Yardım:Arama

Vikikitap, özgür kütüphane
Sayfalar arası arama

Vikikitap'ta bulunan sayfalar arasında arama yapmak için aradığınız metni, her sayfanın sağ üst bölümünde bulunan arama kutusuna yazın:

 • Siz arama metnini yazarken, otomatik olarak isimleri yazmakta olduğunuz metinle başlayan sayfalar listelenir.
 • Arama kutusunun yanındaki simgesine tıklamanız ya da klavyeden Enter tuşuna basmanız, sizi otomatik olarak yazdığınız konuya götürecektir. Eğer yazdığınız isimde bir sayfa yoksa otomatik olarak o terimleri içeren sayfalar aranır.
 • Eğer yazdığınız isimdeki sayfaya değilde yazdığınız terimleri içeren bir arama sonucuna gitmek istiyorsanız, arama terimi yazarken çıkan arama önerileri listesinin en sonundaki " içeren... " bölümüne tıklamanız yeterlidir.

Ayrıca sayfa düzenleme ekranında sayfa içeriğinde ara ve değiştir işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için:

 • Sayfanın üst bölümünde bulunan "Düzenle" sekmesine tıklayarak erişebileceğiniz düzenleme ekranındayken simgesine tıklayın.
 • Açılacak olan Ara ve Değiştir pencerisinde, Şunun için ara bölümüne arayacağınız metni, Şununla değiştir bölümüne de yerine geçecek metni yazın.
  • Büyük-Küçük harf duyarlı seçeneğini kullanarak aramayı büyük-küçük harfe duyarlı olarak yapabilirsiniz.
  • Aramalarınızda düzenli ifadeleri kullanarak işlerinizi daha da kolaylaştırabilirsiniz. Eğer arama bölümünde düzenli ifade kullandıysanız "Arama dizesine düzenli ifade muamelesi yap" seçeneği seçili olmalıdır.
 • Daha sonra alttaki düğmeleri kullanarak aramayı gerçekleştirin.

Ayrıca işinize yarayabilecek birkaç ek bilgi:

 • Ara ve değiştir penceresinin yerini değiştirmek için fare imlecini pencerenin gri arka planı olan başlık bölümüne getirin. simgesi belirdiğinde farenizin sol tuşuna basılı tutarak pencereyi sürükleyip istediğiniz yerde bırakın.
 • Ara ve değiştir penceresinin boyutunu değiştirmek için pencerenin sağ alt köşesindeki bölümü kullanın.

Sayfalar arası arama[değiştir]

Büyük-küçük harf durumu[değiştir]

Arama büyük-küçük harf duyarlı değildir.

Alan adlarının aranması[değiştir]

Arama, sadece kullanıcı tercihlerinde seçilmiş alan adlarını kapsar. Başka alan adlarını aramak için, arama sonuçları sayfasının üstünde bulunan "İçerik sayfaları", "Çokluortam", "Yardım ve proje sayfaları" ve "Her şey" bağlantılarından birini tıklayarak aramanın ilgili alan adında yapılmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca "Gelişmiş"i seçerek tam olarak hangi hangi alan adlarında arama yapılacağını belirtip aramanızı bu alan adlarını kapsayacak şekilde yeniden yapabilirsiniz.

Çokluortam alanında aramak, çokluortam tanımlarını aramak demektir.

Ayrıca direkt olarak ilgili sayfayı alan adıyla arayabilirsiniz. Böyle bir durumda tercihlerinizde ilgili alan adı seçilmiş olsun veya olmasın ilgili sayfa -varsa- görüntülenecektir.

Tek tırnak içindeki kelimeler[değiştir]

Bir madde içinde geçen bir kelime, tek tırnak işaretleri içine alınmışsa onu ararken de tırnak işaretlerini kullanmanız gerekir. Bunun yerine, maddelerde çift tırnak işareti kullanmak daha iyi fikirdir zira böylece arama sırasında tek tırnak işaretini de yazma zorunluluğu ortadan kalkar.

Kesme işareti (', apostrof, ayırma işareti) de tek tırnak işaretine benzerdir. Dolayısıyla, Mu'ammar aramak için arama kutusuna tam olarak Mu'ammar yazmanız gerekir. Sonunda 's bulunan sözcükleri (...'s) ararken, hem işareti hem de s harfini ihmal edebilirsiniz.

Kaynak metin aranır[değiştir]

Arama işleminde sayfada görünen içerik değil, kaynak metin (değiştirme sayfasında görünen metin, vikimetin olarak da adlandırılır) aranır.

Arama endeksinin güncellenmesinde gecikme[değiştir]

Etkinlik ve öncelik nedenlerinden dolayı, en son yapılan değişiklikler, aramalarda hemen görünmeyebilir.

Bir IP'nin katkılarını görme[değiştir]

Arama kutusuna bir IP adresi yazıp arama simgesine () tıklarsanız (veya enter'a basarsanız) o IP tarafından yapılmış katkıları görebilirsiniz.

Arama modları[değiştir]

Arama kutusuna birden fazla kelime yazdığınızda sadece bu iki kelimenin her ikisini de içeren sayfalar listelenir. (varsayılan durum)

Arama kutusuna çift tırnak arasında yazdığınız kelimeler oldukları gibi aranır. Örneğin arama kutusuna "deneme sistem" yazarsanız içinde deneme sistem geçen sayfalar listelenecek ama deneme örnek sistem veya sistem deneme geçen sayfalar listelenmeyecektir.

Aramada bulunmamasını istediğiniz kelimeleri - işaretiyle belirtirsiniz. Örneğin deneme sistem -örnek metnini ararsanız içinde deneme ve sistem geçen ama örnek geçmeyen sayfalar listelenir.

Aramanın "veya" prensibine göre yapılmasını istiyorsanız OR sözcüğünü kullanırsınız (sadece büyük harflerle). Örneğin deneme OR örnek metnini ararsanız hem deneme hem de örnek sözcüklerini içeren sayfalar listelenir.

Arama yaparken düzenli ifade veya joker karakterler (?,*) kullanamazsınız.

deneme sözcüğünü aramanız, içinde denemeyi geçen sayfaları da listeleyeceğiniz anlamına gelmez. Bu amaç için OR sözcüğünü kullanın.

Google ile Vikikitap'ta arama yapmak[değiştir]

Google Gelişmiş Arama'yı kullanarak Vikikitap'ta arama yapabilirsiniz. Google'ın gelişmiş arama sayfasında Alanlar/Siteler metin kutusuna tr.wikibooks.org yazıp aramanızı yaparsanız Türkçe Vikikitap'ta; en.wikibooks.org yazarsanız İngilizce Vikikitap'ta; wikibooks.org yazarsanız da bütün dillerdeki Vikikitap'larda arama yapabilirsiniz. Ayırca gelişmiş aramaya girmeden, normal arama yaptığınız metin kutusuna aşağıdakileri yazarak da aynı şeyleri yapabilirsiniz:

 • arama metni site:tr.wikibooks.org → Türkçe Vikikitap'ta arama metni aranır.
 • arama metni site:en.wikibooks.org → İngilizce Vikikitap'ta arama metni aranır.
 • arama metni site:wikibooks.org → Bütün dillerdeki Vikikitap'larda arama metni aranır.

Google ile Vikikitap'taki resimleri listelemek[değiştir]

Bu işlem için şu linkleri kullanabilirsiniz:

UYARI: Google resimleri listelemek için kendi önbelleğini kullanır. Dolayısıyla her zaman doğru sonuç vermeyebilir.