Yardım:Çeşitli SSS

Vikikitap, özgür kütüphane


Vikikitap SSS
Bu sayfa
Vikikitap SSS'nin bir
parçasıdır.
SSS sayfaları

Genel
Okurlar için
Katkıda bulunanlar için
Düzenleme
Yönetim
Teknik
Sorunlar
Çeşitli

Ayrıca bakınız

Yardım sayfası

Vikikitap'ın logosu hakkında bilgi verebilir misiniz?[değiştir]

Bu logo Meta'da oy birliğiyle seçildi. Diğer dillerdeki vikikitaplar da aynı logoyu kullanıyor. Sadece logonun altındaki slogan değişiyor. Vikikitap'ın logosunun seçildiği oylamayı görmek için buraya tıklayın. (şu anda oylama kapalı)

Buradaki sayfaları herkesin değiştirebilmesi bence kötü bir şey. Başınız derde girebilir[değiştir]

Eklenen illegal içerik hızlıca geri alınabiliyor. Ayrıca birisi Vikikitap aracılıyla bir suç işlediğinde bunun cezasını sadece o illegal içeriği ekleyenin çekeceğini düşünüyoruz.

Vikikitap'ın reklamını yapmak istiyorum. Nasıl yapayım?[değiştir]

Belirli bir şekilde yapmak zorunda değilsiniz. Sitenize basit bir link koymaktan gelişmiş bir flash animasyonu hazırlamaya kadar onlarca seçeneğiniz var. Bu tamamen size kalmış.

Aklımda harika bir kitap fikri var, ama yazmaya üşeniyorum[değiştir]

Bu fikrinizi Vikikitap:Köy çeşmesi sayfasında dile getirin. Belki söylediğiniz kitapla ilgilenebilecek birisi bulursunuz.

Eklenen bilginin doğruluğunu kontrol eden bir editörlük mekanizması var mı?[değiştir]

Elbette Vikikitap'taki son değişiklikleri denetleyen kullanıcılar var. Ancak bu kullanıcılar da senin benim gibi kullanıcılar. Yani ayrı bir "editör" sınıfı yok.

Vikikitap'ın veri tabanı nasıl yedekleniyor? Bir kaza her şeyi bitirmesin?[değiştir]

Veri tabanı düzenli aralıklarla ve son derece titiz bir şekilde yedeklenmektedir. Ayrıca isterseniz kendiniz de Vikikitap veri tabanını bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

Neden bazı kitaplar kitaptan çok Vikipedi maddesine benziyor?[değiştir]

Açıkçası bu Vikikitap'ın en büyük sorunlarından biri. Çünkü bir kitap yazmak, bir ansiklopedi maddesi yazmaktan çok daha fazla emek isteyen bir iş. Bu yüzden bir kitabı başlatan birçok vikiyazar bir sayfa (veya birkaç sayfa) yazdıktan sonra işi boşlayabiliyor. Bunun sonucunda da Vikikitap'ta tek sayfalık birçok kitap(!) görmeniz kaçınılmaz oluyor.