Yemek tartışma:İçindekiler

Sayfa içeriği diğer dillerde desteklenmemektedir.
Vikikitap, özgür kütüphane
Yapabileceğiniz yemek kitabı görevleri!
Ayar
Görevler

Geleceğe yönelik bir not düşeyim buraya...

Yemek kitabı, hiç bir zaman bitmeyecek ve içinde binlerce madde barındıracak tek bir kitap olacak. İçinde dünya mutfaklarından, tarifler için gereken malzeme ve ölçülerin tanıtımına kadar oldukça detaylı bir örnek olmasını umuyorum. Konsept olarak en:Cookbook'a bakılabilir.

Güncel olaylar'da da yazdığım gibi; "Yemek" diye bir alan adı ekletmemiz gündemde. İngilizce'de kitabın da alan adının da adı "Cookbook" olsa da, alan adının düzenlemelerini "Yemek" şeklinde yaptım iki kelimelik bir alan adının çok uzun olduğu öngörüsüyle.

Özetle; burası "Yemek" alan adına sahip maddelerin ana sayfasıdır.

Vito Genovese 06:12, 7 Kasım 2006 (UTC)

Yemek kitapları ve tarifler[değiştir]

Yemek kitapları için alt sayfalar kullanmak ve 1000lerce tarifi tek bir kitap altında birleştirmek yerine İngilizce Wikibooks'ta olduğu gibi bir Namespace (Şablon, Kategori, Vikikitap gibi) kullanmak ve "Yemek kitabı:Mercimek çorbası", "Yemek tarifi:Mozaik pasta" ya da "Yemek:Rosto" tarzı bir sistem öneriyorum.

Hem bu sayede her tarif ayrı bir madde sayılacak İngilizce'de olduğu gibi, hem de çok daha sağlıklı bir düzen sağlanacak.

Yalnız NAMESPACE'in isminin iki kelime olması garip geliyor açıkçası. "Yemek kitabı tartışma:Mercimek çorbası" oldukça sevimsiz, ne yalan söyliyim. O yüzden "Yemek" olarak kısaltılmış halini öneriyorum.

Tabi ki şu an için topluluk olmadığından Wikitech'dekiler böyle bir düzenlemeye gitmeyecekler. Ancak düzenimizi buna göre ayarlarsak, geriye sadece eklemesi kalır Namespace'i. Sistemli bir şekilde gelişmiş oluruz. Zamanı geldiğinde de bu ufak prosedürü isteriz onlardan.

Vito Genovese 20:21, 5 Kasım 2006 (UTC)

İngilizce Vikipedi'de kullanılan bir sistemmiş. Olmasında sorun yok, isime katılıyorum iki kelime olmasından daha iyi olur. Anlaşılması da zor değil. --Ugur Basak 20:26, 5 Kasım 2006 (UTC)
"Yemek" olur ok. --Özgür 04:37, 6 Kasım 2006 (UTC)

Yemek AlanAdı tartışma[değiştir]

Yemek alanadı ile ilgili tartışmaya hoş geldiniz.

Tartışma Hakkında[değiştir]

Önerilen Alanadı (suggested namespace) Alanadının Tartışma Sayfası (namespace's talkpage)
Yemek(This is Turkish version of the cookbook namespace on Wikibooks English) Yemek tartışma

Bu bölüm Vikiktap'ta Yemek alanadının oluşturulmasına yönelik tartışma sayfasıdır tartışma sonucunda eğer çoğunluk kabul ederse Bugzilla'ya bildirip Yemek AlanAdının oluşturulmasını isteyeceğiz.

Yemek tariflerinin bulunduğu Yemek Kitabı sayfasına bakacak olursanız, yemek tariflerinin hepsi "Yemek:yemeğin adı" şeklinde oluşturulmuş. İşte bu tariflerin başındaki "Yemek:" yazısı alan adı olarak adlandırılır. Vikiktap'ta birçok alanadı kullaınlmaktadır. Bunlara örnek verecek olursak Şablon:Hoşgeldin veya Kullanıcı:Serhat gibi birçok örnek verilebilir. Alan adları bu şekilde maddelerin başına getirilerek normal maddelerden ayırt edilir. Arama sayfasında alt kısımda alan adları listesi bulunur. Oradan istedğiniz alanadının ismini işaretleyerek bu sayede daha kolay aradığınızı bulabilirsiniz. Ayrıca alanadlarının adına göre yukarıdaki sekmeli menüde tipi görünür örneğin bir kullanıcı alanadlı sayfa açtığınızda yukarıda "kullanıcı sayfası" şeklinde görünecektir. İşte en başta da yazmış olduğum gibi Yemek tarifleri de "Yemek:" şeklinde yazılmış fakat yemek henüz ayrı bir alanadı olarak sisteme yüklenmemiş. Yemek alanadı sisteme eklendiği taktirde arama yerinin alt kısmındaki alanadları listesinde Yemek ismi de görünecektir. Ayrıca yemek alanadıyla yazılmış maddeler yukarıda "kitap" değil de "yemek" şeklinde görünecektir. İşte bunun için Bugizlla (bu tür isteklerin bildirildiği bir site) sitesine bir istekte bulunduk (12677 no'lu istek); fakat bunun için bu konun ilgili site üzerinde tartışılması gerek bunun için de buraya tartışmayı başlatıyoruz.

Nasıl Yorum Belirtilir ?[değiştir]

Yorumunuzu aşağıda belirtmek için bu paragrafın aşağısındaki "Oy Verin!"yazısına tıklamanız yeterli. Bu oylama için kullanılacak olan oylama şablonları aşağıda listelenmiştir.

  • Olumlu oylarınız için öncelikle yorumunuzun başına {{olumlu}} yazısını ekleyin ardından yorumunuzu yazın. Görünümü:Olumlu Olumlu
  • Olumsuz oylarınız için yorumunuzun başına {{olumsuz}} yazısını ekleyin ve ardından yorumunuzu yazın. Görünümü: Olumsuz
  • Tarafsız oylarınız için yorumuzun başına {{tarafsız}} yazısını ekleyin ve ardından yorumuzu yazın. Görünümü: Tarafsız
  • Soruları belirtmek istiyorsanız oyunuzun başına {{soru}} ekleyin ve ardından sorunuzu yazın. Görünümü: Soru
  • Sadece yorum belirtecekseniz yorumunuzun başına {{yorum}} yazısını ekleyin. Görünümü: Yorum
  • Oyunuzun sonuna kesinlikle ~~~~ (dört adet tilde yazni imza) koymayı unutmayın!

Serhat 19:03, 20 Ocak 2008 (UTC)

Oylar/Yorumlar[değiştir]

Aşağıdaki bir başvurunun sona ermiş oylamasıdır Lütfen üzerinde değişiklik yapmayınız.

Olumlu Olumlu Kesinlikle Serhat'a katılıyorum henüz bir grup kuramadık ama kurulacağına ait olan inancımı sürdürüyorum--Nosferatu 20:14, 22 Ocak 2008 (UTC)

Olumlu Olumlu aramada yardımı olur, --Erkan Yilmaz 19:48, 24 Ocak 2008 (UTC)

Olumlu Olumlu Aynı zamanda yemek kitapları birçok alt kategoriye ayrılabilir. Anov 09:43, 26 Ocak 2008 (UTC)

Oylama Sona Erdi[değiştir]

Tartışma sona erdi. Tartışma sonucunda;
3 - Olumlu Oy
0 - Olumsuz Oy
olduğundan bugzilladaki yazılımcılar alanadını ekledi. Tartışmaya katılan herkese teşekkürler. Ayrıntılı bilgiler:

AlanAdı ID:100
AlanAdı tartışma sayfasının ID :101
Bu kodları {{ns:100}} ve {{ns:101}}

şeklinde girerseniz karşınıza alanadlarının adları çıkar.

Kullanmayı unutmayalım[değiştir]

Vikikitap katkıcıları lütfen yemek tarifi eklerken {{tarifname}} şablonunu kullanalımKuzeydekiBuyucu (mesaj) 09:14, 1 Nisan 2017 (UTC)