Vikikitap:Hizmetlilik başvurusu

Vikikitap, özgür kütüphane
(Vikikitap:BB sayfasından yönlendirildi)
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Kısayol:
VK:BB
VK:HB

Hizmetlilik başvuruları (kısaca HB) Vikikitap topluluğunun kişilerin hizmetli (ki hizmetliler ek bazı teknik özelliklerle düzenin korunmasına yardımcı olan kişilerdir) olmasına karar verme işlemine verilen addır. Kişiler kendilerini aday gösterebilecekleri gibi başka bir kullanıcı tarafından da aday gösterilebilirler. Lütfen politika ve yönergelere aşina olup olmadığınızı başvuruda bulunmadan önce gözden geçirin.

Başvurular hakkında[değiştir]

Bürokratlık başvuruları hakkında[değiştir]

Bürokratlar, topluluğun burada vardığı kararları temel alarak, diğer kullanıcıları hizmetli veya bürokrat yapma ek özelliğine sahip olan hizmetlilerdir. Ayrıca bürokratlar herhangi bir kullanıcının kullanıcı adını değiştirebilir ve hesaplara bot statüsü verebilirler.

Bürokrat başvurularında (kısaca BB) izlenen yol, hizmetli seçimlerindekine benzer olmakla birlikte, bürokratlığa yükseltilmek için gereken beklentiler, hizmetlilik için olandan önemli ölçüde daha yüksek olup genellikle daha açık ve net bir fikir birliğinin oluşmuş olmasını gerektirir. Bürokratlardan, içinden çıkılması güç durumlarda, fikir birliğinin oluşup oluşmadığına karar vermeleri ve bu kararlarını açıklamaya hazır olmaları beklenir.

Bürokrat adaylıkları da hizmetlilik adaylıklarının konduğu sayfa yardımıyla ortaya konur; sadece Hizmetlilik ibaresini Bürokratlık olarak değiştirmek gerekir. Aksi takdirde kişi bürokratlığa değil de hizmetliliğe aday olmuş olacaktır. Eski bürokratlık başvuruları da eski hizmetlilik başvurularıyla birlikte aynı yerde muhafaza edilir; bu sayfa yardımıyla arşivlerden geçmiş bürokratlık başvurusu sonuçlarına bakabilirsiniz.

Yukarıda hizmetlilik başvuruları için geçen Karar ve Fikir belirtme süreçleri ve içerikleri bürokrat başvuruları için de geçerlidir.

Aday olmadan önce en azından Vikikitap:Bürokratlar ve Vikikitap:Hizmetlilik başvurusu sayfaları, bu sayfaların tartışmaları ve yakın dönem arşivlerindeki nispeten yeni bürokratlık başvurularını okumanız, incelemeniz ve öğrenmeniz gereken kısımları öğrenmeniz beklenmektedir.

Hizmetlilik başvuruları hakkında[değiştir]

Bir kullanıcının hizmetli olması için, tarafsız olması, Vikikitap yapısını biliyor olması ve grup çalışmasına uygun olması gerekir. Ayrıca problemler karşısında soğukkanlılığını koruması da önemli bir gerekliliktir. Tabii ki, bütün bu özelliklerini kullanıcı olarak yaptığı çalışmalarda göstermiş olması gerekmektedir.

Topluluk hizmetli yetkisini güvenilir kullanıcılara verirler, ve bu sebeple adayların, diğer kullanıcıların (adaylar) hakkında (adayların) güvenilir olup olmadıklarına karar verebilecekleri kadar uzun bir süre Vikikitap'da bulunmuş olmaları gerekir. Hizmetlilerden yüksek standartlarda davranış ve rehberlik yeteneği beklenir zira diğer Vikikitapçılar yardım ve öğüt almak için sıklıkla hizmetlilerin kapısını çalarlar.

Hizmetlilik ek görevler ve sorumluluklar getirmektedir. Bu ek görevler ve sorumluluklar sadece hizmetlilerin yapabileceği şeyler olduğu için, önceliklidir. Madde yazmak gibi işler ikinci planda kalır. Bu durumdan rahatsız olacaksanız şimdiden vazgeçmeniz en doğrusudur.

Adaylık standartları
Vikikitap'da en az 1 aydır üye ve 250 değişiklik yapmış olmak ön şarttır. (Esas alınacak olan, kullanıcının tercihlerim sekmesinde göreceği sayı değil; bu sayaçtaki sayıdır.) Bunun dışında somut standartlar yerine kişinin Vikikitap'ın yapısına dair bilgisi ve davranışları ön planda tutulur. Bir kullanıcının hizmetli olması için, tarafsız olması, Vikikitap yapısını biliyor olması ve grup çalışmasına uygun olması gerekir. Ayrıca problemler karşısında soğukkanlılığını koruması da önemli bir gerekliliktir. Bir diğer önemli husus da hizmetli adayının vikisöz altında tanımlı bir e-posta adresi olmasıdır. Tabii ki, bütün bu özelliklerini kullanıcı olarak yaptığı çalışmalarda göstermiş olması gerekmektedir. Topluluk adaylarda pek çok farklı şey arar ve herkesin bu konuda kendine ait fikirleri vardır; topluluğun sıklıkla nelere baktığı, neler aradığı ve bir adaydan neler beklediğine dair daha iyi bilgi sahibi olmak için arşivlenmiş eski başvurulara göz atabilirsiniz.
Karar aşaması
Herhangi bir kullanıcı, kullanıcı hesabı olan bir başka kullanıcıyı aday gösterebilir. Kişinin kendisini aday göstermesi de mümkündür. Eski başvurulara bakarak topluluğun hangi beklentilerde olduğuna dair fikir sahibi olabilir ve böylece sizin başvurunuza nasıl bir tepki geleceğini anlamaya çalışabilirsiniz. Adaylıklar başvurunun yapıldığı andan itibaren bir hafta (7 gün) boyunca sayfada aktif olarak kalır ve bu süre zarfında kullanıcılar fikirlerini belirtir, sorular sorar ve yorumlarda bulunurlar. Bu sürenin sonunda bir bürokrat ilgili başvuruyu değerlendirerek hizmetlilik için bir fikir birliğinin sağlanıp sağlanamadığına bakar.
Ayrıca bürokratlar, eğer olası bir hizmetli yetkisi mümkün gözükmüyorsa veya başvurunun açık kalmasında herhangi bir yarar bulunmuyorsa, kendi sağduyularını kullanarak adaylıkları erkenden kapatmaya gidebilirler. Sadece bürokratlar bir başvuruyu belirli ve kesin olarak sonuçlandırıp, kapatabilirler, fakat iyi durumdaki diğer kullanıcılar da geçme şansının hiç bulunmadığı durumlarda başvuruyu kapatabilirler; lütfen içinde yer aldığınız hiçbir başvuruyu kapatmayınız. Vandalizm, uygunsuz düzenleme veya reddedilmiş veya geri çekilmiş başvuru durumlarında bürokrat olmayan kişiler de başvuruyu listeden çıkarabilirler fakat adaya bir not bırakmaları şarttır, ve eğer gerekirse ilgili başvuruyu arşivdeki uygun kısma başarısız (veya geçersiz) olarak taşıyabilirler.
İstisnai durumlarda, fikir birliğini netleştirmek için bürokratlar hizmetlilik başvuru süresini 7 günün (1 hafta) ötesine uzatabilir veya adaylığı yeniden başlatabilir. Eğer adaylığınız başarısız olursa lütfen kendinizi yeniden aday göstermeden veya (başkasının yaptığı) bir adaylık başvurusunu kabul etmeden önce makul bir süre bekleyiniz.
Fikir belirtmek
Kullanıcı hesabı olan her Vikikitap kullanıcısı Olumlu, Olumsuz ve Tarafsız bölümlerinden uygun gördüğü bölümde yorum yapabilir. Aday da kişilerin yorumlarına yanıt verebilir. Hile şüpheleri barındıran bazı yorumlar dikkate alınmayabilir; bunlar çok yeni yazarların, çorap kuklaların ve canlı kuklaların katılımları olabilir. Lütfen fikrinizi muhakemenize dair ufak bir açıklama yazarak açıklayınız. Yorumunuz eğer uygun ve destekleyici kanıtlar taşıyorsa daha büyük önem arz edecektir.
Ek yorumlar için Yorumlar başlığını kullanabilirsiniz. Giriş yapmamış (anonimler) veya hesabı olmayanlar dahil her Vikikitap kullanıcısı yorumlar bölümünde yorum yapabilir ve sorular sorabilir. Yorumlarınızda diğerlerine karşı mutlaka, her daim nâzik, saygılı olunuz. Yorumda bulunmadan önce Vikikitap:Hizmetlilik başvurularında kaçınılması gereken gerekçeler sayfasına göz atmanız yararlı olabilir.

Hizmetliliğe aday olmak veya başka bir kullanıcıyı aday göstermek için

Vikikitap:Hizmetlilik başvurusu/Adaylık

sayfasındaki yönergeleri takip ediniz. Hizmetli adaylarının kendilerini desteklemeleri amacıyla kişilere mesaj atmasına hoş bakılmaz.

Başvuru anı
 1. Kişinin niye Hizmetli olmak istediği ve yapmak istedikleri
Sonuç
 1. Oylama süresi 1 hafta (7 gün)
 2. En az; toplam 5 oy
 3. En az; %75 olumlu oy (olumlu oyların, olumlu ve olumsuz oyların toplamına oranı. tarafsız oylar yüzde hesaplamasına dahil edilmez.)
 4. Oylama kriterlerine sahip olan her Vikikitap kullanıcısı oylamaya katılabilir (bakınız Vikikitap:Oylama ve aşağıdaki notlar). Her Vikikitap kullanıcısının yalnız bir oy hakkı vardır. Aynı kişi tarafından kullanılmış birden fazla oy, hangi yönde olurlarsa olsun, o kişinin tüm oylarının geçersiz kılınmasına yol açarlar.

Başvurular[değiştir]

Bürokratlık Başvurusu[değiştir]

Hizmetlilik Başvurusu[değiştir]

Aşağıdaki bir başvurunun arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.

Sonuç: Başarılı. Kâhyalar atama işlemini gerçekleştirdi. Görev sürem 20 Eylül 2017'de dolacak. Görüş bildiren herkese bu vesileyle bir kez daha teşekkür ederim, hak etmediğim birçok övgü aldım, sağolun varolun. Hepimiz aynı amaç için buradayız. Bu amaca bir adım daha yaklaşabilmek ve bu değerli projeyi ayağa kaldırabilmek için destek ve katkılarınızı esirgememenizi rica ediyor, kişisel anlaşmazlıkların olmadığı ve projeye odaklı düşünerek nice işler başardığımız günleri görebilmeyi diliyorum.

Vito Genovese 17:19, 20 Mart 2017 (UTC)

Sayısal sonuç
 Geçerli oy: 16
 Destek: 15
 Karşı: 1
 Tarafsız: 0
 Oran: %93.75

Vito_Genovese[değiştir]

Oy verin! (15/1/0) Oylama bitiş tarihi 10:00, 20 Mart 2017 (UTC)

Vito_Genovese (MesajKatkılarİstatistikler) – Herkese merhaba,

Vikikitap'ta kapsamlı bir düzenleme ve temizlik yapmayı düşünüyorum. Zaman içinde eklenmiş uygunsuz sayfaları silmek, düzenleme yaparken sayfaları kısayol oluşturmadan taşımak, arayüzde güncellemeler ve betik düzenlemeleri yapmak ve malum vandalizm sorununa anında müdahale etmek için "eski hâline getir" düğmesini kullanmak ve vandal engellemek için hizmetliliğe ihtiyacım olacak. HakanIST ile birlikte IRC'den vandalizm takibi yapıyoruz ve anında müdahale etme olanağımız oluyor, ancak gerekli yetki olmayınca (ve Hakan da o an çevrimiçi değilse) o an elimden pek bir şey gelmiyor. Bu nedenle de hizmetlilik başvurusunda bulunuyorum. Eğer topluluk uygun görürse, 6 aylık bir süreyle görev alacağım ve bu süre sonunda yeniden topluluktan onay almam gerekecek, küresel politika bu şekilde zira. Seçilirsem ve 6 aylık süre dolduğunda hâlâ etkinsem, uzatma talep edersem ve siz de uygun görürseniz göreve devam ederim; aksi takdirde görev sürem otomatik olarak son bulur. Tek hizmetlimiz olan Bekir'in son hizmetli işlemi Mayıs 2016'da, son değişikliği ise Ağustos 2016'da gerçekleştiği için bu konuda bir ihtiyaç da söz konusu.

Vikikitap, Vikipedi'den sonra en sevdiğim proje olmuştur. Başta Yemek: ad alanının açılması ve sayfaların düzenlenmesi olmak üzere çeşitli çalışmalarım olmuştu geçmişte. Şu anda da aklımda içerik üretimi üzerine bazı şeyler var. Bir yandan temizlik ve düzenleme yaparken bir yandan da bir bilimsel kitap ve bir çocuk kitapları serisi üzerinde çalışarak içerik üretmeyi de planlıyorum. Onun dışında da İngilizce Vikikitap'ı model alarak Yemek: sayfalarının erişilebilirliğinin ve işlevinin artırılması ile başta dil kitapları olmak üzere raf düzenimizde bir standart oturtulması için çalışacağım.

Görüş belirtecek herkese şimdiden teşekkür ederim.

Vito Genovese 10:00, 13 Mart 2017 (UTC)Lütfen olumlu / olumsuz oyları gerekçelendirelim. Vikikitap çoğunluk demokrasisi değildir.
Oy vermeden ve/veya yorumda bulunmadan önce
Vikikitap:Hizmetlilik başvurularında kaçınılması gereken gerekçeler
sayfasına göz atmanız yararlı olabilir.


Olumlu Olumlu[değiştir]
 1. Destekliyorum Vikikitap'a hem temizlik hem de içerik açısından destek olacağına güvenim tam.HakanIST (mesaj) 10:07, 13 Mart 2017 (UTC)
 2. Destekliyorum. Vikikitap'tan bayadır uzak kalıyorum ve daha da uzak kalacağım. Vikikitap'ın temizlik ve bakım işlerine ihtiyacı var. Bekiroflazmesaj 17:43, 13 Mart 2017 (UTC)
 3. Olmasında bir sakınca yok gibi görünüyor --TmѰ e12 18:32, 13 Mart 2017 (UTC)
 4. Faydalı olacağına inanıyorum. Düzene hakim, uzun yıllara dayalı engin bir tecrübeye sahip, daha ne istenebilir ki? --Elmacenderesi (mesaj) 19:27, 13 Mart 2017 (UTC)
 5. Destekliyorum. --Pragdon (mesaj) 19:45, 13 Mart 2017 (UTC)
 6. Vito, tüm eksiklikleri görüp düzeltilebilecek kapasite bir kullanıcı. Herhangi bir Vikimedya projesi için yeteneklerini ve zamanını sunmayı taahhüt ediyorsa; bence bu kaçırılmaması ve değerlendirilmesi gereken bir şanstır.--Vikiçizer (mesaj) 20:40, 13 Mart 2017 (UTC)
 7. Türkçe Vikipedi'deki çalışmalarıyla rüştünü gereğinden fazla kanıtlamış, politikalara tez yazacak düzeyde hakim. Vikikitap'taki faaliyetleri uygun. Joseph'in 2012'deki olaylarla ilgili çekincelerine dair: Engellenen kullanıcılardan biri olarak geriye dönüp baktığımda engele hak verdiğimi, Vito'nun bu süreçte deyim yerindeyse kaynayan kazana kendini atıp kaleme aldığı o açıklamada Vikipedi ruhunu oldukça iyi yansıtarak engelleri açıklamasını çok takdir ettiğimi söylemeliyim. Bunun uzun vadede oldukça yararlı bir hareket olduğunu düşündüğümü de eklemeliyim. Konuyla ilgili topluluğa mektubum şuradan okunabilir. --Seksen iki yüz kırk beş (mesaj) 23:55, 13 Mart 2017 (UTC)
 8. Destek veren yorumlara katılıyorum.--Sabri76 (mesaj) 06:31, 14 Mart 2017 (UTC)
 9. Vikikitap'ta geçici süreyle de olsa gerekli hizmetlilik işlemini yapmaya aday olduğu için teşekkür ettikten sonra, vikipedi hizmetliliği süresince oluşturduğu güven nedeniyle bu gönüllülüğü destekliyorum. --Mskyrider (mesaj) 12:27, 14 Mart 2017 (UTC)
 10. destekliyorum --Adem20 (mesaj) 13:29, 14 Mart 2017 (UTC)
 11. Yukarıdaki yorumlara katılıyor ve kendisine kolaylıklar diliyorum. --Esc2003 (mesaj) 21:18, 14 Mart 2017 (UTC)
 12. Destek. Vitruvian (mesaj) 14:40, 15 Mart 2017 (UTC)
 13. Aktif ve özverili hizmetlimizin bu görevi de yerine getirebileceğine inanıyorum. --Thecatcherintherye (mesaj) 20:40, 16 Mart 2017 (UTC)
  Thecatcherintherye, teşekkür ederim. Rica etsem oturum açmış olarak bu değişikliği senin yaptığını teyit edebilir misin? İşlem anonim hesaptan yapıldığı için sorun olabilir.--Vito Genovese 18:14, 16 Mart 2017 (UTC)
  Vito Genovese, Evet, değişiklik bana ait. Bu görüşü belirtirken oturum açmamış olduğumu sayfayı kaydettikten sonra fark ettim. Şifremi kısa bir süre için hatırlamakta zorlandığım için geçici bir süre için görüşü belirtenin ismi görünsün istedim. Bu sırada şifremi hatırladım. Yeniden geldim. Görüşümü onaylıyorum. Thecatcherintherye (mesaj) 20:40, 16 Mart 2017 (UTC)
 14. Bu projeye olan inancı ve Vikipedideki deneyimi dolayısıyla verdiği güven, kanımca desteklemek için yeterli sebeplerdir. Teşekkürler. --yabancım 08:13, 18 Mart 2017 (UTC)
 15. VikiKitap'ta etkin değilim fakat Vito'nun trwiki'deki gibi kusursuz bir hizmetli olacağı konusunda güvenim tam. Maurice Flesier (mesaj) 14:07, 18 Mart 2017 (UTC)
Olumsuz Olumsuz[değiştir]
 1. Görüşüm olumsuzdur, nedeni geçmişteki şu tartışmalardır: meta:Requests for comment/Sysop abuse on the Turkish Wikipedia. --joseph (mesaj) 16:40, 13 Mart 2017 (UTC)
  Merhaba Joseph,
  Öncelikle görüşün için teşekkür ederim.
  2012'deki engellemelerle ilgili genel olarak konuşmamaya gayret ediyorum, bunun nedeni de engellemelere konu olan kullanıcılara olan saygım. Hepsiyle sorunsuz bir şekilde iletişime devam ettiğimi Vikipedi üzerinde görebilirsin. Hatta engellemelere geriye dönük hak veren ve özeleştiri yapan da var aralarında (engellerin hepsi yapıcı yaklaşımlar sonunda kaldırıldı biliyorsun), sorsak eminim ki hak verecek olanlar da. Bu engellemelerin gerekçesi olan sorunlar artık devam etmiyor ve kullanıcılarla yapıcı iletişimimiz sürüyor. Ayrıca işlem gerçekleştiği zaman Vikipedi'deki aktif hizmetlilerin 2'si hariç tamamı işlemleri doğru bulduğunu beyan etmişti. Dolayısıyla görevimi kötüye kullanmadığımı düşünüyorum. Ancak senin hâlen uygunsuz bulduğun bir şey varsa elbette konuşalım, memnuniyetle. Kaldı ki, hiçbirimiz 5 yıl önceki insanlar değiliz. O da işin ayrı bir boyutu.
  Bu başvurum faaliyetin sıfıra yakın olduğu bir projede temizlik ve düzenleme yapma amacını taşıyor. Bir süre sınırı var ve 6 ay sonunda topluluk onay vermezse zaten sona erecek. Yani sonsuza kadar "kötü niyetli" birinin eline geçecek "güç" durumu söz konusu değil. Vikikitap'ı sevdiğim, düzenli olarak değişiklik özetleriyle ağır küfürler edip vandalizm yapan kişiyi hızlı bir şekilde durdurmak istediğim (takip edebildin mi bilmiyorum ama silme günlüğünden görebilirsin aksi durumda) ve seninle aynı amaçları taşıdığım için buradayım. Sen de Vikikitap'ın düzenli katılımcılarındansın, bu projeyi sevdiğine en ufak bir şüphem yok. Herhâlde birbirimizi çok iyi tanıyamadık geçmişte, ancak bunu telafi ederek projeyi birlikte geliştirmek için çabalamaya ben hazırım. :)
  Ben hizmetlilerin hesap verebilirliğine (accountability) inanıyorum. Bugüne kadar başka projelerde yaptığım işlemlerin hesabını vermeye hazır olduğum gibi, bu 6 ay sonunda yapılan her işlemin hesabını da seve seve veririm. En ufak bir şeyde bile itiraz geldiğinde değişikliklerimi geri alma alışkanlığıma da şahit olmuşsundur diye düşünüyorum. Görüşünü yeniden değerlendirmeni rica ediyorum ve gerekçemde belirttiğim hususlar doğrultusunda bu 6 aylık sürenin proje için verimli bir dönem olacağına hak vereceğini umuyorum.
  Vito Genovese 17:14, 13 Mart 2017 (UTC)
Tarafsız Tarafsız[değiştir]
Geçersiz Geçersiz[değiştir]
Yorum Yorum[değiştir]
 • Kullanıcı:HakanIST'in oyunu geçersiz sayabilir miyiz? Başvuru metninde kendisinden bahsediliyor. Tarafsızlık gereği geçersiz sayılması gereklidir diye düşünüyorum. --joseph (mesaj) 16:46, 13 Mart 2017 (UTC)
  Hakan'dan bahsetmemin nedeni, kısa bir süre öncesine kadar küresel hizmetli ve şu anda da kâhya olması nedeniyle her projede silme ve engelleme işlemi gerçekleştirebiliyor olması ve onun yokluğunda vandalı durdurmanın güçleşmesi. Hakan'la kurduğumuz sistem derken kastettiğim de, IRC üzerinden tüm Türkçe WMF projelerinde vandalizmi takip ettiğimiz ve tüm deneyimli kullanıcıların katılımına açık olan sistem. Yoksa Hakan'ı 2 ay öncesine kadar tanımıyordum bile. :) Bunun notunu düşmüş olayım.
  Vito Genovese 17:16, 13 Mart 2017 (UTC)

Yukarıdaki bir başvurunun arşivlenmiş tartışmasıdır. Lütfen üzerinde değişiklik yapmayınız. Bu sayfaya herhangi bir ek değişiklik yapılmamalıdır.

Bu sayfada arşivlenmiş Vikikitap hizmetlilik başvuruları bulunur. Başvurular yıllara göre arşivlenmiştir ve her yılın arşivine bu sayfadaki bağlantılar aracılığı ile ulaşılabilir. Lütfen aşağıdaki arşiv sayfalarında herhangi bir değişiklik yapmayın. İlgili sayfaların genel düzenlemeleri istisnadır.