FTP Kılavuzunuz/Başlangıç

Vikikitap, özgür kütüphane
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Başlarken[değiştir]

Evet artık başlıyoruz. FTP ile ste yapmayı ve çeşitli bilgisayar donanımlarını, WEB'i hep birlikte öğreneceğiz. Şimdi başlarken şunu asla unutmayınız, FTP en ufak bir yanlışlık ile tamamen bozulabilecek bir şey. Adım adım FTP öğrenmeye başlıyacağız. Anlatılan adımları doğru ve tamamen okuyunuz. Eğer bazı materyal veya donanımlarınız eksik ise en baştan okuyarak tekrar elde edebilirsiniz. Öncelikle şunun ile başlamalıyım. FTP: WEB üzerinden herhangi bir iş yapar iken dosyaları WEB'e aktarmamıza izin veren, vermeyen, yardım eden ve programlayan prosedürdür. Şifre ile çalışır. Eğer şifrenin güvenli olmasını isterseniz şifreyi uzun, karışık ve büyük küçük karakterli yapmanız gerekir.

1. Basamak -Ne Gerekli-[değiştir]

FTP kurulumu ve FTP kılasörünüzden WEB'e aktarım için 5 adet çok önemli şeyler gerekir. Bunlar:

  1. Şifreniz
  2. FTP Kılasörü Kullanıcı Adı
  3. Herhangi bir FTP Programı veya Windows Gezgini
  4. İnternet
  5. Ve mutlaka bir domain ve FTP Kılasörü.

Şimdi bunları elde etmeyi öğreneceğiz. Teker teker basamakları okuyunuz ve uygulayınız.
1)Öncelikle bir domain ve FTP Klasörüne ihtiyacımız var. Eğer sizin bir domain ve FTP Kılasörünüz varsa bu adımı atlayınız ve 2. adıma geçiniz. Öncelikle bir bedava hoting sitesi gerekli bunun için. Hosting siteleri veri tabanı (data base) yaratan ve domain bağlatan sitelerdir. Bunun için size önerilerim olacak. Öncelikle isterseniz www.google.com adresine "bedava hosting" yazın. Bu sizin istediğiniz hosting servis olur. Ya da isterseniz size bir site önerebilirim. Bu alanda bedava hosting yapan www.funpic.org adlı bir site var. Buraya ulaşıp bedava "register" (kayıt) olup bedava bir hosting ve FTP Kılsörüne kavuşabilirsiniz. Şimdi sizin bulduğunuz hosting sitesinde eğer FTP Kılasörü vermiyorsa bu iş olmaz. Ayrıca daha ileri basamaklar için hosting serviste PHP, MySQL gibi bir çok özellik olması gerekir. Eğer bu desteklerin olduğundan emin değilseniz benim önerdiğim www.funpic.org sitesine girerek kayıt olunuz. Kayıt olurken verdiğiniz e-mail adresi sizin aktivasyon adresinizdir. Buna bir mail gelecek ve oradaki aktivasyon linkine basmanız gerekecek.
2)Artık bir domaininiz var ve FTP Kılasörüne girmek istiyorsunuz. Şimdi kayıt olduğunuz hosting servisinin Paneline girin. Yani sitede üye girişi yapın. Şifrenizi ve kullanıcı adınızı yazın. Giriş yaptıktan sonra açılan panelde "Webhosting FTP", "FTP Hosting" "FTP" gibi bağlantılar var ise ona basınız. Bu bağlantı ile ilgili olan linke tıklayın. Sonra eğer FTP pasifse onu aktive etmemiz gerekir. Aktive et veya "Activate" veya bu tipte bir şey yazan yere tıklayın. Şimdi önemli bir kısma geldik. Orada FTP Kılasörü adı sorabilir. Çoğu Hosting'de (Funpic dahil) bu aynen sizin kayıt olurken olduğunuz kullanıcı adı. Yani sormayacak. Eğer sizinkinde değilse oraya bir kullanıcı adı yazın. Sıra şifrede. Şifreyi HATIRLAYACAĞINIZ mümkün olduğunca uzun ve karışık bir şey yapın, mümkünse sayılar koyun ve büyük küçük karakterler ile karıştırın. Daha sonra tekrar şifre sorarsa aynısını yazın. Bunu onaylayıp FTP Kılasörünüzü aktive edin. Daha sonra tekrar anelin ana sayfasına dönün. Burada "Webhosting MySQL" veya "MySQL Activate" gibi bir şey yazmalı. Ona girin. Activate MySQL diyin. Size şifre sormalı. Bu şifreyi ve demin yazdığınız FTP şifresi çok çok lazım. Bunu bir yere not edin. Daha sonra MySQL şifresini de yazdıktan sonra geri gelin. MySQL Detaylarına bakmalısınız. Buradan veritabanı adı ve kullanıcı adına bakın ve not edin. Şimdi sıra bu FTP Kılasörünü kullanmaya geldi. Alttaki basamak ile devam edin ve bu bitince bir sonraki bölüme, FTP Kullanma bölümüne ilerleyin.

2. Basamak -FTP'yi Kullanmaya Başlama-[değiştir]

Eğer bu satıra kadar her şeyi yaptınız ise bir FTP Kılasörünüz var. Şimdi ilk önce hosting servisinizde yine FTP ile ilgili olan yere giriniz. Burada "Information", "Bilgiler", "Detay" vs... gibi bir link var ise basınız. Eğer yoksa o sayfada bilgiler yazıyor olabilir. İlk önce bilgiler sayfasında FTP Kılasörünüzün asresini öğrenin. Funpic kullananlar için için FTP Kılasörü şöyledir: ftp.kullanıcı adınız.ilk iki harfi.funpic.org Eğer kullanıcı adınız "deneme" ise, ftp.deneme.de.funpic.org olur. Daha sonraki adıma gelirsek şifrenizi hatırlayınız. Bunu bir yere yazdıysanız iyi etmişsiniz. Şimdi internet tarayıcı sayfanızı alta indirin. Kendi bilgisayarınızın masüstündeki herhangi bir kılasörü açın ve tam sayfa yapın. Sayfanın üst tarafında tıpkı internet adresi yazdığınız yer gibi beyaz bir çubuk vardır. Eğer masaüstünüzdeki bir dosyayı açtıysanız bu söylediğim yerde C:\Documents and Setting\... bi şeyler yazar. Bunu silin. Tıpkı adres yazar gibi kendi FTP Kılasörü adınızı oraya girin. Git veya Enter tuşuna basın. Şimdi karşınıza bir pencere açıldı. Burada şifre ve kullanıcı adı soruyor. Eğer buraya kadar bunlar olmadı ise 1. Basamaktan yeniden başlayın. Eğer bu şifre ekranı çıktı ise kullanıcı adınızı ve şifrenizi aynen girin. Onaylayın. Evet, artık kendi FTP Kılasörünüzdesiniz. Eğer böyle şeyler olmadı ise (boş bir sayfa çıkmadı ise) 1. Basamağa dönün. Eğer doğru yaptı iseniz karşınızda boş bir kılasör var. Ve adres çubuğunda kendi FTP kılasörünüzün adresi yazıyor. Eğer her şey doğru ise kutlarız, 1. Fasikülü başarı ile yaptınız. 2. Fasikülümüze geçiniz. İçindekiler Sayfasından FTP'yi Kullanma adlı Sayfayı bulunuz ve ondan devam ediniz.

~~FTP Kılavuzunuz Kitabı~~
Kitabın İçindekiler: 1-FTP'ye başlangıç - 2-FTP Kullanma - 3-Index Dizini Yapma - 4-Forum Kurma Kılavuzu - 5-Gereken WEB Dilleri - 6-İleri Siteler Kurma - 7-Çok daha İleri FTP Kullanma