Vikikitap:Hizmetliler: Revizyonlar arasındaki fark

Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
2.261 bayt kaldırıldı ,  12 yıl önce
Yeni düzenlemeler
Değişiklik özeti yok
(Yeni düzenlemeler)
{{Şablon:Yapılanma}}
{{Politika|[[VK:H]]}}
Hizmetliler özel editörler değillerdir. MediaWiki içindeki alanadlarını (namespaces) değiştirebilir, kullanıcıları engelleyebilir, sayfaları silebilir ve korumaya alabilirler. Engelleneme, silme ve koruma işlemlerinin hepsi [[Vikikitap:Politika ve yönergeler|politikalar]] ile bağlanmıştır. Hizmetlilerin istatistikleri [http://toolserver.org/~vvv/adminstats.php?wiki=trwikibooks_p&tlimit=none şu] sayfadadır.
[[/Arşiv|==Hizmetlilik başvurusu arşivi]]için şartlar==
*Vikikitap'da en az '''1 aylık''' bir süredir aktif olarak yer almak.
*Vikikitap'da '''en az 250''' değişikliğinizin bulunması.
 
:Son zamanlarda girilmiş olan istekleri [[Vikikitap:Hizmetlilik başvurusu/Arşiv|arşivde]] görebilirsiniz, aynı zamanda bazı soruları, yorumları ve itirazları da orada bulmanız olasıdır. Hizmetli başvurusu yapmak için [[Vikikitap:Hizmetlilik başvurusu|tıklayınız]].
==Hizmetlilerin görevleri==
Hizmetliler aslında normal birer kullanıcıdırlar. Tüm diğer kullanıcılar gibi eşit söz hakkına sahiptirler. Kuralları koymazlar.
 
*Ayrıca bakınız: [[m:Administrators of Wikimedia projects/Wikinews]]
Hizmetlileri farklı kılan özellikler idari değil, teknik alandadır. Hizmetliler tarafsızlığın korunmasını, kurallara uyulmasını vb. konuları takip eder. Gerektiğinde anlaşmazlık sağlanan konularda çözüm bulunana kadar konuyu dondururlar. Kural dışı hareket eden kullanıcıların sisteme girişini engellerler. Sayfaları silebilirler.
==Hizmetlilerin görevlerilistesi==
 
{{/Liste}}
==Hizmetli olma koşulları==
Bir kullanıcının hizmetlici olması için, tarafsız olması, wiki yapısını biliyor olması ve grup çalışmasına uygun olması gerekir. Ayrıca problemler karşısında soğuk kanlılığını koruması da önemli bir gerekliliktir. Tabiki bütün bu özelliklerini kullanıcı olarak yaptığı çalışmalarda göstermiş olması gerekmektedir.
 
==Bürokratlar==
Bazı hizmetli ek olarak '''bürokrat''' sıfatına sahiptirler. Bürokratlar hizmetlilik görevlerinin yanı sıra 3 ek fonsiyona daha sahiptirler.
#Normal bir kullanıcıyı hizmetli veya bürokrat atayabilirler. (Azledemezler. Azletme meta tarafından yapılabilir.)
#Bir kullanıcının kullanıcı ismini değiştirebilirler.
#Bir kullanıcıya bot statüsü verebilirler ya da bot statüsünü iptal edebilirler.
 
Bürokratlar 1. ve 3. görevlerini ancak bu yönde sonuçlanmış bir oylama mevcutsa uygulayabilirler. 2. görevlerini ise sadece kullanıcının talebi üzerine uygulayabilirler.
 
==Hizmetli listesi==
#[[Kullanıcı:Dbl2010|Dbl2010]], ''bürokrat'' (5 mayıs 2005)
#[[Kullanıcı:Fedkad|Fedkad]]
#[[Kullanıcı:Nosferatü|Nosferatü]]
En son güncel listeye [[Özel:Listadmins|buradan]] ulaşabilirsiniz.
 
==Başvurular==
Vikikitapta katkıları ile gelişmesine yardımcı olan kullanıcılardan hizmetli olmak isteyenler buraya adını ekleyebilir. Sonucunu almanız uzun sürebilir. Sabırlı olunuz.
 
Lütfen başvurunuzun altına neden hizmetli olmak istediğinizi ve hizmetli olmanıza yönelik diğer düşüncelerinizi ekleyiniz. Vikikitaptaki katkılarınız ve devamlılığınız kararın verilmesinde etkili olacaktır.
 
Bundan önceki başvuruları arşivlerden görebilirsiniz.
 
[[/Arşiv|Hizmetlilik başvurusu arşivi]]
 
* Olumlu oylarınız için öncelikle yorumunuzun başına ''' <nowiki>{{olumlu}}</nowiki>''' yazısını ekleyin ardından yorumunuzu yazın. Görünümü:{{olumlu}}
* Olumsuz oylarınız için yorumunuzun başına '''<nowiki>{{olumsuz}}</nowiki>''' yazısını ekleyin ve ardından yorumunuzu yazın. Görünümü:{{olumsuz}}
* Tarafsız oylarınız için yorumuzun başına '''<nowiki>{{tarafsız}}</nowiki>''' yazısını ekleyin ve ardından yorumuzu yazın. Görünümü:{{tarafsız}}
* Soruları belirtmek istiyorsanız oyunuzun başına '''<nowiki>{{soru}} </nowiki>''' ekleyin ve ardından sorunuzu yazın. Görünümü:{{soru}}
* Sadece yorum belirtecekseniz yorumunuzun başına '''<nowiki>{{yorum}}</nowiki>''' yazısını ekleyin. Görünümü:{{yorum}}
* '''Oyunuzun sonuna kesinlikle <nowiki> ~~~~ </nowiki> (dört adet tilde yazni imza) koymayı unutmayın!'''
==Bürokratlık Başvuruları==
 
==Hizmetlilik Başvuruları ==
{{Vikikitap:Hizmetliler/Bekiroflaz}}
 
[[Kategori:Vikikitap oylama sayfaları]]
2.900

düzenleme

Gezinti menüsü