Matlab

Vikikitap, özgür kütüphane

MATLAB (matrix laboratory) genel olarak sayısal hesaplama özelde ise kuvvetli bir lineer cebir yazılımıdır ve MathWorks firması tarafından 80'lerin ortasından bugüne kadar aktif olarak geliştirilmektedir. . MATLAB, vektör/matris hesaplarının fazlaca program bilgisi gerektirmeden yapılmasına olanak sağlar. Fonksiyonların görselleştirilmesi, animasyonlar oluşturulması, programlama, sayısal modelleme, grafik arabirim tasarlama, C veya Fortran ile yazılmış programları MATLAB içinden kullanma, paralel hesaplama gibi daga birçok yeteneğe sahiptir. Zaman içinde MATLAB'a dahil edilmiş bir çok eklenti ile birlikte MATLAB bugün artık araştırmacıların kolay kolay vazgeçemediği hesaplama aracıdır.

Bu kitabı hazırlama amacımız MATLAB ile yeni tanışmış kullanıcılara tecrübelerimizi derli toplu olarak aktarabilmek ve bu vesile ile MATLAB'i etkin olarak kullanmanız yönünde faydalı olmak. Umarız kitap amacına ulaşır.

Giriş[değiştir]

Matlab Mathworks şirketi tarafından geliştirilen ve sayısal çözümlemede sıkça kullanılan bir programdır. İlk başta kullanımı çok zor gelse de, biraz alıştırmayla istediğiniz çözümlemeleri rahatlıkla yapabilirsiniz. Matlab'ın zor yönü çok fazla komut olmasıdır. Bu yüzden yardım dosyalarına çok sık ihtiyacınız olacak. Program yazarken yanınızda bir not defteri bulundurmanız iyi olur. Gerekli fonksiyonları not olarak tutarsanız zorluklar azalacaktır.

Devamını oku

Örnek Program[değiştir]

Matlab'ı ilk açtığınızda çıkan pencereye Command Window denmektedir. Burada temel işlemler gerçekleştirilir. Ama amacınız program yazmaksa (bunlara Matlab'da m-file denmektedir.) bunu script editorde yazmalısınız. Hemen bir örnekle başlayalım...

Devamını oku

Genel Bilgiler[değiştir]

Bu bölümdeki bilgiler özellikle Matlab'da oluşabilecek genel sorunlar hakkındadır. Aşağıdaki kodları Command Window'da ve Script Editor'de denemeniz ve anlatılan bilgileri aklınızda tutmanız sizin için faydalı olacaktır.

Devamını oku

Vektörler ve Matrisler[değiştir]

Matematik terminolojisi ile konuşacak olursak vektörler aslında tek satırlı veya tek sütünlu matrislerdir. Dolayısı ile vektörler matrislerin özel bir çeşidi olarak değerlendirebilir. MATLAB ortamında da aynı ilke geçerlidir. Tek boyutlu olmasının dışında vektörlerin matrislerden bir farkı yoktur. Dolayısı ile vektör dediğimiz veri yapıları aslında bir matristir ve matrisler için geçerli olan uygulamalar vektörler için de geçerlidir.

Devamını oku

Grafikler[değiştir]

Grafik konularını anlatmanın en iyi yöntemi bence bol bol örnek vermek. İste size bazı örnek uygulamalar:

Devamını oku

Yapılar[değiştir]

Devamını oku

Bakınız[değiştir]