İçeriğe atla

Yardım:Sorunlar SSS

Vikikitap, özgür kütüphane


Vikikitap SSS
Bu sayfa
Vikikitap SSS'nin bir
parçasıdır.
SSS sayfaları

Genel
Okurlar için
Katkıda bulunanlar için
Düzenleme
Yönetim
Teknik
Sorunlar
Çeşitli

Ayrıca bakınız

Yardım sayfası

Düzgün çalışmayan bir şeyi nasıl bildiririm?

[değiştir]

Eğer sorun Vikikitap'ın yazılımından (MediaWiki) kaynaklanıyorsa geliştiricilere ilgili hatayı bildirin. Bu işlem için izlemeniz gereken prosedür Vikikitap:Hata raporları sayfasında bulunur. Ancak sorun sizin tarayıcınızdan da kaynaklanıyor olabilir. Bu durumda bir sonraki soruya bakın.

Tarayıcım Vikikitap ile uyumlu çalışmıyor

[değiştir]

Buraya sorunu bildirin. Sorununuzla birlikte tarayıcınızı, tarayıcınızın versiyonunu ve işletim sisteminizi de belirtin. (İngilizce olarak)

Sorunun MediaWiki yazılımından mı, yoksa tarayıcımdan mı kaynaklandığını nasıl anlarım?

[değiştir]

Eğer kurulu başka bir tarayıcınız varsa o tarayıcıda da aynı sorunun devam edip etmediğine bakın. Eğer aynı sorun devam ediyorsa sorun MediaWiki yazılımından kaynaklanıyor olabilir. Eğer öteki tarayıcıda sorun gözükmüyorsa sorunun kaynağı tarayıcınız olabilir. Ancak yine de işi garantiye almalı; köy çeşmesinden diğer vikiyazarlara sorununuzu anlatmalı, onlarda da aynı sorun var mı (özellikle sizinle aynı tarayıcıya sahip olanlarda) öğrenmelisiniz.

Bazı resimler gösterilmiyor

[değiştir]

Bu genellikle reklam engelleyen yazılımlar yüzünden oluyor. Vikikitap'a yüklenmiş dosyalar çeşitli klasörlere dağıtılır ve her 256 dosyadan biri http://www.Wikibooks.org/upload/a/ad/ adresinde depolanır. Buradaki "ad"ı gören reklam engelleme yazılımı, ilgili resmi engelleyebilir. Çözümü ise reklam engelleme yazılımınızı bu klasöre izin verecek şekilde ayarlamanızdır.

Bir vandalın bütün Vikikitap sayfalarını silmesi mümkün mü?

[değiştir]

Hayır, mümkün değil. Hizmetliler bile sayfaları köklü silemez. Normal bir kullanıcı ise sayfayı sadece boşaltabilir. Başka bir kullanıcı ise sayfanın geçmişini kullanarak sayfayı eski haline geri getirebilir. Eğer bir kullanıcı saldırgan bir şekilde sayfalara zarar vermeye başlarsa hizmetliler tarafından engellenebilir. Ayrıca her ihtimale karşı (bir hacker saldırısı gibi) viki sunucularındaki veriler düzenli olarak yedeklenir.