Blender 3D: Noob to Pro/Mesh modelleme

Vikikitap, özgür kütüphane
Modeliniz bu şekildeki gibi görünmelidir.

Mesh modelleme Blender'da en genel modelleme tipidir. Temelde üç boyutlu bir nesne noktaların bir araya gelmesiyle tanımlanmaktadır. Aşağıdaki örnekler mesh modelleme hakkında daha fazla açıklayıcı olacaktır.

  1. Bir parça kağıt ve kalem alın.
  2. Herbiri 2,5 cm'den (aşağı yukarı 1 inç) daha fazla uzakta olmamak kaydıyla üçgen oluşturacak şekilde üç nokta çizin.
  3. Bu noktaların her birine vertex demekteyiz.
  4. Şimdi noktaların ikisini bir çizgiyle birleştirin. Bu çizgiye edge demekteyiz.
  5. Üç noktayı da edge yani çizgi ile birleştirin. Üçgen yapın aslında iki noktadan bir doğru geçer meselesi. Üçgenin içini boyayın. Boyadığımız kısma ise face demekteyiz.
  6. Şimdi başka bir tane daha vertex (nokta) yapın. Bu noktadan aynı şekilde diğer iki noktaya doğru çizin. Başka bir üçgen oluşturacaksınız. Oluşan bu üçgenin yüzeyini belirtmek için içini boyayın.

Resminizi 3D boşluğundan hareketle benzer türde yapabildiniz mi? Aslında, mesh modelleme budur. Detaylar bu örnekten sonraki sayfalarda.

Eğer isterseniz daha çok vertex, edge ve face yapıp ilginç şekiller yapabilirsiniz. Blender da ise face (yüzeyler) dört nokta ile yapılmakta ve desteklenmektedir. Fakat yüzeyler beş veya daha fazlasıyla oluşturulamaz.

3D video oyun karakterlerine biraz yakından baktığımızda sandığımız gibi karakterin her parçası küçük üçgenlerin birleştirilmesinde oluşturulmaktadır. (Elbette, üçgenler daha yeni oyunlarda kullanılan daha detaylı teknolojiden dolayı hemen hemen daha zor görünmektedir).

Modelinizi yaparken, 3D boşluğunda yüzeylerinizi bütün kenar (edge) ve nokta (vertex) kontrol ederek modellemektesiniz. Sahneyi renderlarken sadece yüzeyler (face) görülmektedir. Bazı durumlarda herhangi bir kenar veya noktalar birleşmez veya bağlanmazsa yüzey gözükmeyebilir.