Vikikitap'ı Kullanma/Vikikitap'taki kitapları yazdırma

Vikikitap, özgür kütüphane
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Vikikitap'taki birçok kitabın yazdırılabilir sürümü ve/veya PDF sürümü ve/veya koleksiyon hali mevcuttur. Bunlar bütün bir kitabı sabit diskinize indirmek veya yazdırıp bilgisayara muhtaç olmadan klasik kitap gibi okumanızı sağlar. Bu bölümde, bütün bunlar ve bütün bunların nasıl kullanılacağı anlatılacaktır.

Yazdırılabilir sürümler[değiştir]

Yazdırılabilir sürüm, bir kitabın bütün sayfalarının tek bir web sayfası haline getirildiği ve genellikle yazdırılmaya uygun olacak şekilde biçimlendirildiği halidir. Büyük kitapların yazdırılabilir sürümlerini tarayıcınızda görüntülemek uzun zaman alabilir (özellikle yavaş bir İnternet bağlantısına sahipseniz). Bazı çok büyük kitapların yazdırılabilir sürümleri de viki sunucuları veya tarayıcılara sıkıntı verebilme ihtimali göz önünde bulundurularak birden fazla parçaya bölünmüştür.

Yazdırılabilir sürümlerin, PDF sürümlerin aksine ilgili kitabın herhangi bir sayfası güncellendiğinde kendini otomatik olarak güncelleme özelliği vardır. Yani bir yazdırılabilir sürüm daima ilgili kitabın en güncel halini gösterir. Yazdırılabilir sürümler yazdırıldığında güzel görünecek şekilde biçimlendirilir, o yüzden tarayıcınızda güzel gözükmeyebilir. Bir yazdırılabilir sürümün yazdırıldığında nasıl görüneceğini tarayıcınızın "yazdırma önizleme" fonksiyonunu kullanarak görebilirsiniz.

Eğer bir kitabın yazdırılabilir sürümü varsa genellikle kitabın ana sayfasında bunun hakkında bir ileti görürsünüz. Eğer bunun hakkında bir ileti yoksa bu muhtemelen ilgili kitabın yazdırılabilir bir sürümü olmadığı anlamına gelir. Eğer kitabın bir yazdırılabilir sürümü yoksa ve olmasını istiyorsanız bu isteğinizi kitabın yazarlarına bildirebilir veya kolları sıvayıp kendiniz bir yazdırılabilir sürüm hazırlayabilirsiniz. Yazdırılabilir sürümlerin nasıl hazırlandığını kitabın Yazarlar kısmındaki Yazdırılabilir sürümler ve PDF'ler sayfasından bulabilirsiniz.

PDF sürümler[değiştir]

Bazı kitaplarda vikiyazarlar biraz daha ileri gider ve kitabın PDF sürümünü oluşturur. PDF sürümleri bilgisayarınıza indirip Adobe Acrobat veya OpenOffice.org gibi bir PDF okuyucu ile görüntüleyebilirsiniz. PDF dosyalarının oluşturulması yazdırılabilir sürümlere oranla biraz daha zordur ve kitabın orijinal sayfaları güncellendiğinde kendini otomatikman güncelleme gibi bir fonksiyonu yoktur. Ancak bilgisayara kolayca indirebilmesi ve daha şık ve kompakt olması ile yazdırılabilir sürüme oranla avantajlıdır.

PDF sürümler üretmek zor olduğu için PDF sürümler her zaman güncel olmayabilir. PDF sürümü okurken herhangi bir yerde en güncel bilgiye ihtiyaç duyarsanız Vikikitap'taki ilgili kitabı ziyaret edebilirsiniz.

Koleksiyonlar[değiştir]

Vikikitap'ın koleksiyon eklentisi isminde özel bir yazılım eklentisi vardır. Bu eklenti sayesinde istediğiniz, hoşunuza giden sayfaları koleksiyon adı verilen bir yapı içinde bir araya getirebilirsiniz. Genellikle koleksiyonlar aynı kitabın tüm sayfalarını bir araya getirmek için kullanılır ama bu zorunlu değildir: eğer isterseniz çeşitli kitapların sayfalarını aynı koleksiyon altında toplayabilirsiniz.

Vikikitap arayüzünün sağında "Yazdır/dışa aktar" bölümü bulunur. Bu bölümdeki bağlantıları kullanarak koleksiyon oluşturabilir mevcut bir koleksiyonu görüntüleyebilirsiniz. Kitabın "Yazarlar" bölümünde koleksiyonların nasıl oluşturulduğu ve kullanıldığı daha ayrıntılı bir şekilde açıklanmıştır.

Bir koleksiyon oluşturduğunuzda veya mevcut bir koleksiyonu görüntülediğinizde çeşitli seçenekleri görmek için Özel:Kitap sayfasına gidebilirsiniz. Burada koleksiyonunuzu kaydedebilir, PDF veya ODT olarak indirebilir veya talebe-göre-basım ortağımız PediaPress'ten ilgili koleksiyonun basılı halini talep edebilirsiniz. PediaPress koleksiyonunuzu bir kitap halinde basıp ciltleyecek ve adresinize makul bir ücret karşılığında gönderecektir. Bu kitap satış işleminden elde edilen paranın bir kısmı Wikimedia Vakfı'na gider. Hiçbir yazarımız bu satıştan telif ücreti alamaz, bu sayede kitaplar normal fiyatından ciddi anlamda daha ucuz olarak satılır.

Koleksiyonlar hakkında daha fazla bilgi için Yardım:Koleksiyonlar sayfasını veya bu kitabın Yazarlar bölümündeki Yazdırılabilir sürümler ve PDF'ler sayfasını okuyun.