İçeriğe atla

Yardım:Kategoriler

Vikikitap, özgür kütüphane

Kategoriler

[değiştir]
Kategorilerin Vikikitap'taki kullanımıyla ilgili açıklama için Vikikitap:Kategoriler sayfasına bakın.

Kategoriler sayfaların, dosyaların, şablonların ve diğer kategorilerin (bunların hepsine genel olarak sayfa denilecektir) dizinlenmesini sağlayan ve MedyaViki yazılımıyla gelen bir özelliktir. Bağlantılar ve şablonlar ile birlikte kategoriler, bir kitabın yapısını oluşturan unsurlardandır.

Eğer sayfada bir kategori bağlantısı varsa, o sayfa "bir kategorinin mensubu" olur. Sayfalar hiçbir kategorinin mensubu olmayabilir veya birden çok kategoriye üye olabilir. Hiçbir kategoride bulunmayan sayfalar kategorisiz sayfalar olarak adlandırılır. Tüm sayfalara kategoriler aracılığıyla erişilebilmesi için, tüm sayfalar (Kategori:Ana kategoriler hariç) bir kategoriye mensup olmalıdır. Tüm kategorisiz sayfalar Özel:KategorisizSayfalar, Özel:KategorisizDosyalar, Özel:KategorisizŞablonlar ve Özel:KategorisizKategoriler sayfalarında otomatik olarak listelenir.

Sayfaları kategorilere eklemek

[değiştir]

Her sayfa mensubu olduğu kategorileri en sonunda gösterir. Kategoriler eklenme sırasına göre gösterilir. Bir sayfayı bir kategoriye eklemek için [[Kategori:Kategori adı]] yazısını "Kategori adı" bölümüne kategorinin adını yazarak o sayfaya ekleyin. Bu şekilde sayfanın en sonunda yazdığınız kategoriye bir bağlantı vermiş olursunuz. Bir sayfayı istedğiniz sayıda kategoriye ekleyebilirsiniz, sayfa eklediğiniz tüm kategorilerde listelenir. Kategorileri sayfanın her yerine ekleyebilirsiniz; ama genelde diğer editörlere kolaylık sağlaması için içerik sayfalarının sonuna, tartışma sayfalarının başına eklenir. Dosyalar da açıklama sayfalarına ekleyeceğiniz bağlantılarla kategorilere eklenebilir.

Eğer bir sayfada, sayfayı kategoriye eklemeden kategoriye bir bağlantı vermek istiyorsanız, sayfada bağlantının görünmesini istediğiniz yere [[:Kategori:Kategori adı]] ekleyin. Burada diğerinden farklı olan şey başına ":" eklenmesidir.

Sayfaları kategorilere eklemeden önce lütfen Vikikitap:Kategoriler sayfasını inceleyin

Sayfaları sıralamak

[değiştir]

Sayfaya kategori bağlantısı eklenirken, sayfanın kategori sayfasında hangi başlık altında listeleneceğini belirtmek için bir "sıralama anahtarı" belirtilebilir. Bunun için bağlantı şu şekilde eklenmelidir: [[Kategori:Kategori adı|Sıralama anahtarı]]. Örneğin [[Kategori:Yardım|Kategori]] yazarsanız sayfa Yardım kategorisinde listelenirken sanki adı "Kategori" imiş gibi davranılır ve dolayısıyla K başlığı altında listelenir. Fakat sayfanın adı kategoride sıralanırken değişmez K başlığı altında gösterilse bile sayfanın adı olduğu gibi, yani Yardım:Kategoriler olarak görünür. Sıralama anahtarları büyük-küçük harfe duyarlıdır ve boşluk karakteri bile sıralama anahtarı olarak algılanır.

Kategori sayfaları

[değiştir]

Kategoriler, farklı kategorilere eklenebileceği ve kendisi hakkında bir açıklama yazılabileceği düzenlenebilir bir bölüm içerir. Eğer düzenlenebilir bölüm oluşturulmamışsa, bu kategoriye verilen bağlantılar yeni bir sayfaya gidiyormuş gibi görüntülenir.

Başka bir kategoriye mesup olan kategoriler başka bir kategorini alt kategorisidir. Fakat kategori sistemi bu şekilde algılanmamalıdır; çünkü kategoriler üst-alt ilişkisinden daha esnetilebilir bir yapıya sahiptir.

Kategorilerin:

 1. Kategorilerin tek düzenlenebilir bölümü olan ve içinde diğer sayfalarda olmasına izin verilen tüm ögelerin bulunabileceği bir açıklama bölümü
 2. Kategorinin alt kategorilerinin gösterildiği ilgili kategoriler bölümü
 3. Kategoriye üye sayfaların bulunduğu sayfalar bölümü
 4. Kategoriye üye dosyaların bulunduğu dosyalar bölümü olabilir.
 • Bir kategoriye __NOGALLERY__ kodunu eklerseniz, kategoride bulunan dosyalar, sayfalar bölümünde diğer sayfalar gibi kendilerine bağlantı verilerek gösterilir, önizlemeleri gösterilmez.
 • Eğer kategoriye __HIDDENCAT__ eklerseniz, o kategori gizli kategori olur. Eğer bir sayfayı gizli kategorilerden birine eklerseniz, eklediğnii kategori sayfanın altında gösterilmez; fakat sayfayı düzenlerken sayfada kullanılan şablonların gösterildiği bölümde sayfanın mensubu olduğu gizli kategoriler de gösterilir. Gizli kategoriler, Kategori:Gizli kategoriler kategorisinde otomatik olarak listelenir. Gizli kategroiler Kategori:Alfabetik/A gibi Vikikitap bakım kategorileri için kullanılır, kitap veya sayfaları konusuna göre vb. sınıflandıran kategoriler gizli kategori olmamalıdır. Eğer sayfaların üye olduğu gizli kategorileri görmek istiyorsanız monobook.css (veay hangi temayı kullanıyorsanız) sayfanıza aşağıdaki kodu ekleyerek görebilirsiniz:
.catlinks-allhidden, .mw-hidden-cats-hidden { display: block; }

Kategoriler tek seferde 200 sayfa listeleyebilir.

Ek Bilgiler

[değiştir]
 • Başka bir kategoriye yönlendirilmiş bir kategoriye eklenmiş sayfalar orijinal kategoride gösterilir.
 • Bir sayfa bir kategoriye bir kez eklenebilir, yalnızca en son yazılan kategori bağlantısı (girilen sıralama anahtarıyla birlikte) kabul edilir, diğerleri yok sayılır.
 • Kategorilerdeki listeler, yazılım sorunları veya önbellek nedeniyle güncel olmayabilir.
 • Kategorideki "Sayfaya bağlantılar" özel sayfası sadece [[:Kategori:Kategori adı]] şeklinde verilmiş bağlantıları gösterir.
 • "İlgili değişiklikler" bölümü, sayfaların kategoriye eklenmesini veya çıkarılmasını tespit etmek için güvenilir bir yöntem değildir.