Avidemux/MPEG dosyalarını kesme

Vikikitap, özgür kütüphane
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Avidemux, indekslenmiş MPEG dosyalarını okuyabilir, Elementary Stream (basit akım), Program Stream (program akımı) ve Transport Stream'i (taşıma akımı) destekler.

Avidemux'ta MPEG dosyalarının sahte bir kodek (MPEG kodeki) sayesinde frame'ler halinde gözükmesi sağlanır.

Dosyayı Copy modunda kaydederseniz, formatın AVI olarak ayarlanmadığından emin olun, aksi takdirde yaygın olmayan ve birçok uygulamanın oynatamadığı MPEG-in-AVI dosyası elde etmiş olursunuz.

Genellikle format olarak aşağıdakilerden birini seçersiniz:

  • MPEG PS A+V: En yaygın MPEG formatıdır, VCD, SVCD ve DVD için kullanılır.
  • MPEG TS A+V: DVB-S ve DVB-T tarafından kullanılır. Üretilen dosya global olarak desteklenir, ancak bazı ekipmanları bu formatı "boğar".
  • MPEG video: Sadece düz, basit video akımını saklar (.m1v/.m2v), başka bir muxlama uygulaması kullanıyorsanız kullanışlıdır.

PS ve TS'in her ikisi de ses ve video içeren bir MPEG dosyası üretir.

Bölme, dahili muxlama[değiştir]

Genel[değiştir]

Her zamanki gibi üzerinde çalışmak istediğiniz kısmı A ve B düğmelerini kullanarak seçin. Eğer henüz okumamışsanız Kesme sayfasını okuyun. Format "MPEG PS A+V" ise Avidemux, libmplex'i kullanarak bir MPEG-2 program akımı (PS) yazacaktır. Akım, formata bağlı olarak VCDImager'ı kullanarak VCD/SVCD veya dvdauthor'u kullanarak DVD yazımına uygun olacaktır.

Ses[değiştir]

 • DVD için, ses 48 kHz ve MP2 veya AC3 olmalıdır (yani günümüz itibarıyla libavcodec AC3, Aften AC3, libavcodec MP2 veya TwoLAME).
 • SVCD için, ses 44.1 Khz stereo MP2 olmalıdır (FFMP2 veya TwoLAME).
 • VCD için, ses 44.1 Khz stereo MP2 ve 224 kb/s olmalıdır (FFMP2 veya TwoLAME).

Ses copy veya işleme modundan olabilir (örneğin bir PVR yakalama dosyasını düzenleme).

Video[değiştir]

Video elbetteki MPEG olmalıdır. Ses ise copy modunda (düzenlenmiş PVR veya DVD) veya işleme modunda (AVI'den veya başka formatlardan dönüştürülmüş) olabilir.

Kaydetme[değiştir]

Çıktı formatı "MPEG PS A+V" olarak ayarlanmış olmalıdır. Sesle video senkronize değilse A/V shift onay kutusunu kullanabilirsiniz (copy modunda bile).

Notlar[değiştir]

Göz önünde bulundurmamız gereken iki önemli şey var:

 • Muxlama varsayılan olarak sesle video arasında 40 ms senkron kaymasına neden olur. Senkronizasyonda bir sorun görmüyorsanız bu değeri önemsemeyebilirsiniz.
 • MPEG PS olarak kaydederken düzenlenmiş PVR akımlarındaki atlamadan kaçınmak için GOP tarih damgası yeniden hesaplanır.

Bölme, harici muxlama[değiştir]

Genel[değiştir]

Her zamanki gibi üzerinde çalışmak istediğiniz kısmı A ve B düğmelerini kullanarak seçin. Eğer henüz okumamışsanız Kesme sayfasını okuyun.

Ses[değiştir]

Dikkat edilecek özel bir durum yok. Sadece sesi copy modunda Audio->Save menüsünü izleyerek kaydedin. dosya.mp2 veya dosya.ac3 gibi dosyalar elde edeceksiniz.

Video[değiştir]

Video için çıktı formatını "MPEG video" olarak ayarlayın ve sonucu kaydedin. Bu işlem MPEG çözme işlemini atlayarak, demuxer'a düz veriyi soracaktır. Ayrıca uygun bir MPEG akımı elde etmek için PTS/DTS mantığını yeniden inşa edecektir.

Şimdi dosya.m1v veya dosya.m2v isminde MPEG-1/MPEG-2 basit akımı elde edersiniz, dosya.mp2 ile senkronize edilmesi tavsiye edilir.

Muxlama[değiştir]

Şimdi dosya.mpg dosyası elde etmek için her iki akımı birleştirme zamanı geldi. İlk seq_header ilk kesilmemiş frame'in zaman damgasına sahiptir. Ancak bu Mplex'i şaşırtabilir ve birçok hata/uyarı mesajı alabilirsiniz.

Eğer sorunla karşılaşırsanız Transcode'dan tcmplex'i, akımları birlikte geri muxlama için kullanın.