Kullanıcı:Hayalet kny/Kitaplar/Raporlama

Vikikitap, özgür kütüphane
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Book-Icon Bu bir “Vikikitap kitabıdır„ Yardım
[ varsayılan yap ]  [ PDF ]  [ basılı bir kitap olarak sipariş et ]

Quick Report 3[değiştir]

Rapor Oluşturma[değiştir]

QUICK REPORT 3'ü KULLANARAK RAPOR OLUŞTURMA

Delphi ile birlikte Quick Report'un Standart sürümü de geliyor. Bu bileşen seti çoğu kişinin raporlama ihtiyacını görecektir. Ancak Quick Report'un çoğu kişiye saç baş yoldurduğu da bir gerçek :)

Quick Report dışında raporlama için pek çok alternatif var. Bunlar için de Report Builder ve Fast Report öne çıkıyor. Özellikle Report Builder pek çok ödül almış güzel bir raporlama aracı fakat ücretli. Fiyatları 249$ ile 749$ arasında değişiyor. Maalesef Fast Report'ta ücretli, fiyatı 99$.

Quick Report'da güçlü bir raporlama aracıdır. Şimdi Quick Report ile rapor hazırlamayı öğrenelim :)

QUICK REPORT 3 NEDİR?

Quick Report veritabanı bilgilerini hızlı ve kolay bir şekilde raporlamınızı sağlayan bir bileşen grubudur. Quick Report ile raporlarınızı hızlı bir şekilde yazıcıya dökebilir, ön izleme ekranları oluşturup kullanıcının çıktı almadan sonuçları kontrol etmesini sağlayabilir ve verileri Excel, HTML gibi diğer formatlarda kaydedebilirsiniz.

Quick Report bileşenleri Delphi'de yazılmıştır ve Delphi'nin veritabanlarını nasıl yönettiğini bilir. BDE tabanlı geleneksel veritabanlarını (Paradox, dBase gibi) kolayca raporlayabilirsiniz. Ayrıca Delphi 5 ile birlikte gelen ADO ve Interbase Express bileşenleri ve 3. parti bir bileşende (Apollo gibi) kullanarak raporlar oluşturabilirsiniz.

Eğer ihtiyaç duyarsanız Quick Report'la veritabanı ile ilişkisi olmayan verileri de kolaylıkla düzenleyip, çıktı alabilirsiniz.

DAHA FAZLASI

Delphi ile gelen Quick Report Standart işlerinizin çoğunu görür. Ancak daha becerikli bir raporlama aracı istiyorsanız bir alternatifiniz de Quick Report'un Pro sürümü. Terfi için ödemeniz gereken ücret 99 $. Quick Report Pro'yu QBS Software Ltd. 'in sayfasından ( www.qbss.com ) sipariş edebilirsiniz.

Quick Report Pro, Standart sürümde yer alan herşeyi içerir, Ayrıca :

- 3 ekstra export filtresi : Excel (.XLS), Rich Text (.RTF) ve Windows Metafile (.WMF). Diğer filtreleri bilmiyorum fakat Excel filtresi çok kötü sonuçlar veriyor. Tek kelimeyle berbat.

- Ekstra bazı bileşenler. Bunlar :

   TQrEditor : Kullanıcının raporlarını kendi istediği tarzda hazırladığı bir editördür.
   TQuickAbstractRep : TCustomQuickRep sınıfı nesinden TDataset kullanmayan bir sınıftır. Kendinize ait rapor sistemi oluşturmak için kullanabilirsiniz.
   TQrLoopBand : PrintCount özelliğinde belirttiğiniz sayıda yazdırır. Boş formlar oluşturmak için idealdir.
   TQrListWizard : Bir tablodan anında rapor oluşturabilirsiniz.

- E-mail ile uzman desteği

- Kaynak kodun tamamı. Böylelikle ekranları Türkçeleştirebiliyorsunuz. Ayrıca yeni özelliklerde ekleyebilirsiniz.

- Quick Report Pro sürümdeki ek özelleride kullanan örnekler.


İLK RAPORUMUZ

Quick Report'u tanımanın en iyi yolu onu iş başında görmek. Hemen ilk raporumuzu oluşturalım. Delphi'de sırasıyla aşağıdaki adımları takip edin.

1. File menüsünden New Application komutunu vererek yeni bir proje oluşturun. 2. Ana formun (main form) üzerine bir Table bileşeni koyun. 3. Object Inspector'u kullanarak Table bileşeninin DatabaseName özelliğini "DBDemos", TableName özelliğini "Customer.DB" ve Active özelliğini True yapın. 4. Ana from üzerine bir QuickRep bileşeni bırakın. 5. QuickRep'in Dataset özelliğini "Table1" yapın. Bu en önemli adımdır, çünki rapor yazdırılırken veya ön izleme yapılırken, Dataset özelliğinde belirtilen veri kümesindeki tüm kayıtlar gösterilir. Bu adımı unutursanız ekranda/çıktıda sadece tek kayıt gözükür. 6. Object Inspector'da Bands özelliğinin yanındaki +'ya tıklatın ve HasDetail'i True yapın. Raporda bir Detail bandı oluşacaktır. 7. Yeni oluşturduğunuz Detail bandı üzerine bir QrDBText bileşeni bırakın. 8. QrDBText'in Dataset özelliğini "Table1", DataField özelliğini "Company" olarak ayarlayın.

Eğer tamamiyle boş bir ekran karşınıza gelmişse Table1'in Active özelliğini True yapıp yapmadığınızı kontrol edin. Eğer ekranda sadece bir satır çıktı ise, yani sadece "Kauai Dive Shoppe" gözüküyorsa QuickRep'in Dataset özelliğini Table1 olarak seçmemişsiniz demektir.

Diğer bir problem, araç çubuğu üzerindeki butonlar gözükmeyebilir. Bu Quick Report'un bir hatası değildir. Sisteminizde bulunan "comctrl32.dll" dosyasının eski bir sürüm olmasından kaynaklanmaktadır ve güncellenmesi gerekmketedir. Güncelleme için gerekli dosyayı Delphi CD'sinde Info\Updates klasöründe bulabilir veya Microsoft'un web sitesinden indirebilirsiniz. (40comupd.exe)

Tasarım aşamasında raporumuz tamam. Çalışma anında raporun programımızın bir parçası olması için biraz kod yazmamız gerekiyor. Hemen gözünüz korkmasın, yazacağımız bir satırlık bir kod.

1. Forma bir Button bileşeni bırakın ve Caption özelliğini Ön İzleme olarak değiştirin. 2. Butona çift tıklayıp bir OnClick olayı ekleyin ve QuickRep1.Preview yazın.

Şimdi programı çalıştrıp Ön İzleme butonuna basın. Daha önce gördüğümüz ön izleme ekranı gelmelidir. Ön izleme ekranını göstermeden direk yazıcıdan çıktı da alabilirsiniz. Bunun için OnClick olayına yazmanız gereken kod QuickRep1.Print dir.

Buraya kadar herşey çok iyi. Yalnız örneğimizde gerçek uygulamalara terse bir durum var. QuickRep bileşeni ana formumuzda duruyor ve çalışma anında ekranda gözüküyor. Bu da çirkin bir görüntü oluşturuyor. Gerçek uygulamalarda QuickRep bileşeni içeren bir form asla ekranda gösterilmez. Bunun yerine onları başka formlardan kullanırız. O zaman örenğimizi biraz daha daha düzenleyip onu gerçek bir uygulama yapalım.

1. Başka bir from oluşturun. İsmi Form2 olacaktır. 2. Project ->Options ->Forms sekmesinden Form2'yi main form yapın. 3. Form2'ye bir buton bırakın. 4. Butona çift tıklatıp OnClick olayına Form1.QuickRep1.Preview yazın. 5. Programınızı çalıştırın. Derleyici unit1'in unit2'nin uses listesinde olmadığını söyleyecek ve eklemeyi önerecektir. Kabul edin.

Programınızı çalıştırın. Şimdi daha güzel gözüküyor ve daha gerçekci. Artık kullanıcı QuickRep bileşenini ekranda görüp kafası karışmayacak. bimeks borland component database delphi delphi.net delphi dersleri firebird help interbase makale oracle seminer software sybase veritabanı web


- Bileşenler - Rapor Oluşturma - Yazdırılabilir Bileşenler Hakkında Daha Fazla Bilgi - Kendinize özel ön izleme ekranları oluşturma

DİĞER KAYNAKLAR

Bu yazı dizisi haricinde size Quickreport'la ilgili yardımcı olacak bir çok kaynak vardır. Bunlar:

  • Yardım Dosyaları : QuickReport'un yardım dosyaları Delphi yardım ile birlikte yüklenir ve Delphi yardıma entegredir. Bu yardım dosyalarında bileşenler ve özellikleri hakkında gerekli bilgileri bulabilirsiniz. Yardım dosyalarında bunlar dışında Kullanıcı Kılavuzu ve Sık Sorulan Sorular gibi bilgileri de bulabilirsiniz.
  • Örnek Uygulamalar : Program Files\Borland\Delphi5\Demos\ klasörü altındaki

Quickrpt\Qr3\qr3demo.dpr - QuickReport'un pek çok kullanımını gösteren örnek bir uygulamadır.

Db\MastApp\mastapp.dpr - QuickReport'u uygulamalarınıza nasıl dahil edeceğinizi gösterengüzel bir örnektir.

  • Şablonlar ve Sihirbazlar : Delphi Repository'de bulunan şablon ve sihirbazlar işinizi kolaylaştıracaktır. Delphi Repository'i File menüsünden New komutunu vererek açabilirsiniz.
  • Web Sitesi : www.qusoft.com dan daha fazla örnek, ipucu ve eklentiler bulabilirsiniz.