İçeriğe atla

Vikikitap:Hizmetlilik başvurusu

Vikikitap, özgür kütüphane

Hizmetlilik başvuruları (kısaca HB), aday olan kullanıcıların Vikikitap topluluğu tarafından hizmetlilik görevine uygunluğunun değerlendirilme sürecidir. Kullanıcılar kendilerini aday gösterebilecekleri gibi başka bir kullanıcı tarafından da aday gösterilebilirler. Lütfen politika ve yönergelere aşina olup olmadığınızı başvuruda bulunmadan önce gözden geçirin.

Başvurular hakkında[değiştir]

Hizmetlilik başvuruları hakkında[değiştir]

Bir kullanıcının hizmetli olması için, tarafsız olması, Vikikitap yapısını biliyor olması ve grup çalışmasına uygun olması gerekir. Ayrıca problemler karşısında soğukkanlılığını koruması da önemli bir gerekliliktir. Tabii ki, bütün bu özelliklerini kullanıcı olarak yaptığı çalışmalarda göstermiş olması gerekmektedir.

Topluluk hizmetli yetkisini güvenilir kullanıcılara verirler ve bu sebeple adayların topluluğun gerekli değerlendirmeyi yapabilmesine olanak sağlayacak bir süredir Vikikitap'ta etkin olması beklenir. Ayrıca hizmetlilerden beklenen davranış ve rehberlik yeteneği düzeyi de yüksektir, çünkü diğer kullanıcılar sıklıkla yardım için hizmetlilere başvururlar.

Adaylık standartları
Vikikitap'ta en az 1 aydır aktif üye ve 250 değişiklik yapmış olmak ön şarttır. Bir diğer önemli husus da hizmetli adayının Vikikitap için tanımlı bir e-posta adresi olmasıdır. Topluluğun adaylıklardan beklentileri konusunda fikir almak için arşivdeki başvurulara bakmak yararlı olacaktır.
Karar aşaması
Herhangi bir kullanıcı, kullanıcı hesabı olan bir başka kullanıcıyı aday gösterebilir. Kişinin kendisini aday göstermesi de mümkündür. Adaylıklar başvurunun yapıldığı andan itibaren bir hafta (7 gün) boyunca sayfada etkin olarak kalır ve bu süre içerisinde kullanıcılar fikirlerini belirtir, sorular sorar ve yorumlarda bulunurlar. Bu sürenin sonunda başvuru sonlandırılır ve başarılı adaylar için Meta-Wiki üzerindeki kahyalara başvurularak görevlendirme yapılır.
Fikir belirtmek
Adaylık başlangıç anı itibarıyla Wikimedia Vakfı projelerinde 100'den fazla değişikliği olan her kullanıcı Olumlu, Olumsuz ve Tarafsız bölümlerinden uygun gördüğü bölümde adaya ilişkin görüşünü belirterek oy verebilir. Ancak her kullanıcı bir kez oy verebilir ve birden fazla oy verenlerin tüm oyları iptal edilir. Bu iki koşul Vikikitap üzerindeki tüm oylamalar için geçerlidir.
Bunun dışında ek görüşler için Yorumlar bölümünün kullanılması mümkündür. Bu bölüm 100 değişiklik koşulunu karşılamayan veya kullanıcı hesabı olmayan kullanıcıların değişikliklerine de açıktır. Yorumlarınızda diğerlerine karşı mutlaka, her daim nâzik, saygılı olunuz. Yorumda bulunmadan önce Vikikitap:Hizmetlilik başvurularında kaçınılması gereken gerekçeler sayfasına göz atmanız yararlı olabilir. Adaylıkta birden fazla hesapla kötüye kullanımdan şüphe ediliyorsa Meta-Viki üzerinde denetçi talebinde bulunmak mümkündür.

Hizmetliliğe aday olmak veya başka bir kullanıcıyı aday göstermek için buradaki yönergeleri takip ediniz. Hizmetli adaylarının kendilerini desteklemeleri amacıyla kişilere mesaj atmasına hoş bakılmaz.

Başvuru anı
  1. Kişinin niye Hizmetli olmak istediği ve yapmak istedikleri
Sonuç
  1. Oylama süresi 1 hafta (7 gün)
  2. Toplamda en az 5 oy
  3. En az %75 olumlu oy (olumlu oyların, olumlu ve olumsuz oyların toplamına oranı. tarafsız oylar yüzde hesaplamasına dahil edilmez.)

Başvurular[değiştir]