Uçurtma Yapılışı

Vikikitap, özgür kütüphane
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
< Hobiler

Giriş[değiştir]

Uçurtma tarihi[değiştir]

İlk uçurtmanın M.Ö 3000 yılında ortaya çıktığı tahmin ediliyor. Uçurtmaların anavatanı Çin’dir. Uzakdoğu’da uçurtma halkın en eski eğlencelerinden biridir. Gündelik hayatlarında, balık tutmak, haberleşmek; dinsel törenlerinde bebeklerden kötü ruhları kovmak; uçurtmaların kullanıldıkları biliniyor. Avrupa’nın uçurtmayla tanışması ise Marco Polo’nun Malaya Adalarından satın alarak ilk defa Hollanda’da kullanmıştır.

18. ve 19. yylarda ise uçurtma bilimsel araştırmalarda kullanılan aletlerin arasında yer almaya başlamıştır. Benjamin Franklin, Alexander Wilson uçurtmaları rüzgar ve hava akımları üzerindeki bilgilerini arttırmakta kullanmışllardır. Sir George Caley, Samuel Langley, Lawrence Hargrave, Alexander Graham Bell ve Wright Kardesler uçurtmalarla deneyler yapmış ve bu deneyler uçakların yapılmasında çok faydalı olmuştur.

Uçurtmanın kullanıldığı belki de en garip yerlerden biri, bir at arabasını çekmek için ondan yararlanılmasıydı. George Pocock adlı bir öğretmen 1822de bir at arabasını, uçurtma yardımıyla saatte hızını 20 mile ulaştırarak çekmeyi başarmıştı.

I. Dünya Savaşı sırasında, İngiliz, Fransız, İtalyan ve Rus orduları düşmanların yerlerini belirlemek ve işaretleşmek için uçurtmalardan yararlanmışlardır.

II. Dünya Savaşı'nda ise, Harry Saul'un Hücum Uçurtması (Barrage Kite) uçakların hedeflere yakın olabilecek kadar alçaktan uçmalarını önlemiştir. Denizde kaybolan pilotlar bir Gibson Girl-box uçurtması uçurmuşlar ve böylece yerleri tespit edilmiştir. Uçaklardan yararlanılan yerler arttıkça, uçurtmalar daha az kullanılır olmuş ve daha çok eğlence maksatlı uçurulmaya başlanmışlardır.

Son 50 yılda ise uçurtmalara duyulan ilgi artmıştır. Uçurtma yapımında ripstop naylon, fiberglas ve karbon grafit gibi yeni materyaller kullanılmış ve bu da uçurtmaların daha sağlam daha hafif daha renkli ve daha dayanıklı olmasını sağlamıştır. Francis Rogallonun -kanatlı uçurtması ve Domina Jalbert'in Parafoil uçurtması gibi önemli buluşlar, modern Delta Kanatların ve spor yapmakta kullanılan paraşütlerin gelişimine faydalı olmuşlardır.

1972'de Peter Powell iki kumandalı stunter adlı bir oyuncağın tanıtımını yapmış ve insanlar uçurtmayı sadece eğlence için değil aynı zamanda da bir spor aracı olarak kullanmaya başlamıştır. Meraklıları manevra yapabilen, daha hızlı uçabilen ya da karmaşık numaralar yapan yeni modeller üretmeye başlamışlardır. Daha buyuk ve daha güçlü uçurtmalar yapılmış ve 1980'lerde Yeni Zelandalı Peter Lynn bu uçurtmaların çekebileceği, ismine buggy denen üç tekerlekli bir araç yapmıştır. 1990'larda tekerlekler üstünde, su kayağı yaparken ya da buz üstünde kayarken uçurtma uçurmak çok popüler hale gelmiştir. 1999'da bir grup insan, Kuzey Kutbu'nda kızaklarını çekmek için uçurtma kuvvetinden yararlanmıştır.

Tarihteki İzleri[değiştir]

1893 - The Eddy Diamond and the Hargraves Box uçurtmaları meteorolojik araştırmalarda kullanılmaya başlandı.
1899 - The Wright Kardeşler ilk uçan makine (uçak ) teorilerini ispatlamak için uçurtma kullandılar.
1901 - Guglielmo Marconi , Kuzey Amerika ile Avrupa arasındaki ilk tarihi radyo bağlantısını yapmak için antenini uçurtma ile kaldırdı.
1902 - Fransız ordusu , askeri gözlemler yapmak için uçurtma kullandı.
1906 - San Francisco depreminin verdiği hasarın fotoğrafları uçurtmaya bağlanan bir fotoğraf makinesından çekildi.
1907 - Dr. Alexander Graham Bell ,ilk insan taşıyan uçurtmayı yaptı.
1919 - Bir Alman , uçurtma trenini 31,955 feet (9.74 km ) yüksekliğine çıkardı.
1939-1945 - Uçurtmalar 2. Dünya Savaşında gözlem amaçlı kullanıldı.
1964 - Domina Jalbert bir parafoil tasarladı ve bu tasarım paraşüt yapımında kullanıldı.
1975 - Peter Powell ilk 2 ipli uçurtmayı icat etti.
1978 - Kuzuhiko Asaba 4,128 adet uçurtmayı tek bir ip ile uçurdu (Uçurtma Treni)
Ünlü Niagara şelalesinin üzerindeki ilk köprünün halatlarının karşıdan karşıya geçirilmesi yine uçurtma marifetiyle olmuştur

Uçurtma Uçururken Nelere Dikkat Etmelisiniz?[değiştir]

  • Uçurtmanızı asla elektrik hatlarının yakınında uçurmayınız. Eğer uçurtmanız bir elektrik hattına takılırsa, orada bırakın.
  • Uçurtmanızı yüksek bina ve yollardan uzak, düz ve açık alanlarda uçurunuz. Uçurtmanızı sadece tehlike yaratmayacak yerlerde uçurunuz.
  • Uçurtmanızı asla fırtınada ve yağmurlu havada uçurmayınız. Islak ip elektrik geçirir. Yıldırım çarpabilir.
  • İp olarak asla tel kullanmayınız.
  • Hava alanları yakınlarında asla uçurtma uçurmayınız.
  • Büyük uçurtmalar ekstra dikkat gerektirebilir. Uçururken eldiven giyiniz.
  • Kontrol edemeyeceğiniz büyüklükte uçurtmaları uçurmayı denemeyin.
  • Uçurtma ipini çok hızlı şekilde salmayınız. Eliniz kesilebilir.
  • Uçurtma ya da uçurtma ipine kesici parçalar takmayınız.

Bu kurallar çok önemlidir.

Uçurtmanın Yapısı[değiştir]

Kindofkite.gif

Bridle : Denge Keel : Delta ve benzeri tip uçurtmalarda dengeyi sağlamak için kullanılan üçgen biçiminde parça ve en önemli kısımdır Bowline : Uçurtmaya geriye doğru eğim vermek için kullanılan ip Leading Edge : Uçurtmanın rüzgara bakan Ön kısmı Trailing Edge : Uçurtmanın arka kısmı Spine : Uçurtmanın dik çıtası Cross Spar : Spine'a dik olarak gelen çıta Leading Edge Spar : Uçurtmanın Rüzgara bakan ön kısmıdaki çıta Spreader : Leading Edge Spar'ları gergin tutmak için kullanıla çıta

Uçurtmaların Yapılışı[değiştir]