Vikiçocuk:Hayvanlar alemi

Vikikitap, özgür kütüphane
Hayvanlar Alemine Hoş Geldiniz!
Çeşitli hayvan şubelerine ait örnekler, sol üstten sağ alta: Loligo vulgaris (bir kalamar, yumuşakçalar şubesi), Chrysaora quinquecirrha (bir büyük denizanası, knidliler şubesi), Panthera tigris (yaygın adıyla "kaplan", omurgalılar şubesi), Aphthona flava (bir böcek, eklembacaklılar şubesi), Eunereis longissima (halkalı solucanlar şubesi)

Hayvanlar, çok hücreli, besinini kendi üretmeyen, çoğunlukla hareketli canlılar alemi. Kordalılar (memeliler, balıklar, sürüngenler ve kuşlar gibi omurgalılar; kafatassızlar ve tulumlular), eklembacaklılar (böcekler, akrepler, yengeçler vb.), yumuşakçalar (salyangoz, ahtopot vb.) knidliler (mercanlar, denizanaları vb.), derisidikenliler (deniz kestanesi, deniz yıldızı vb.) gibi şubelere ayrılırlar. Kimi hayvanlar bitkilerle kimi hayvanlar ise diğer hayvanlarla beslenir. Kimileri suda, kimileriyse karada yaşar. Günümüzde 9 milyon hayvan türü bulunmaktadır.

Hayvanlar, ilk olarak 550 milyon yıl önce denizlerde ortaya çıkmış, 540 milyon yıl önce ise, günümüz hayvan grupları çeşitlenmeye başlamışlardır. Yaklaşık 400 milyon yıl önce ilk karasal hayvanlar ortaya çıkmıştır.

Sınıflandırma[değiştir]

Hayvanlar basit sınıflandırmada ikiye ayrılır:

Dış bağlantılar[değiştir]