İçeriğe atla

Yardım:Tercihler

Vikikitap, özgür kütüphane

Kayıtlı kullanıcılar Vikikitap'ı kendi tercihlerine göre ayarlayabilirler. Bunun için Özel:Tercihler sayfasını kullanabilirsiniz. Bu özel sayfaya gitmek için -varsayılan temada- Vikikitap'ın her sayfasında, sağ üst köşede, "mesaj sayfam" bağlantısının hemen sağındaki "tercihlerim" bağlantısına tıklayabilirsiniz.

Kullanıcı bilgileri[değiştir]

Kullanıcı bilgileri sekmesinde bazı temel hesap bilgilerini görebilir, cinsiyetinizi, arayüz dilini, imzanızı ve e-posta seçeneklerini ayarlayabilirsiniz.

Bir e-posta adresi belirtmek çok faydalı olabilir. Sadece şifrenizi unuttuğunuzda hatırlatma yapılabilmesi için değil, ayriyeten diğer kullanıcıların e-posta adresinizi bilmeden size e-posta gönderebilmeleri için de gereklidir. Bir kullanıcı ve kullanıcı mesaj sayfasına girdiğinizde sağ panelde araçlar kısmındaki Kullanıcıya e-posta gönder bağlantısına tıklayarak o kullanıcıya e-posta gönderebilirsiniz. Bir kullanıcıya Vikikitap ile e-posta gönderdiğinizde o kullanıcının e-posta istemcisi sizin e-posta adresinizi hafızasında tutar. Bu sayede e-posta gönderdiğiniz kişi e-posta istemcisinin "cevapla" fonksiyonunu kullanarak sizin e-posta adresinize giden bir cevap yazabilir.

Görünüm[değiştir]

Görünüm sekmesinde Vikikitap'ın arayüz temasını ayarlayabilirsiniz. Bu sayede Vikikitap'ın görünüşünü değiştirebilirsiniz.

Burada ayrıca varsayılan resim boyutlarını, matematik formüllerinin nasıl yorumlanacağını, kırık bağlantıların (kırmızı bağlantılar) nasıl görüneceğini, otomatik içindekiler kısmının oluşturulup oluşturulmayacağını, paragrafların iki yana yaslanıp yaslanmayacağını ve benzerlerini ayarlayabilirsiniz.

Tarih ve saat[değiştir]

Buradan tarih biçemini ve saat dilimini ayarlayabilirsiniz. Burada ayarladığınız saat dilimi son değişiklikler ve izleme listeniz gibi çeşitli yerlerde kullanılacaktır. Ancak ne yazık ki imzalarınızda sunucu saati kullanılır. Eğer Türkiye'de yaşıyorsanız saat dilimini Avrupa/Istanbul olarak ayarlayın.

Sayfa yazma alanı[değiştir]

Burada, sayfaları düzenlerken size hangisi daha kullanışlı gelecekse o ayarları tercih edin. Buradaki karşılaştırmayı ve düzenlemeyi harici bir programa yaptırma dışında kalan ayarların son derece basit olduğunu düşünüyorum. Karşılaştırma ve düzenlemeyi harici bir programla yaptırmak hakkında ayrıntılı bilgi için buraya bakabilirsiniz.

Son değişiklikler[değiştir]

Burada son değişiklikler sayfasında varsayılan olarak kaç tane değişikliğin gösterileceğini, küçük değişiklerin gizlenip gizlenmeyeceğini ve gelişmiş son değişiklikler listesinin kullanılıp kullanılmayacağını ayarlayabilirsiniz.

İzleme listesi[değiştir]

Eğer Vikikitap'ın izleme listesi fonksiyonunu kullanıyorsanız burada sizin için son derece önemli ayarlar vardır. Son değişikliklerde yaptığınız ayarların benzerini burada da yapabilirsiniz (son kaç günün değişiklikleri gösterilecek ve maksimum kaç tane değişiklik gösterilecek). Ayrıca izleme listenizdeki sayfalarda yapılan belirli türdeki değişiklikleri gizleyebilir, çeşitli türlerde katkılar yaptığınız sayfaların otomatik olarak izleme listenize alınmasını sağlayabilirsiniz.

"İzleme listesi nişanı" sayesinde izleme listenizdeki sayfalarda yapılan değişiklikleri RSS izleyici programınızdan takip edebilirsiniz.

Arama seçenekleri[değiştir]

Buradan varsayılan olarak her sayfada kaç sonucun gösterileceğini, her bir sonucun ne kadar detay kapsayacağını ve hangi isim alanlarının aranacağını ayarlayabilirsiniz. Unutmayın, burada yaptığınız değişiklikler varsayılanlarınızı değiştirir. Yani buradaki ayarlarla tekrar oynayana dek, aramalarınız varsayılan olarak burada belirttiğiniz ölçütlerle yapılacaktır.

Diğer ayarlar[değiştir]

Buradan iki revizyonu karşılaştırma kısmının sayfanın içerik kısmının altında mı yoksa üstünde mi olacağını ayarlayabilirsiniz.