FTP Kılavuzunuz/Kullanma

Vikikitap, özgür kütüphane
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

1. Basamak -FTP Kullanımı-[değiştir]

Eğer bundan önceki basamakları doğru yaptınız ise önünüzde bir FTP Kılasörü var.Yok ise önceki bölüme geri dünün ve uygulayınız. Eğer FTP Kılasörünüz var ise haydi onun üzerinde bazı değişiklikler yapalım ve onu kullanalım. Şimdi öncelikle bundan sonraki bölümde bir Index yani bir dizin hazırlamayı öğreneceğiz. Bu yüzden şimdi size FTP'ye bir şeyi Upload yani yüklemeyi öğreteceğim. Kendi bilgisayarınıza bir resim yükleyin. Basit bir resim olsun. Örneğin bir kuş resmi. Bilgisayarınızda "kuş" diye kayıtlı. Masaüstünüzde duruyor. Bunun üstüne gelin ve sol clicke basın. Kopyala tuşuna basın. Resim kopyalandı. Şimdi sıra geldi bu dosyaları WEB'e koymaya. FTP Kılasörünüzü açın. Eğer bu ana kadar her şey normal ise bundan sonraki basamağı okuyun.

2. Basamak -FTP'ye Resim Koymak-[değiştir]

Evet, umarım her şey normalir. FTP Kılasörünüz açık ve masaüstündeki resmi kopyaladınız. Şimdi Kılasöre gelin ve herhangi bir yere gelip sağ clike basın. Yapıştır tuşuna basın. Bu upload hızınıza göre değişir. Fakat en fazla 5 sn içerisinde o boş kılasörün içinde "kuş.jpg" veya .gif, veya .png vs... diye bir dosya var. Şimdi, Internetinizi açın ve adres çubuğuna kendi sitenizin adını yazın. Funpic kullananlar için eğer adınız deneme ise deneme.de.funpic.org dur. Sitenize girince şöyle bir şey yazar. Index Of/ daha sonra altta kuş.jpg adlı bir dosya vardır. İşte bizim aradığımız şey burada... kuş.jpg yazan yerin üzerine basın. İşte size masaüstünüzdei resim. Bu ilk basamaklar için küçük bir alıştırmaydı. Bu yolu kullanarak daha sonra dizin yapacağız. Şimdi buradaki hiç bir şeyi ellemeyin ve 3. basamağa geçin.

3. Basamak -FTP'ye Yazı Koyma-[değiştir]

Başka bir alıştırmaya geldi sıra. Bize dizin yaparken gerekecek. Kendi masaüstünüze gelin ve boş bir yere sol click ile basın. Açılan küçük pencerede Yeni tuşuna gelin ve metin belgesi tuşuna basın. Şu anda masaüstünüzde bir text dosyası var. Adını değiştirin ve "deneme" yazın. Şimdi Bu dosyanın üzerine iki kere basın. Size bir text dosyası açıldı. İçine "Bu benim ilk deneme yazımdır." yazın sağ köşedeki "X" tuşu ile çıkın. Size kayıt ediyim mi diye soracaktır, siz Evet tuşuna basarak kayıt edin. Şimdi sıra geldi bu yazıyı FTP'ye koymaya. Yine aynı işlem ile dosyanın üzerine geliğ sol click e basın. Kopyala diyin. FTP Kılasörünüzü açın. Şu an içerisinde sadece demin koyduğumuz kuş adlı resim var. Şimdi kılasörde boş bir yere gelerek sol clicke basın. Yapıştır tuşuna basın. Bu da sizin en fazla 3 snizi alır. Kopyalayınca, tekrar sizin adrese dönün. Adres çubuğuna kendi domain adınızı yazın. Şimdi içerisinde iki adet dosya var olması gerek. Biri kuş diğeri ise yanında kağıt resmi olan deneme.txt dosyası. Şimdi burada deneme.txt yazan yere basın. İşte sizin demin yazdığınız yazı, internette. Şimdi sıra geldi bu bildiklerimizi kullanarak bir İnternet Dizini yapmaya. İnternet dizini nedir? Dizin aslında kendi sitenizde bu göstermek istediğiniz şeyleri göstermektir. Biz basit bir Index yapacağız başlama amaçlı. Ama daha ileride çok daha ileri Dizinler yapabiliriz. Şimdi sizden tek istediğim FTP Kılasörünüze dönün ve Kılasördeki iki dosyayı da seçin. Sol click e basın ve sil tuşuna basın. Dosyalar hemen silinir. Şimdi diğer bölüme geçin. FTP Indexi Yapma.


~~FTP Kılavuzunuz Kitabı~~
Kitabın İçindekiler: 1-FTP'ye başlangıç - 2-FTP Kullanma - 3-Index Dizini Yapma - 4-Forum Kurma Kılavuzu - 5-Gereken WEB Dilleri - 6-İleri Siteler Kurma - 7-Çok daha İleri FTP Kullanma