Yardım tartışma:Fasiküller

Sayfa içeriği diğer dillerde desteklenmemektedir.
Konu ekle
Vikikitap, özgür kütüphane

fasikül adlandırması uygun değil[değiştir]

Fasikül ya da forma vb. bölümler, eser anlamındaki kitabın bir "parça"sı değil, basılı ortamdaki fiziksel kitabın bir "parça"sı. Küçük hacimli ama belli bir düzeyde bağımsız olan bir şeyi ifade edeceksek , akla "risale" geliyor ama o da, kitabın "parça"sı olmaktan uzak, daha bağımsız, kendi başına bir eser.

Eğer illa da kitap "bütün"ünü anlamsal parçalara bölmek gerekiyorsa (buna gerek de var mı, ayrı konu), bu görece bağımsız parçalara "bap" ya da daha iyisi bölüm denebilir.

Yapısal bir hiyerarşi de şöyle sıralanabilir: "seri" ← "kitap" ← "bölüm" ← (bağlama göre) başlık/sayfa/vb. (Bu arada "koleksiyon" ya da "dizi" gibi kapsayıcı sınıflar da var ama bunlardaki bütünlük daha farklı.)

Yani, 'alt tarafı bir isim' deyip geçmemeli, malum "gülün adı" meselesi... -Ş. 178.233.21.186 03:00, 16 Aralık 2010 (UTC)

Ben de fasikül kelimesini sevmiyorum. Bunun yerine "sayfa" kelimesini kullanıyorum. Benim hayalimdeki Vikikitap hiyerarşisi şu şekilde: Kitaplık -> Kitap -> Sayfa. Ancak bu değişimi yapacak kadar yeterli vaktim yok. Yaz geldiğinde gerekli desteği alırsam bu değişimi gerçekleştirmeyi planlıyorum. Bekiroflazmesaj 10:41, 16 Aralık 2010 (UTC)