Avidemux/Proje dosyaları

Vikikitap, özgür kütüphane

Bir Avidemux proje dosyası aslında sadece bir ECMAScript (JavaScript olarak da bilinir) metin dosyasıdır. Bu dosya, aktif düzenlemenin bütün ayarlarını (kesme ve filtreler de dahil) içerir. Dosya ECMAScript olduğu için bu dosyayı düzenleyebilir ve güçlü betik dilini kullanabilirsiniz. Örneğin bir klasörün içindeki bütün videolara aynı işlemi uygulayabilirsiniz.

Manuel olarak veya --force-unpack komut satırı anahtarıyla yapılmak zorunda olan unpack işlemi dışındaki ayarların çoğu proje dosyasında kaydedilir.

Betik dilini kullanma sayfasında ek ECMAScript fonksiyonlarını inceleyebilirsiniz.

İşler[değiştir]

İşler de aslında birer ECMAScript'tir. Bu dosyalar klasik proje dosyalarından en sondaki fazladan "app.save(dosyaadi);" satırıyla ayrılır. Bu dosyalar $HOME/.avidemux/jobs/ klasöründe tutulur.

Özel betikler[değiştir]

Özel betikler de birer ECMAScript dosyalarıdır. $HOME/.avidemux/custom klasöründe tutulurlar. Bir proje dosyasının içerebileceği her şeyi içerebilirler, ancak bu dosyaların kullanışlılığı başka bir yerdedir. Bunlar; video kodlayıcısı seçimi ve konfigürasyonunu, video filtrelerini, ses kodlayıcısı seçimi ve konfigürasyonunu, ses filtrelerini ve format seçimini tek seferde, ayrı ayrı veya herhangi bir kombinasyonda içerebilirler.

Örneğin, aynı kodlayıcı konfigürasyonunu özel matrikslerle veya filtre setiyle birlikte çok sıkça kullanma ihtiyacı duyabilirsiniz.

Bu durumda, bunu manuel olarak yapın ve proje dosyasını kaydedin. Sonra proje dosyasını açıp ilgilendiğiniz kısım olan filtreler veya kodlayıcı dışındaki her şeyi silin. Dosyayı özel (custom) betikler klasörüne koyun. Betiğin Custom menüsünde gözükmesi için dosya adının .js ile bitmesi gerekmektedir.

Şimdi Avidemux'u başlattığınızda ilgili betik Custom menüsünde gözükecektir. Bu betiği menüden seçerek özel kodek ve/veya filtreleri tek tıkla uygulayabilirsiniz.

Daha fazla ayrıntı için Ön ayarlar sayfasına bakın.