İçeriğe atla

Uçurtma Yapılışı/Rokaku tipi uçurtma

Vikikitap, özgür kütüphane

Kuyruksuz uçabilen altıgen bir uçurtmadır.Bu uçurtma için:

Malzemeler

1- ) 56 cm uzunluğunda tercihen 3x 10 mm ( veya 3x 8 mm ) kalınlığında 2 adet tahta çıta. Çıtaların illa bu kalınlıkta olması gerekmiyor. Biraz daha kalın veya ince olabilir. Çıtaların esneyebilir olması önemli.

2- ) 67,4 cm uzunluğunda 5 x 5 mm kalınlığında 1 adet çıta.

3- ) İskeleti oluşturmak için pamuklu ambalaj ipi. İpin gerildiğinde uzamaması gerekiyor.Bu yüzden naylon türevi ip kullanmamaya dikkat edin.

4- ) Kaplamak için naylon veya ince dayanıklı kağıt. ( defter kaplama naylonlarý olabilir. )

5- )Yapıştırıcı bant

Yapılışı

Önce bütün çıtaların uçlarını iple rahat bağlayabilmek için hafif yontalım. Uçurtmaların 56 cm'lik olan çıtaların 4 eşit parçaya ayıracak şekilde 5 yerden 2 mm'lik oyuklar yapılacak. Yonttuktan sonra uzun olan (67,4 cm) çıtamızı uçurtmamızın omurgası yapacağız. Bu çıtanın uçlarından 12,7 cm altana çıtaları tam ortasından yerleştireceğiz ve buralardan sıkıca bağlayacağız. Bağladıktan sonra çıtaların uçlarını bir sonraki köşeyle bağlıyacağız. Bağladıktan sonra uçlarını defter kaplar gibi kaplıyacağız.

Yatay olan çıtalarımızın daha önce 5 eşit parçaya bölerek oluşturmuştuk bu bölümleri 1,5 metre kadar aynı çıtanın ipiyle birleştireceğiz. Daha sonra bu ikisini 50 metrelik bir iple birleştireceğiz.

Uçurtmamız artık uçurulmaya hazır.