Avidemux/Ana pencere - Qt versiyonu

Vikikitap, özgür kütüphane
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Kitabın bu sayfası Qt arayüzlü Avidemux'un ana penceresini anlatmaktadır. Qt, Avidemux'un resmi Microsoft Windows build'lerinin varsayılan GUI'sidir. GNOME, Xfce veya LXDE kullanıcıları GTK+ versiyonunu tercih etmelidir.

Ana araç çubuğu[değiştir]

Toolbar-qt.png

Ana araç çubuğu sık kullanılan işlemlere kolay erişim sağlar:

Button open-qt.png Bir video dosyası açar

Button save-qt.png Video dosyasını kaydeder

File properties-qt.png Dosya bilgisini gösterir (ses/video formatı, çözünürlük vb.)

Button load project-qt.png Bir proje açılır ve çalıştırılır

Button save-qt.png Projeyi kaydeder

Button calculator-qt.png

Bit oranı/dosya boyutu hesaplayıcısını açar. Video boyutu, 2-pass kodlamasına göre hesaplanır. Çünkü videonun boyutu (ses olmadan) 2-pass kodlama ayarlarında gereklidir. OK butonuna tıklayarak seçili kodlayıcıya göre 2-pass video boyutu hesaplanır.

Ön izleme modu[değiştir]

Input-qt.png Input – ana pencerede, açılan video filtre uygulanmamış haliyle gösterilir

Output-qt.png Output – ana pencerede, filtrelenmiş (kaydedilecek) video gösterilir

Side-qt.png Side – ana pencerede, yatay olarak dizilmiş halde hem açılan video hem de çıkışa hazır (output) video gösterilir

Top-qt.png Top – input ve output yığılmış ve dikey halde gösterilir

Separate-qt.png Separate – ana pencerede input, ayrı bir pencerede output gösterilir

Video içi dolaşım kutusu[değiştir]

Navigation bar-qt.png

Video içi dolaşım (navigasyon) kutusundaki düğmeler aktif video üzerinde ileri-geri gitmek, aktif videoyu çalmak, dosyanın belirli bir kısmını seçmek, zaman bilgisi almak, vb. için kullanılır. Mavi dikdörtgen seçimi belirtir.

Dolaşım[değiştir]

Play-qt.png Çalmaya başla

Stop-qt.png Çalmayı durdur

Previous frame-qt.png Önceki frame'e git

Next frame-qt.png Sonraki frame'e git

Previous keyframe-qt.png Önceki keyframe'e git

Next keyframe-qt.png Sonraki keyframe'e git

Previous black frame-qt.png Önceki black frame'e git. Black frame'leri aramak biraz zaman alabilir ve % 100 doğru sonuç vermeyebilir

Next black frame-qt.png Sonraki black frame'e git

First frame-qt.png İlk frame'e git (videonun başlangıcı)

Last frame-qt.png Son frame'e git (videonun sonu)

Jogshuttle-qt.pngYavaşla/hızlan, sürgüyü hareket ettirerek hızlı bir şekilde ileri veya geri git, sürgü ne kadar uzağa hareket ettirilirse hız o kadar artar; keyframe'e göre dolaşılır

Seçim[değiştir]

Videonun seçtiğiniz bir kısmını kesebilir veya kaydedebilirsiniz.

Marka-qt.png Aktif frame'i A noktası (seçimin başlangıcı) olarak ayarlar

Markb-qt.png Aktif frame'i B noktası (seçimin sonu) olarak ayarlar

Selection-qt.png
A ve B işaretçilerinin nerelere çakılı olduğunu gösterir. Varsayılan olarak (siz herhangi bir yere çakmamışsanız) videonun en başına ve en sonuna çakılı olacaktır, yani varsayılan olarak videonun tamamı seçili haldedir. Üzerinde sayı yazan butonlara basılarak videoda bu A ve B noktalarına gidebilirsiniz.

Bilgi[değiştir]

Frame-qt.png Aktif frame'i ve toplam frame sayısını gösterir. Aktif frame'in yazdığı yere başka bir frame yazıp Enter'a basarsanız Avidemux o frame'e gidecektir.

Time-qt.png Videodaki şu anki ve toplam zamanı gösterir. Orada yazan zamanı değiştirip enter'a basarsanız Avidemux videoda o zamana gidecektir.

Frame type-qt.png Aktif frame'in türünü belirtir (I-frame, P-frame veya B-frame olabilir). Parantezler içindeki sayı, gösterilen resmi kodlamak için ne kadar quantizer gerektiğini belirtir. (yalnızca MPEG kodekleri gibi quantizer tipteki kodeklerde anlamlıdır)

Volume-qt.png Ses kontrolü

Ses/video yan çubuğu[değiştir]

Soldaki araç çubuğu ses ve video kodlayıcılarını, filtreleri ve çıktı formatlarını ayarlamak için kullanılabilir.

Ses ve video kodlayıcıları "format (kodlayıcı)" biçiminde listelenir. Buradaki "format" spesifikasyon, standarttır. Kodlayıcı ise belirli bir yazılım kütüphanesi, implementasyondur ve akımı seçili formata kodlar. Örneğin, "MPEG-4 ASP (Xvid4)" üretilecek videonun formatının MPEG-4 ASP ve MPEG-4 ASP'yi üretmek için kullanılacak yazılım kütüphanesinin Xvid olduğunu belirtir. "MP3 (LAME)" üretilecek sesin formatının MP3 olduğu ve MP3'ü üretmek için LAME kullanılacağını belirtir.

"Format" menüsü genelde çıktının kapsayıcısını belirtmek için kullanılır. Bir kapsayıcı tek bir dosyaya hapsedilmiş ses ve video akımlarını içerir. Audio ve Video menülerinde seçilmiş olan ses ve video akım türleriyle uyumlu bir kapsayıcı formatı seçmek önemlidir. Örneğin, MPEG-2 (DVD, SVCD) veya MPEG-1 (VCD) videoları AVI kapsayıcısının içine konmamalıdır. Bazı popüler ses/video format/kapsayıcı kombinasyonları şöyledir:

  • video: MPEG-1, ses: MP2, kapsayıcı: MPEG-PS (VCD ile uyumludur, bilgisayarların ve işletim sistemlerinin (örneğin Microsoft Windows) çoğunda ek bir kodek kurmaya gerek kalmadan çalınabilir)
  • video: MPEG-2, ses: MP2/AC3, kapsayıcı: MPEG-PS (DVD'ler ile uyumludur)
  • video: MPEG-4 ASP, ses: MP3, kapsayıcı: AVI (popüler bir formattır, "DivX ile uyumlu" diye tabir edilen her türlü platformda oynatılabilir, Linux'ta MPlayer, VLC veya xine programlarıyla; Windows tabanlı sistemlerde de DivX, Xvid veya ffdshow gibi bir MPEG-4 ASP çözücüsü kuruluysa Windows Media Player'la oynatılabilir)
  • video: H.264 (MPEG-4 AVC), ses: AAC, kapsayıcı: MP4 (MPEG-4 standardı)
  • video: H.264 (MPEG-4 AVC), ses: Vorbis, kapsayıcı: Matroska (bilgisayarlarda çalmak için verimli bir özgür yazılım seçimi, MPlayer veya VLC bu kombinasyondaki dosyaları çalabilir, Windows Media Player'da çalabilmek içinse ffdshow gibi bir H.264 çözücüsü ve Haali Media Splitter gibi bir Matroska bölücüsü gerekir)
Sidebar-video-qt.png Varsayılan video kodlayıcısı hiç kodlama yapılmayacağı, girdiden gelen videonun çıktıya kopyalanacağı anlamına gelen "Copy"dir. Filtreler Copy modunda uygulanamaz. Açılır listeden bir video kodlayıcısı seçerek "Configure" butonuyla yapılandırma yapabilecek ve Filters butonuyla filtre ayarlayabilecek hale gelebilirsiniz; eğer Avidemux'un desteklediği bir kodlayıcı listede yoksa Avidemux o destek olmadan derlenmiş demektir.
Sidebar-audio-qt.png Varsayılan ses kodlayıcısı hiç kodlama yapılmayacağı, girdiden gelen sesin çıktıya kopyalanacağı anlamına gelen "Copy"dir. Açılır listeden bir ses kodlayıcısı seçerek "Configure" butonuyla yapılandırma yapabilecek ve Filters butonuyla filtre ayarlayabilecek hale gelebilirsiniz; S/V shift onay kutusu işaretlenirse, ses orada yazılan milisaniye kadar video içinde kaydırılacaktır.

Sidebar-format-qt.png Çıktı formatı buradan seçilir; varsayılan S/V kapsayıcısı AVI'dir