Vikikitap:Vikiçocuk nedir?

Vikikitap, özgür kütüphane
Bu sayfa Vikikitap'ın resmi politikalarından biridir. Bu sayfanın içeriği Vikikitap kullanıcıları tarafından belirlenmektedir. Ayrıca uygun görmediğiniz veya değişitirilmesini istediğiniz bir madde varsa bunu lütfen önce tartışma sayfasında belirtin.

Vikiçocuk projesinin amacı 0-12 yaş arası çocuklara yönelik, bilimsel olmayan kitaplar hazırlamaktır. Bu kitaplar bol resimli ve örneklidir.

Vikiçocuk gönüllülerden oluşan bir uluslararası topluluk tarafından yazılan çocuk kitapları kaynağıdır. Belirli temel ilkeler üzerine kuruludur:

Çocuk dostudur: Kitaplar çocukların anlayabileceği şekilde yazılır. Kitaplar çocuklar için özel olarak seçilmektedir ve çocukların yararına olmaktadır. Bu kitaplar zengin resim, örnek vb. ile açılmaktadır.

İşbirliği vardır: Vikiçocuk'u geliştirenler belirli bir kadro değildir, herkes katkıda bulunabilmektedir.

Eğlencelidir: Vikiçocuk'ta yaşlara uygun kolay ve anlaşılabilir kitaplar yazılmaktadır. Bu yüzden kitaplar çocuklara ışık tutar ve çocuk dostudur.

Güvenilirdir: Kitaplar doğrulanabilir, özgün metinler şeklinde yazılmaktadır.

Açık ve Özgürdür: Yazdığınız kitaplar açıkça geliştirilebilir, düzenlenebilir. Kitaplar Creative Commons Share-Lisansı şartları altında ücretsiz olarak dağıtılmaktadır.

Eğer bu temel ilkelere uygun olmayan kitaplar veya sayfalar görürseniz cesur olun bu hataları düzeltmekten korkmayın!

Yakında Vikiçocuk ayrı bir proje olarak karşınıza çıkacak, şu an Vikikitap'taki maddeler oraya taşınacak.

Vikiçocuk Bilgileri[değiştir]

Sevgili Çocuklar,

Daha çabuk öğrenmeniz, daha çabuk okullarınızda başarılı olmanız ve derslerinizden geriye kalmamanız için sizlere Vikiçocuk sitesini geliştirdik. Çocukların okuma becerisinin gelişmesi için çok çalışacağız.

📖📱İyi okumalar dileriz çocuklar! Vikiçocuk sizi çok eğlendirecek!