İçeriğe atla

Yardım:Sınıflandırma

Vikikitap, özgür kütüphane
Bu sayfada devam eden bir çalışma vardır.
Siz de yardım etmek istiyorsanız ya da çalışma yarıda kalmışsa katkıda bulunabilirsiniz veya çalışmaya katılan kişilerle iletişime geçip, sayfanın durumunu onlara sorabilirsiniz. Sayfa olgun bir duruma eriştiğinde bu şablon kaldırılabilir.

Nasıl ki kütüphanelerde okuyucuların aradıkları kitapları kolay bulmaları için sınıflandırma sistemi ve kataloglar varsa Vikikitap'ta da kitaplar çeşitli şekillerde sınıflandırılmaktadır. Bu sınıflama/kataloglama türlerinin neler olduğu ve kullanıcıların kitaplara bunların yardımıyla nasıl erişeceği, aşağıdaki ilgili bölümlerde açıklanmıştır.

Kitap yazarları ve gönüllü 'Vikikütüphaneciler' için temel bilgiler ise ayrı bir bölümde işlenmiştir.

Sınıflama türleri (kataloglar)

[değiştir]

Alfabetik sınıflandırma

[değiştir]

Vikikitap'ta tüm kitaplar alfabetik olarak siniflandırılmaktadır. Kitaların bu şekilde sıralanmış listesine Alfabetik sınıflandırma sayfasından erişebilirsiniz.

Kitaplıklar

[değiştir]

Kitaplıklar kitapları konularına göre sınıflandırmak için kullanılır. Tüm kitaplıklar Kategori:Kitaplıklar sayfasında bulunmaktadır.

Tamamlanma durumlarına göre kitaplar

[değiştir]

Okuyucular genelde tamamlanmış veya tamamlanmaya yakın kitapları okumayı tercih etmektedir. Bu yüzden kitaplar tamamlanma durumlarına göre kategorilendirilmektedir. Tamamlanma durumlarına göre kitapları Kategori:Statülerine göre kitaplar sayfasından görebilirsiniz.

Düzeylerine göre kitaplar

[değiştir]

(Türkçeleri hazırlanana kadar) Konuyla ilgili İngilizce yardımcı kaynaklar: Reading Levels sayfası ve Reading level şablonu.

Yeni kitaplar (vitrindekiler)

[değiştir]

NewBooks...

Kataloglama

[değiştir]

Bu bölüm kitap yazarları için temel kataloglama bilgileri vermektedir. Vikikitap yazarları, hazırladıkları içeriğin okuyucularla buluşmasını kolaylaştıracak araçları kullanabilmelidirler. Bu araçların başında, kitapları uygun ve kolay erişilebilir şekilde kataloglamak için kullanılan şablonlar gelir.

Kataloglamada kullanılan şablonlar

[değiştir]

Bu tür şablonlar kataloglama şablonları olarak listelenmiştir. Bunların bazıları şunlardır:

şablon kitabı dahil ettiği katalog (kategori)
{{alfabetik}} Alfabetik sınıflandırma kategorisi
{{kitaplık}} Birden fazla kategoriye topluca yerleştirir ve kitabın kendi adı için de bir kategori açar
(Daha fazla bilgi için: kitaplıklar)
{{statü}} Tamamlanma durumlarına göre

Her sayfaya yerleştirilen {{KitapKat}} şablonu da kataloglamaya yardımcı olur.

Ayrıca bakınız

[değiştir]