Vikikitap:Vikiçocuk nedir?

Vikikitap, özgür kütüphane
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Pictogram voting keep.svg
Konuşma balonu oku 2.svg
Bu sayfa Vikikitap'ın resmi politikalarından biridir. Bu sayfanın içeriği Vikikitap kullanıcıları tarafından belirlenmektedir. Ayrıca uygun görmediğiniz veya değişitirilmesini istediğiniz bir madde varsa bunu lütfen önce tartışma sayfasında belirtin.

Vikiçocuk projesinin amacı 0-12 yaş arası çocuklara yönelik, bilimsel olmayan kitaplar hazırlamaktır. Bu kitaplar bol resimli ve örneklidir.

Vikiçocuk gönüllülerden oluşan bir uluslararası topluluk tarafından yazılan çocuk kitapları kaynağıdır. Belirli temel ilkeler üzerine kuruludur:

BluePillar.svg

Çocuk dostudur: Kitaplar çocukların anlayabileceği şekilde yazılır. Kitaplar çocuklar için özel olarak seçilmektedir ve çocukların yararına olmaktadır. Bu kitaplar zengin resim, örnek vb. ile açılmaktadır.

GreenPillar.svg

İşbirliği vardır: Vikiçocuk'u geliştirenler belirli bir kadro değildir, herkes katkıda bulunabilmektedir.

YellowPillar.svg

Eğlencelidir: Vikiçocuk'ta yaşlara uygun kolay ve anlaşılabilir kitaplar yazılmaktadır. Bu yüzden kitaplar çocuklara ışık tutar ve çocuk dostudur.

OrangePillar.svg

Güvenilirdir: Kitaplar doğrulanabilir, özgün metinler şeklinde yazılmaktadır.

RedPillar.svg

Açık ve Özgürdür: Yazdığınız kitaplar açıkça geliştirilebilir, düzenlenebilir. Kitaplar Creative Commons Share-Lisansı şartları altında ücretsiz olarak dağıtılmaktadır.

Eğer bu temel ilkelere uygun olmayan kitaplar veya sayfalar görürseniz cesur olun bu hataları düzeltmekten korkmayın!

Yakında Vikiçocuk ayrı bir proje olarak karşınıza çıkacak, şu an Vikikitap'taki maddeler oraya taşınacak.

Vikikitap ile ilişkiler[değiştir]

Vikiçocuk, Wikimedia Vakfı'nın ve Vikikitap'ın bir parçasıdır ve onların kurallarına ve politikalarına tabidir. Vikiçocuk ayrıca kendine ek olarak bir politika belirler. Bu politikaların bazıları Vikikitap'ın politikalarından farklıdır. Örneğin; Vikikitap'ta her konuyla ilgili madde açmaya izin verilirken Vikiçocuk'ta sadece çocuklara (0-12 yaş) yönelik konuların açılmasına izin verilmektedir.