İçeriğe atla

Anasayfa

Vikikitap, özgür kütüphane
(Main Page sayfasından yönlendirildi)
Herkesin katkıda bulunabildiği
Özgür Kütüphane

20 Temmuz 2024, Cumartesi
Türkçe Vikikitap'ta 1.082 adet kitap maddesi ve 82 tane kitap bulunmaktadır.

 
Vikikitap hakkında

Vikikitap ücretsiz, açık içerikli kitaplar oluşturulmasına el veren bir oluşumdur. Burada siz kullanıcıların katkıları ile özgür, açık içerikli kitaplar, kılavuzlar, çeşitli yazılar hazırlanmaktadır. Türkçe Vikikitap'ta şu ana kadar 1.082 tane kitap maddesi ve yaklaşık 82 tane kitap hazırlanmıştır. Siz de yazmak istediğiniz konular hakkında kitap başlatabilir, hâlihazırda yazılmakta olanlara içerik sağlayabilirsiniz!

Sitemiz viki altyapısı ile iş birliğini kolaylaştırmaktadır. Viki, web tarayıcısı olan hemen hemen herkese hemen hemen her sayfada değişiklik yapmaya izin verir. Gönüllüler vikikitapları geliştirir ve bir çok değişiklik yapar. Viki, her değişikliği kaydeder ve bu sayede uygun olmayan değişiklikleri geri almamızı sağlar. Ayrıca saldırı ve vandalizm içeren değişikliklerin sahiplerini engellememize olanak sağlar.

Vikikitap'a katılın!

Vikikitap'a katılmanın en kolay yolu ilgilendiğiniz bir konuda var olan bir Vikikitap bulup üzerinde değişiklikler yapmaktır. Yeni paragraflar ekleyebilir, düzeltmeler yapabilir, bağlantılar, resimler, tablolar ekleyebilirsiniz. Katılmaktan korkmayın! Siz düzenledikten sonra diğer kullanıcılar hatalarınızı (eğer varsa) düzeltebilirler. Yeni bir Vikikitap başlatabilir veya düzenleyebilirsiniz, istediğiniz zamanda, siteye giriş yapmış olun ya da olmayın farketmez.

Kendi kullanıcı adınızın olmasını isteyebilirsiniz. İsimsiz olarak değişiklikler yapmaya Vikikitap açıktır fakat bir kullanıcı hesabına sahip olmanın bir çok avantajı vardır. Örneğin; bir sayfayı yeniden isimlendirmenin tek yolu olan "ad değiştir" bölümü sadece kayıtlı kullanıcılara açıktır.

Vikikitap topluluğuna sorularınızı köy çeşmesi sayfasında sorabilirsiniz. Ayrıca IRC kanalından da anlık mesajlaşma yapabilirsiniz.

Başlamak için başlangıç sayfasını okuyabilirsiniz.

Vikiçocuk 0-12 yaş arası çocuklara yönelik, bilimsel olmayan kitaplar içeren bir projedir. Vikiçocuk'taki kitaplar bol resimlidir ve örneklidir. Bu sayede çocuklar bir şeyi daha kolay anlamaktadırlar. Siz veliler çocuklarınıza bilgisayarda boş zaman geçirmelerini engellemek için Vikiçocuk'a katkıda bulunun. Bu sayede çocuklarımıza kitap okumayı sevdirmiş ve çocuklarımızın davranışlarını düzeltmiş olacağız.

Kardeş projeler

Vikisözlük
Özgür sözlük

VikiKaynak
Özgür kütüphane

Vikisöz
Özlü sözler

Vikipedi
Özgür ansiklopedi

Commons
Çoklu ortam paylaşım

Meta-Wiki
Viki merkez

Vikitür
Biyolojik tür dizini

Vikihaber
Özgür haberler

Vikiversite
Özgür üniversite