İçeriğe atla

Tartışma:Anasayfa

Sayfa içeriği diğer dillerde desteklenmemektedir.
Konu ekle
Vikikitap, özgür kütüphane
Son yorum: Necatorina tarafından 4 gün önce vikiçocuk başlığına
Bu sayfa, Anasayfa içeriği ve düzenine yönelik değişikliklerin konuşulduğu tartışma sayfasıdır.
Yeni bir başlık açmak için buraya tıklayın. Lütfen dört adet tilde (~~~~) kullanarak yazınıza imza ve tarih ekleyin.

Tartışma arşivi: 27 Nisan 2006 - 11 Haziran 2009

VikiKitap logosu[değiştir]

Logo olarak kendim bir logo tasarladım. Belki beğenilirse ve düzenlenirse Vikikitabın logosu olabilir???--Goktr001 19:47, 7 Ağustos 2009 (UTC)

 • Logolar diğer tüm projeler için de toplu olarak belirleniyor. Türkçe Vikikitap için diğerlerinden fakrlı bir logo kullanamayız. Meta:Wikibooks/logo sayfasından seçiliyor logolar. Bu logo saha yeni seçildi yeni logoları kabul ederler mi bilmiyorum. Srhat mesaj 11:48, 10 Eylül 2009 (UTC)

anasayfa[değiştir]

sol menüler bölümünde hata var düzeltilirse hemen iyi olur =)--Goktr001 22:19, 9 Eylül 2009 (UTC)

Evet, Google Chrome ile bir hata meydana geliyor. Sorun hem Google Chrome tarafından ([1]) hem de bu sitenin kullandığı yazılım olan MediaWiki tarafından ([2]) çözüldü yeni versiyon yayınlaınca sorun ortadan kalkacak. Bu zamana kadar buraya buradan erişebilirsiniz. Verdiğim yerden girerseniz bir sorun çıkmaz. Srhat mesaj 11:46, 10 Eylül 2009 (UTC)
 • Anasayfadaki dk: interwikisi kaldırılmalı. Ana sayfada sol altda Görüldüğü üzerede zaten hata veriyor.--Reality 21:04, 6 Mayıs 2010 (UTC)

Ana Sayfa görünüm sorunu[değiştir]

 • Ana Sayfa'da kardeş projelerin orada Vikitür Vikihaber ve Vikiversite'yi diğerlerinden ayıran bir çizgi var. O çizginin düzeltilmesi gerekmekte.--Reality 18:20, 31 Ekim 2010 (UTC)

**Düzeltmeye çalışırken iyice bozuldu. Ana Sayfa'nın korumasını kaldırdım. İsteyen düzeltmeye çalışabilir. Sorun sanırım FunkyBoks şablonundan kaynaklanıyor. FunkyBoks yerine TabloKutu şablonu kullanılırsa sorunun ortadan kalkacağını düşünüyorum. Sayfa geri alındığında da sorun düzelmiyor. Bekiroflazmesaj 21:29, 31 Ekim 2010 (UTC)

 • Sorun şimdilik çözüldü gibi gözüküyor. Bekiroflazmesaj 21:47, 31 Ekim 2010 (UTC)
  • Tarayıcıdan dolayı galiba Mozilla kullanıyorum ve bu hata vardı fakat İnternet Ex.'den girdiğimde bu sorun ortadan kalkıyordu tarayıcıdan dolayı kaynaklanan bir sorun olmalı...Ama düzeltilmiş... Emperyan»»ileti 20:10, 2 Kasım 2010 (UTC)

İnterwiki[değiştir]

Azerbaycanca Vikikitap anasayfaya eklenmeli. E M P E R Y A N ⎝⏠⏝⏠⎠ 13:54, 10 Aralık 2010 (UTC)

 • Eksik diller İngilizce Vikikitap'tan aktarıldı. Bekiroflazmesaj 10:37, 12 Aralık 2010 (UTC)
 • Şimdi de çok abartılı olmuş. İnterwikilerde 50 tane olsa yeter diye düşünüyorum. Türk dilleri ve diğer seçili diller Vikipedi'de öyle. E M P E R Y A N ⎝⏠⏝⏠⎠ 17:37, 12 Aralık 2010 (UTC)
 • Ancak bunun için en altta "Tam liste" diye bir bağlantı olması gerekiyor. Vikipedi'nin kaynak koduna bakarak nasıl yapılacağını öğrenemedim. Siz biliyorsanız söyleyebilir misiniz? Bekiroflazmesaj 18:16, 13 Aralık 2010 (UTC)
 • Tam liste yazısı var zaten en altta. Sadece kalın yazılmamış. E M P E R Y A N ⎝⏠⏝⏠⎠ 19:43, 13 Aralık 2010 (UTC)
 • Az önceki mesajı gönderdiğim zaman yapamamıştım. Şimdi sanırım yaptım. Ancak halen kalın yapamadım. Bekiroflazmesaj 20:09, 13 Aralık 2010 (UTC)
 • Yanıtı buldum : Şu sayfaya göre SiteMatrix eklentisi bu iş için kullanılıyor, ancak aynı sürüm Vikikitap'ta da yüklü. Sunucuya erişim iznim olmadığından daha ayrıntılı bir yorum yapamayacağım ne yazık ki. İsterseniz Vito'ya e-posta ile sorabilirsiniz. cevap bu :) Umarım işinize yarar. Sizin bu sayfaları dokunmanızda yetkiniz olmalı. E M P E R Y A N ⎝⏠⏝⏠⎠ 18:45, 18 Aralık 2010 (UTC)
SiteMatrix eklentisinin konumuzla bir alakası yok. Sitematrix bütün Wikimedia vikilerini listeleyen bir özel sayfa oluşturuyor. Bizim amacımız sol paneldeki "Diğer diller" alanına "Tam liste" diye bir girdi eklemek. Ki zaten de şu an kalın olmaması dışında istediğimizi elde etmiş gözüküyoruz. Bekiroflazmesaj 19:11, 18 Aralık 2010 (UTC)
Burada Sitematrix eklentisinin ne işe yaradığı anlatılıyor. Benim kaynağım daha güvenilir :) Bekiroflazmesaj 21:59, 20 Aralık 2010 (UTC)
 • Yazının kalın olması için aşağıdaki kodun MediaWiki:Common.css sayfasına eklenmesi gerekiyor:
#interwiki-completelist {
  font-weight: bold;
 
}

Srhat mesaj 13:30, 22 Ocak 2011 (UTC)

Bilgi için teşekkürler. Bekiroflazmesaj 15:16, 24 Ocak 2011 (UTC)

Topluluk portali[değiştir]

Topluluk portalı değil Topluluk portali asıl olanıdır. Bu yüzden MediaWiki:Portal ve MediaWiki:Portal-url sayfasından bunlar değiştirilmeli. Nedeni: Vikipedi'de 'Portal' sözcüğünün kullanımında bir karışıklık var. Bazı kişiler bu sözcüğün çoğul halini 'portallar' olarak bilmekte. "Portal" sözcüğü, ekleri ses uyumuna uymayan ender Türkçe sözcüklerdendir. Fransızca kökenli olup ince L ile telaffuz edilen diğer kelimeler gibi (örneğin 'santral', 'hal' (sebze satılan yer), 'resital') bunun da -e hali için sözcüğün sonuna -a değil -e ekleniyor. -OL ile biten 'rol', 'hol', 'kolesterol' gibi bazı yabancı kökenli kelimelerin ekleri de ses uyumuna uymaz. TDK sözlüğünde bu durum verdiğim örnekler için belirtilmiş. Dolayısıyla, Kategori:Portallar içeren maddelerde bu kategorinin Kategori:Portaller olarak değiştirilmesi ve diğer ilgili düzeltmelerin yapılması gerekiyor. Kullanıcı:Emperyan ve ben bu değişikliklerin bir kısmını yaptık, kalanları da bir bot aracılığıyla yakında düzeltileceğini umuyorum. Bu değişiklikler vandallık sanılıp geri değiştirilmesin diye haber vereyim dedim. --İnfoCan ▀ 18:18, 17 Aralık 2010 (UTC) Emperyan 13:54, 12 Ocak 2011 (UTC)

 • Tamam onu ben Betawiki'den düzelttim. Buradan da duyuru yapıyım dedim. Onaylanmaz felan . Gerek kalmayınca otomatik olarak silinmiş . Bu arada yeni sürüm 1.17 için çok az çevirilerimiz kalmış. Onlara da göz atabilen olursa sevinirim. E M P E R Y A N ⎝⏠⏝⏠⎠ 13:10, 18 Ocak 2011 (UTC)

Seçilen Kitap[değiştir]

 • Seçilen Kitap sistemi bazı Vikikitap'larda uygulanmakta. Bizde de uygulanması iyi olacak fakat biraz daha kitap oluşturma yapmalıyız. En az 3000 kitap maddesine ulaşıldığında bu sisteme geçilebilir. Bu da en erken bir daha ki sene gibi görünüyor . Yani biraz daha kitap açımına gayret edelim. Ben daha çok Vikiçocuk ile ilgileniyorum ama Vikikitap ile de ilgilenelim (İlgilenmeye çalışacağım). E M P E R Y A N ⎝⏠⏝⏠⎠ 13:15, 18 Ocak 2011 (UTC)

SILAHLARIN TANITIMI[değiştir]

SAYIN YETKILILER, VIKIKITAP`I YENI TANIDIM VE UYE OLDUM. BASARILI CALISMALARINIZA, HOBI BOLUMUNE KOYDUGUNUZ SILAHLARI TANITMA KONUSUNU HIC YAKISTIRAMADIM.

O KADAR COK HOBININ ARASINDA SILAHLARA YER VERMENIZ SITENIZLE COK ZIT DUSUYOR. UMARIM INSANLARIN OZLEM DUYDUGU SEVGI DUNYASINDA, OLDURUCU UNSURLARA YER VERMEZSINIZ.

TESEKKURLER

YUSUF BAYDAR LONDRA Bu imzasız mesaj 95.146.224.158 tarafından yazılmıştır.

Ne yazık ki size katılmıyorum. Wikipedi her türlü bilginin kaynağı olmuştur. Burada her hangi bir konun es geçilmesi söz konusu değildir. Ayrıca silahları diğer insanlara zarar vermediği sürece kullanılması sakıncalı değildir. İnsanlar neden bu kadar silahlara çekimser anlamıyorum. Fatihtnkc12 (mesaj) 15.52, 9 Haziran 2018 (UTC)Yanıtla

sağlıyacaktır[değiştir]

Bağış kısmında, sağlayacaktır fiili yanlış yazılmış... Wakeup12 (mesaj) 16:42, 27 Ekim 2014 (UTC)

Vikikitap'a katılın başlığı altında şu şekilde bir yazım hatası ve biraz düşük bir cümle var. Yetkili birisi düzeltebilir mi?
"Başlamak için başlangıç sayfadan başlayabilirsiniz." --Miogenesmesaj 16:58, 14 Ekim 2015 (UTC)

Tamamdır. Bekiroflazmesaj 18:11, 14 Ekim 2015 (UTC)

vikiçocuk[değiştir]

""bilgisayarda boş zaman geçirmelerini engellemek"" bu nedir? boş zaman nedir? bence "daha faydalı zaman geçirmeleri için" diye değiştirmek gerekir. Modern primat (mesaj) 15.37, 13 Temmuz 2022 (UTC)Yanıtla

Katılıyorum, hatta "Siz veliler" deyince sanki anasayfayı çocuklar okumuyormuş gibi olmuş. Bu cümleler tarafsız bakış açısına da biraz aykırı duruyor, dolayısıyla bence bu bölümde Vikiçocuk'un özelliklerinin anlatılması daha mantıklı olur. RuzDD (mesaj) 08.42, 7 Haziran 2024 (UTC)Yanıtla
@Modern primat ve @RuzDD vikiçocuk’ta yeni bilgiler eklenebilir (örnek Vikiçocuk nedir? veya Sorumluluk sahibi nedir?), eski kitaplar tozlu raflarından çıkarılıp TBA çerçevesi içerisinde revize edilip genişletilebilir. Ancak bir sorun var ki vikikitap projesinde inaktif bir hizmetli ve çok az aktif kullanıcı var. Umarım Vikikitap projesini ayağa kaldırıp aktif kullanıcı sayısını bir nebze de olsa arttırabiliriz. :) brightileti 21.19, 13 Haziran 2024 (UTC)Yanıtla
Önce en etkin projemiz olan Vikipedi'deki maddelerde buraya yönlendirme yapmalıy... Ah bir saniye... Ora dışındaki bütün vikiler Vikipedi'den engellenler kulübü üyelerinden oluşuyor genellikle. Bu bir paradoks resmen, bu öldü ölecek projelere kullanıcılar çoğunlukla engellenenlerden geliyor, ama bu da vikiler-arası işbirliğine ket vuruyor. Modern primat (mesaj) 21.47, 13 Haziran 2024 (UTC)Yanıtla
Katılıyorum. Ayrıca "bilimsel olmayan" ifadesi bana aşırı saçma geldi, küçük çocuklar için yazılmış basit bilim kitapları var. Çocuklar basit bilim konularını anlayabilir sevebilirler. Özellikle bu ifade beni rahatsız etti, çünkü çocuklar için periyodik tablo yazmayı düşünüyorum. Necatorina (mesaj) 21.59, 13 Haziran 2024 (UTC)Yanıtla