklik yapmak istemiyor, sadece deneme yapmak istiyorsanız lütfen deneme tahtasını kullanın. Sayfalarda değişiklik yapma hakkında daha ayrıntılı bilgi için Katkıda bulunanlar için SSS sayfasına bakın.

Vikikitap nedir?

[değiştir]

Vikikitap kapsamlı, eğitici ve özgür kitaplar yazmak için başlatılmış bir projedir. Daha fazla bilgi için Vikikitap:Hakkında sayfasına bakın.

Vikikitap'ın hedefleri nedir?

[değiştir]

Vikikitap'ın en temel hedefi özgür, eğitici kitapların yazılmasını sağlamaktır. Diğer hedefleriyse bu kitapların geniş kapsamlı, derinlikli, herkesin güvendiği kitaplar olmasıdır. Uzun vadeli hedefimiz ise Vikikitap'ın İnternet'teki en büyük Türkçe kitap arşivi olmasıdır.

Vikikitap nasıl başladı?

[değiştir]

İngilizce Vikikitap 10 Temmuz 2003'te, Türkçe Vikikitap'sa 28 Nisan 2006'da Vikipedi'nin bir kardeş projesi olarak başladı. İngilizce Vikikitap, İngilizce Vikipedi'deki Karl Wick kullanıcısının kitaplardan oluşan bir proje başlatılması önerisiyle başladı. Karl'ın İngilizce Vikipedi'nin kıdemli kullanıcılarından Daniel Mayer'ın desteğini almasıyla proje başlatıldı. Daniel, Vikikitap'ın kurulması için gerekli ayarlamaları yaptı, projeye "Wikibooks" ismini verdi (Vikikitap'ın orijinal adı) ve proje için gerekli alan adını kaydettirdi. Kısa bir süre sonra projenin hedefi "bilgi veren kitapların hazırlanması" olarak duyuruldu. Bu kitaplara ansiklopediler, sözlükler ve özdeyiş kitapları farklı projeler altında yürütüldüğü için dahil edilmedi.

Vikikitap'ın sahibi kim?

[değiştir]

Vikikitap, kâr amacı gütmeyen bir organizasyon olan Wikimedia Foundation tarafından yönetilmektedir. Bu organizasyon ayrıca Vikipedi (bir viki ansiklopedisi), Vikisözlük (bir viki sözlüğü), ve Vikisöz (bir viki özdeyiş arşivi) gibi dokuz projeyi daha yönetmektedir. Bütün bu projelerin kendi alan adları ve üzerinde çalıştıkları sunucu bilgisayarları vardır. Jimbo Wales'in hisselerin çoğuna sahip olduğu Bomis şirketi, sunucuların masraflarının bir kısmını üstlenmektedir. Sunucuların masraflarının bir kısmı ise bağışlarla finanse edilmektedir. Bu sunucularda depolanan içeriğin çok büyük bir kısmı (bazı resimler hariç) GNU Özgür Belgeleme Lisansı ile lisanlanmıştır. Yani bu sunuculardaki bu içerikler "açık"tır ve lisansı korunmak şartıyla özgürce çoğaltılıp dağıtılabilir. Vikikitap'ın içeriğini kullanma hakkında daha ayrıntılı bilgi için Vikikitap:Telif hakları ve Yardım:Okurlar için SSS sayfalarına bakın.

Vikikitap'ın içeriği Wikimedia Foundation tarafından sahiplenilmemiştir. Buraya yapılan katkılar katkıda bulunanın mülkiyetinde kalırlar. Sayfaların geçmişine bakarak o sayfaya kim, hangi katkıları yapmış görülebilir. Bu durumun istisnası, telif hakkı serbest bırakılmış veya kamu malı kaynaklardan buraya aktarılan içeriklerdir. Bu durumda katkının sahibi, bu durumu sayfanın tartışma sayfasında dile getirmelidir.

Vikikitap'taki kitapların sahibi kim?

[değiştir]

Vikiyazarlar. Vikikitap bir iş birliği çabasıdır. Birçok insan bu projenin çeşitli kısımlarına katkıda bulunmuştur ve siz de dahil herkes bu projeye katkıda bulunabilir. Tek ihtiyacınız sayfaların nasıl düzenleceğini bilmek ve paylaşmak istediğiniz konu hakkında biraz bilgi birikimine sahip olmak.

Bir sayfanın sahip(ler)inin kim olduğunu bulmak için ilgili sayfanın üst kısmındaki "geçmiş" bağlantısına tıklayın. Ayrıca bir kitaba en çok katkıda bulunan vikiyazarları -eğer varsa- ilgili kitabın "Yazarlar" sayfasına bakarak öğrenebilirsiniz. Eğer herhangi bir sayfada bir hataya rastlarsanız cesur olun ve hatayı düzeltmeye çekinmeyin. Bu çalışma aslında Vikikitap'ın içeriğinin güvenilir olmasını sağlayan en önemli gözden geçirme mekanizmalarından biridir. Eğer okuduğunuz bir kitabın herhangi bir kısmını anlamamışsanız bu durumu ilgili sayfanın tartışma sayfasında belirtin. Bu şekilde -eğer varsa- kitaptaki yanlış bilgi veya yanıltıcı, karmaşık ifadeler içeren kısımların düzeltilebilmesine yardımcı olursunuz. Böyle bir hareket topluluğun çok hoşuna gidecektir.

Bu projenin e-posta adresi ne?

[değiştir]

Komünitif yapısına uygun olarak Vikikitap'ın herhangi bir resmî e-posta adresi yoktur. Eğer projenin liderini arıyorsanız en iyi fikir Jimbo Wales'e e-posta göndermektir. (jwales at bomis.com) Eğer sizin amacınız projenin lideriyle değil de diğer vikiyazarlarla iletişim kurmaksa bir sonraki soruya bakın. İsterseniz hizmetlilere de Vikikitap'ın e-posta gönderme fonksiyonunu kullanarak e-posta gönderebilirsiniz. Hizmetliler genelde aktif olurlar ve Vikikitap hakkında geniş bilgiye sahiptirler.

Diğer vikiyazarlarla nasıl iletişim kurarım?

[değiştir]

İstediğiniz kullanıcının mesaj sayfasına mesaj bırakabilirsiniz. Birçok vikiyazar Vikikitap'a e-posta adresiyle kaydolmuştur. Siz de bu kullanıcılara, kullanıcının kullanıcı sayfasında, sol paneldeki Kullanıcıya e-posta gönder bağlantısını tıklayarak e-posta gönderebilirsiniz. Son olarak, eğer sadece belirli bir kitap veya kitap sayfası hakkında konuşmak istiyorsanız en iyi yol ilgili kitap veya sayfanın tartışma sayfasını kullanmaktır. Bir kitabın veya sayfanın tartışma sayfasına gitmek için ilgili kitap veya sayfadayken üst kısımdaki "tartışma" bağlantısına tıklayın. Her sayfanın -bu sayfanın bile- bir tartışma sayfası vardır. Yani her zaman bir sayfa hakkında tartışabileceğiniz bir yer vardır. Ayrıca bakınız: Vikikitap:Bize ulaşın

Hesap yaratmalı mıyım? Anonim olarak katkı yapamaz mıyım?

[değiştir]

Vikikitap'a katkı yapmak için hesap yaratmanıza gerek yoktur. Ancak hesap yaratmanın birçok faydası vardır. Bunlardan bazıları:

  • Yaptığınız kaliteli katkılarla saygınlık kazanırsınız ve bu saygınlık topluluk tartışmalarında size daha fazla güvenilmesini sağlar. Ancak bu, askerdeki onbaşı, binbaşı, vb. gibi otorite anlamına gelmemektedir. Hatta Vikikitap'ın en tecrübeli ve güvenilir kullanıcıları diyebileceğimiz hizmetliler bile diğer kullanıcılarla idari hak bakımından eşittir. Yani burada bir çobanın oyu herkese eşittir :) Bazı oylamalarda oy kullanacak kullanıcılara bazı şartlar getirilebilir. Örneğin Vikikitap'a en az 50 katkı yapmış olması veya Vikikitap'a kaydolalı en az bir ay olmuş olması gibi. Bu durum diğer kullanıcıların ikinci sınıf insan olduğu anlamına gelmez. Bu durum "tek amaçlı hesap yaratımı"nı engellemek içindir. Örneğin bir kullanıcı sırf bir oylamada, oylamayı kendi lehine çevirmek için ardarda birden fazla kullanıcı hesabı oluşturup oylamada haksız bir sonuç ortaya çıkarabilir. Bu getirilen oylama şartları bunu engellemek içindir.
  • Kayıtlı kullanıcılar aslında anonim kullanıcılardan daha anonimdir. Giriş yapmamış bir kullanıcı bir sayfaya katkıda bulunduğunda o kullanıcının IP adresini görebilir. Ancak kayıtlı bir kullanıcının sadece rumuzu görülebilir. Giriş yapmış bir kullanıcının IP adresini sadece server yöneticileri görebilir. Mahremiyetinize önem veriyorsanız IP adresinizi gizlemek için hesap yaratıp bir kullanıcı adına sahip olmanız tavsiye edilir. Ayrıca bakınız: Giriş yapmak

Eklenen bilginin doğru mu, yanlış mı olduğunu nasıl anlıyorsunuz?

[değiştir]

Herkes buraya bilgi ekleyebildiğine göre yanlış veya geçerliliğini yitirmiş bilgi eklenmesi de olasıdır. Ancak bu bilgiyi ekleyen kullanıcı yanında Vikikitap'ta daha birçok kullanıcı var. Bu kullanıcılar Son değişiklikler sayfasını kullanarak Vikikitap'ta yapılan her değişikliği adım adım izleyebiliyorlar. Bu sayede yanlış bilgi hızlıca düzeltilebiliyor. Ancak bazen vikiyazarlar eklenen bilginin doğru mu, yoksa yanlış mı olduğunu o konu hakkında yeterli bilgiye sahip olmadıkları için anlayamıyorlar ve doğru kabul ediyorlar. Ancak Vikikitap'a çeşitli konulara hakim yeni vikiyazarlar katıldıkça Vikikitap'ın güvenilirliği artacaktır. Sizin de Vikikitap'ta gördüğünüz hataları düzeltmeniz ve kendi bilgi birikimizi buraya aktarmanız topluluk tarafından memnuniyetle karşılanacaktır.