İçeriğe atla

Vikikitap:Hizmetlilik başvurusu/Vito Genovese

Vikikitap, özgür kütüphane
Aşağıdaki bir başvurunun arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.

Sonuç: Başarılı. Kâhyalar atama işlemini gerçekleştirdi. Görev sürem 20 Eylül 2017'de dolacak. Görüş bildiren herkese bu vesileyle bir kez daha teşekkür ederim, hak etmediğim birçok övgü aldım, sağolun varolun. Hepimiz aynı amaç için buradayız. Bu amaca bir adım daha yaklaşabilmek ve bu değerli projeyi ayağa kaldırabilmek için destek ve katkılarınızı esirgememenizi rica ediyor, kişisel anlaşmazlıkların olmadığı ve projeye odaklı düşünerek nice işler başardığımız günleri görebilmeyi diliyorum.

Vito Genovese 17:19, 20 Mart 2017 (UTC)

Sayısal sonuç
 Geçerli oy: 16
 Destek: 15
 Karşı: 1
 Tarafsız: 0
 Oran: %93.75

Vito_Genovese[değiştir]

Oy verin! (15/1/0) Oylama bitiş tarihi 10:00, 20 Mart 2017 (UTC)

Vito_Genovese (MesajKatkılarİstatistikler) – Herkese merhaba,

Vikikitap'ta kapsamlı bir düzenleme ve temizlik yapmayı düşünüyorum. Zaman içinde eklenmiş uygunsuz sayfaları silmek, düzenleme yaparken sayfaları kısayol oluşturmadan taşımak, arayüzde güncellemeler ve betik düzenlemeleri yapmak ve malum vandalizm sorununa anında müdahale etmek için "eski hâline getir" düğmesini kullanmak ve vandal engellemek için hizmetliliğe ihtiyacım olacak. HakanIST ile birlikte IRC'den vandalizm takibi yapıyoruz ve anında müdahale etme olanağımız oluyor, ancak gerekli yetki olmayınca (ve Hakan da o an çevrimiçi değilse) o an elimden pek bir şey gelmiyor. Bu nedenle de hizmetlilik başvurusunda bulunuyorum. Eğer topluluk uygun görürse, 6 aylık bir süreyle görev alacağım ve bu süre sonunda yeniden topluluktan onay almam gerekecek, küresel politika bu şekilde zira. Seçilirsem ve 6 aylık süre dolduğunda hâlâ etkinsem, uzatma talep edersem ve siz de uygun görürseniz göreve devam ederim; aksi takdirde görev sürem otomatik olarak son bulur. Tek hizmetlimiz olan Bekir'in son hizmetli işlemi Mayıs 2016'da, son değişikliği ise Ağustos 2016'da gerçekleştiği için bu konuda bir ihtiyaç da söz konusu.

Vikikitap, Vikipedi'den sonra en sevdiğim proje olmuştur. Başta Yemek: ad alanının açılması ve sayfaların düzenlenmesi olmak üzere çeşitli çalışmalarım olmuştu geçmişte. Şu anda da aklımda içerik üretimi üzerine bazı şeyler var. Bir yandan temizlik ve düzenleme yaparken bir yandan da bir bilimsel kitap ve bir çocuk kitapları serisi üzerinde çalışarak içerik üretmeyi de planlıyorum. Onun dışında da İngilizce Vikikitap'ı model alarak Yemek: sayfalarının erişilebilirliğinin ve işlevinin artırılması ile başta dil kitapları olmak üzere raf düzenimizde bir standart oturtulması için çalışacağım.

Görüş belirtecek herkese şimdiden teşekkür ederim.

Vito Genovese 10:00, 13 Mart 2017 (UTC)Lütfen olumlu / olumsuz oyları gerekçelendirelim. Vikikitap çoğunluk demokrasisi değildir.
Oy vermeden ve/veya yorumda bulunmadan önce
Vikikitap:Hizmetlilik başvurularında kaçınılması gereken gerekçeler
sayfasına göz atmanız yararlı olabilir.


Olumlu Olumlu[değiştir]
 1. Destekliyorum Vikikitap'a hem temizlik hem de içerik açısından destek olacağına güvenim tam.HakanIST (mesaj) 10:07, 13 Mart 2017 (UTC)
 2. Destekliyorum. Vikikitap'tan bayadır uzak kalıyorum ve daha da uzak kalacağım. Vikikitap'ın temizlik ve bakım işlerine ihtiyacı var. Bekiroflazmesaj 17:43, 13 Mart 2017 (UTC)
 3. Olmasında bir sakınca yok gibi görünüyor --TmѰ e12 18:32, 13 Mart 2017 (UTC)
 4. Faydalı olacağına inanıyorum. Düzene hakim, uzun yıllara dayalı engin bir tecrübeye sahip, daha ne istenebilir ki? --Elmacenderesi (mesaj) 19:27, 13 Mart 2017 (UTC)
 5. Destekliyorum. --Pragdon (mesaj) 19:45, 13 Mart 2017 (UTC)
 6. Vito, tüm eksiklikleri görüp düzeltilebilecek kapasite bir kullanıcı. Herhangi bir Vikimedya projesi için yeteneklerini ve zamanını sunmayı taahhüt ediyorsa; bence bu kaçırılmaması ve değerlendirilmesi gereken bir şanstır.--Vikiçizer (mesaj) 20:40, 13 Mart 2017 (UTC)
 7. Türkçe Vikipedi'deki çalışmalarıyla rüştünü gereğinden fazla kanıtlamış, politikalara tez yazacak düzeyde hakim. Vikikitap'taki faaliyetleri uygun. Joseph'in 2012'deki olaylarla ilgili çekincelerine dair: Engellenen kullanıcılardan biri olarak geriye dönüp baktığımda engele hak verdiğimi, Vito'nun bu süreçte deyim yerindeyse kaynayan kazana kendini atıp kaleme aldığı o açıklamada Vikipedi ruhunu oldukça iyi yansıtarak engelleri açıklamasını çok takdir ettiğimi söylemeliyim. Bunun uzun vadede oldukça yararlı bir hareket olduğunu düşündüğümü de eklemeliyim. Konuyla ilgili topluluğa mektubum şuradan okunabilir. --Seksen iki yüz kırk beş (mesaj) 23:55, 13 Mart 2017 (UTC)
 8. Destek veren yorumlara katılıyorum.--Sabri76 (mesaj) 06:31, 14 Mart 2017 (UTC)
 9. Vikikitap'ta geçici süreyle de olsa gerekli hizmetlilik işlemini yapmaya aday olduğu için teşekkür ettikten sonra, vikipedi hizmetliliği süresince oluşturduğu güven nedeniyle bu gönüllülüğü destekliyorum. --Mskyrider (mesaj) 12:27, 14 Mart 2017 (UTC)
 10. destekliyorum --Adem20 (mesaj) 13:29, 14 Mart 2017 (UTC)
 11. Yukarıdaki yorumlara katılıyor ve kendisine kolaylıklar diliyorum. --Esc2003 (mesaj) 21:18, 14 Mart 2017 (UTC)
 12. Destek. Vitruvian (mesaj) 14:40, 15 Mart 2017 (UTC)
 13. Aktif ve özverili hizmetlimizin bu görevi de yerine getirebileceğine inanıyorum. --Thecatcherintherye (mesaj) 20:40, 16 Mart 2017 (UTC)
  Thecatcherintherye, teşekkür ederim. Rica etsem oturum açmış olarak bu değişikliği senin yaptığını teyit edebilir misin? İşlem anonim hesaptan yapıldığı için sorun olabilir.--Vito Genovese 18:14, 16 Mart 2017 (UTC)
  Vito Genovese, Evet, değişiklik bana ait. Bu görüşü belirtirken oturum açmamış olduğumu sayfayı kaydettikten sonra fark ettim. Şifremi kısa bir süre için hatırlamakta zorlandığım için geçici bir süre için görüşü belirtenin ismi görünsün istedim. Bu sırada şifremi hatırladım. Yeniden geldim. Görüşümü onaylıyorum. Thecatcherintherye (mesaj) 20:40, 16 Mart 2017 (UTC)
 14. Bu projeye olan inancı ve Vikipedideki deneyimi dolayısıyla verdiği güven, kanımca desteklemek için yeterli sebeplerdir. Teşekkürler. --yabancım 08:13, 18 Mart 2017 (UTC)
 15. VikiKitap'ta etkin değilim fakat Vito'nun trwiki'deki gibi kusursuz bir hizmetli olacağı konusunda güvenim tam. Maurice Flesier (mesaj) 14:07, 18 Mart 2017 (UTC)
Olumsuz Olumsuz[değiştir]
 1. Görüşüm olumsuzdur, nedeni geçmişteki şu tartışmalardır: meta:Requests for comment/Sysop abuse on the Turkish Wikipedia. --joseph (mesaj) 16:40, 13 Mart 2017 (UTC)
  Merhaba Joseph,
  Öncelikle görüşün için teşekkür ederim.
  2012'deki engellemelerle ilgili genel olarak konuşmamaya gayret ediyorum, bunun nedeni de engellemelere konu olan kullanıcılara olan saygım. Hepsiyle sorunsuz bir şekilde iletişime devam ettiğimi Vikipedi üzerinde görebilirsin. Hatta engellemelere geriye dönük hak veren ve özeleştiri yapan da var aralarında (engellerin hepsi yapıcı yaklaşımlar sonunda kaldırıldı biliyorsun), sorsak eminim ki hak verecek olanlar da. Bu engellemelerin gerekçesi olan sorunlar artık devam etmiyor ve kullanıcılarla yapıcı iletişimimiz sürüyor. Ayrıca işlem gerçekleştiği zaman Vikipedi'deki aktif hizmetlilerin 2'si hariç tamamı işlemleri doğru bulduğunu beyan etmişti. Dolayısıyla görevimi kötüye kullanmadığımı düşünüyorum. Ancak senin hâlen uygunsuz bulduğun bir şey varsa elbette konuşalım, memnuniyetle. Kaldı ki, hiçbirimiz 5 yıl önceki insanlar değiliz. O da işin ayrı bir boyutu.
  Bu başvurum faaliyetin sıfıra yakın olduğu bir projede temizlik ve düzenleme yapma amacını taşıyor. Bir süre sınırı var ve 6 ay sonunda topluluk onay vermezse zaten sona erecek. Yani sonsuza kadar "kötü niyetli" birinin eline geçecek "güç" durumu söz konusu değil. Vikikitap'ı sevdiğim, düzenli olarak değişiklik özetleriyle ağır küfürler edip vandalizm yapan kişiyi hızlı bir şekilde durdurmak istediğim (takip edebildin mi bilmiyorum ama silme günlüğünden görebilirsin aksi durumda) ve seninle aynı amaçları taşıdığım için buradayım. Sen de Vikikitap'ın düzenli katılımcılarındansın, bu projeyi sevdiğine en ufak bir şüphem yok. Herhâlde birbirimizi çok iyi tanıyamadık geçmişte, ancak bunu telafi ederek projeyi birlikte geliştirmek için çabalamaya ben hazırım. :)
  Ben hizmetlilerin hesap verebilirliğine (accountability) inanıyorum. Bugüne kadar başka projelerde yaptığım işlemlerin hesabını vermeye hazır olduğum gibi, bu 6 ay sonunda yapılan her işlemin hesabını da seve seve veririm. En ufak bir şeyde bile itiraz geldiğinde değişikliklerimi geri alma alışkanlığıma da şahit olmuşsundur diye düşünüyorum. Görüşünü yeniden değerlendirmeni rica ediyorum ve gerekçemde belirttiğim hususlar doğrultusunda bu 6 aylık sürenin proje için verimli bir dönem olacağına hak vereceğini umuyorum.
  Vito Genovese 17:14, 13 Mart 2017 (UTC)
Tarafsız Tarafsız[değiştir]
Geçersiz Geçersiz[değiştir]
Yorum Yorum[değiştir]
 • Kullanıcı:HakanIST'in oyunu geçersiz sayabilir miyiz? Başvuru metninde kendisinden bahsediliyor. Tarafsızlık gereği geçersiz sayılması gereklidir diye düşünüyorum. --joseph (mesaj) 16:46, 13 Mart 2017 (UTC)
  Hakan'dan bahsetmemin nedeni, kısa bir süre öncesine kadar küresel hizmetli ve şu anda da kâhya olması nedeniyle her projede silme ve engelleme işlemi gerçekleştirebiliyor olması ve onun yokluğunda vandalı durdurmanın güçleşmesi. Hakan'la kurduğumuz sistem derken kastettiğim de, IRC üzerinden tüm Türkçe WMF projelerinde vandalizmi takip ettiğimiz ve tüm deneyimli kullanıcıların katılımına açık olan sistem. Yoksa Hakan'ı 2 ay öncesine kadar tanımıyordum bile. :) Bunun notunu düşmüş olayım.
  Vito Genovese 17:16, 13 Mart 2017 (UTC)

Yukarıdaki bir başvurunun arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.