Yardım:Koleksiyonlar

Vikikitap, özgür kütüphane

Vikikitap'taki sayfaları salt olarak okuyabileceğiniz gibi; ayrıca istediğiniz, hoşunuza giden sayfaları bir araya toplayabilir (tıpkı bir kitabın sayfaları gibi), bu bir araya getirdiğiniz sayfaları Vikikitap'a kaydedebilir, çeşitli formatlarda bilgisayarınıza indirebilir, yazdırabilir veya talep üzerine baskı yapan bir ortağımızdan kitap halinde sipariş edebilirsiniz.

Koleksiyon oluşturmak[değiştir]

Vikikitap'taki hoşunuza giden sayfaları bir araya toplama işine koleksiyon oluşturmak; bir araya getirdiğiniz sayfa grubuna da koleksiyon denir. Vikikitap'ta koleksiyon oluşturmak için önce koleksiyona koymak istediğiniz bir sayfaya gidersiniz, sonra sol taraftaki panelden Yazdır/dışa aktar bölümünden Bir kitap oluştur bağlantısına tıklarsınız, sonra açılan sayfadaki Kitap oluşturucuyu başlat düğmesine tıklarsınız. Şimdi ilk geldiniz sayfaya gidecek ve sayfanın üstünde Kitap oluşturucu isminde bir kutucuğun oluştuğunu göreceksiniz. Bu kutucuktaki Bu sayfayı kitabınıza ekleyin bağlantısına tıklayarak ilgili sayfayı koleksiyonunuza eklersiniz. Artık siz devre dışı bırak düğmesine tıklayana kadar hangi sayfaya giderseniz gidin bu kutucuk sayfanın hemen üstünde olacaktır. Bu sayede gezdiğiniz sayfaları tek tıkla koleksiyonunuza ekleyebileceksiniz. Koleksiyonunuzdaki sayfalara çeşitli yönleriyle benzeyen, dolayısıyla sevebileceğiniz sayfaları listelemek için Sayfa öner bağlantısına tıklayabilirsiniz. Son olarak koleksiyonunuzu görmek için Kitabı göster bağlantısına tıklayabilirsiniz. Burada koleksiyonunuzdaki sayfalardan istediklerinizi kaldırabilir, sayfaların sırasını değiştirebilir (sürükleyerek), sayfaları alfabetik olarak sıralayabilir, koleksiyonunuzu bir kitap gibi düşünerek bölümler oluşturabilir ve son olarak Kitabı temizle bağlantısıyla oluşturduğunuz koleksiyonu tamamen silebilirsiniz.

Bilgisayara indirmek[değiştir]

Koleksiyonunuzun bulunduğu sayfada, sağ taraftaki İndir bölümünden PDF veya OpenDocument Text formatlarından birini seçip İndir butonuna tıklayın. Vikikitap, kitabı oluşturacak ve size indirmeniz için bir link verecektir. Bu linke tıklayarak koleksiyonunuzu bir e-kitap şeklinde bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

Ayrıca sadece tek bir sayfayı PDF olarak bilgisayarınıza indirmek istiyorsanız ilgilendiğiniz sayfadayken sol paneldeki Yazdır/dışa aktar bölümünden PDF olarak indir bağlantısına tıklayabilirsiniz.

Çıkış metnini geliştirmek[değiştir]

Vikikitap sayfalarındaki bazı kısımlar PDF veya ODT'ye dönüştürülünce gereksiz hale gelir. Örneğin tüm navigasyonal (yön bulma) şablonlar PDF (veya ODT)'den çıkarılmalıdır. Bunu, ilgili şablonları Yazdırırken hariç tut kategorisine koyarak yapabiliriz.

Eğer yazdırırken şablonun kökten kaldırılması yerine başka bir şablonun kullanılmasını istiyorsak bunun için "alternatif şablon" yöntemini kullanmalıyız. Bu yöntemde Şablon adı/Yazdır isminde bir şablon oluştururuz ve PDF'te orijinal şablon (Şablon adı şablonu) yerine Şablon adı/Yazdır şablonu gözükür. Yani diğer bir ifadeyle ilgili şablonun "Yazdır" isminde bir alt sayfasını oluştururuz ve PDF'te o alt sayfa gözükür.

Kitap sipariş etmek[değiştir]

Koleksiyonunuzla oluşturduğunuz kitapları kolaylıkla sipariş edebilirsiniz. Bunun için koleksiyon sayfanızdaki Basılı bir kitap olarak sipariş et bölümünden PediaPress ile önizle düğmesine tıklayın. Açılan sayfadan kitabın kapağının üzerinde yazacak başlığı, alt başlığı, yazar ismini, resmi, renkleri vs. ayarlayabilirsiniz. Başlık ve alt başlığı ayrıca koleksiyon sayfanızdan da ayarlayabilirsiniz. Bütün bu işlemleri bitidikten sonra kitabınızı sipariş verebilirsiniz.

Koleksiyonlarınızı kaydedin[değiştir]

Koleksiyonunuzu Vikikitap'ın diğer kullanıcıları ve kendiniz için Vikikitap'a kaydedebilirsiniz. Bunun için giriş yapmış olmanız gerekmektedir. Giriş yaptıktan sonra koleksiyon sayfanıza gidin, buradaki Kitabınızı kaydedip paylaşın bölümünden koleksiyonunuzun kullanıcı alt sayfanıza mı yoksa Vikikitap:Koleksiyonlar sayfasının alt sayfasına mı kaydolmasını istediğinizi seçin ardından koleksiyonunuza bir başlık yazın ve Kitabı kaydet butonuna basın. Koleksiyonlar otomatik olarak Koleksiyonlar kategorisine eklenir.

Kaydedilen koleksiyon sayfalarının formatı[değiştir]

"Koleksiyonum" başlıklı, "Örnek" alt başlıklı ve "Şu" ve "Bu" isimli olan her biri üç sayfa içeren iki alt bölümden oluşan bir koleksiyon kaydedildiğinde viki yazım diliyle yazılmış aşağıdaki gibi bir sayfa oluşturulur:

== Koleksiyonum ==
=== Örnek ===
;Şu
:[[İlk_fasikül]]
:[[İkinci_fasikül]]
:[[Üçüncü_fasikül]]
;Bu
:[[Dördüncü_fasikül]]
:[[Beşinci_fasikül]]
:[[Altıncı_fasikül]]
[[Kategori:Koleksiyonlar]]

İlgili sayfalar[değiştir]