İçeriğe atla

Yardım:Neden katkıda bulunayım?

Vikikitap, özgür kütüphane

Neden katkıda bulunayım?

[değiştir]

Özgürdür

[değiştir]

Vikikitap'taki tüm kitaplar özgür olarak lisanslanır. Ve bu özgürlük sonsuza dektir. Yani ileride hiç kimse buradaki kitapların değiştirilme, kopyalanma, dağıtılma serbestisini değiştiremez. Ayrıca bu lisans, Vikikitap'taki herhangi bir materyali baz alarak geliştirilen tüm materyalleri de kapsar.

Ücretsizdir

[değiştir]

Bir benzerini ücretsizce edinebileceğiniz bir kitap için 40 TL öder misiniz? Elbetteki hayır. Vikikitap'taki bütün kitaplar ücretsizdir.

Gerçek insanlar tarafından yazılmaktadır

[değiştir]

Bu normal kitapları robotların yazdığı anlamına gelmiyor :) Burada şunu kastediyoruz; burada senin benim gibi insanlar var, gelirini artırmak isteyen üniversite profesörleri yok. Dolayısıyla burada süslü, ağdalı, uzun ve karmaşık cümleler yok, bunun yerine konuyu en zahmetsiz öğrenilecek şekilde anlatan cümleler var. Normal bir kitapla 300 sayfada alacağınız bilgiyi burada 50-60 sayfada alabilirsiniz.

Daima günceldir

[değiştir]

İlgili alandaki son yenilikleri içerecek olan kitabın yeni basımını aylarca beklemek zorunda değilsiniz. İlgili konuda yeni bilgiler olduğu zaman buradaki kitaplar dakikalar içinde güncellenebilir. Bu durumu daha çok bilgisayarla ilgili konularda görüyoruz.

Anında görüş belirtme

[değiştir]

Vikikitap'taki her sayfanın kendi özel tartışma sayfası vardır. Burada kullanıcılar kitapla ilgili hatalı bilgi, görüş ve istek bildiriminde bulunabilir. Bu özellik, normal kitaplarda bu kadar çabuk işlemez.

Kitaplara küresel erişim

[değiştir]

Dünyanın dört bir yanındaki İnternet erişimi olan herkes; maddi durum, bölgesel kısıtlamalar, okula uzaklık vb. engelleri umursamadan buradaki kitaplara erişebilirler.

Öğretmenler

[değiştir]

Birçok kez dersi, kitabın yazarından çok daha iyi anlattığınıza şahit olmuşsunuzdur. Burada bilginin organize edilmesi ve sunulmasında aktif rol oynama şansına sahipsiniz. Burada öğrencilerinize ve dünyanın dört bir yanındaki herkese dersi anlatabilirsiniz.

Ayrıca öğretmenler bir sınıf projesi kapsamında kitap yazılmasını sağlayabilir. Öğrenciler sadece konuyu öğrenmekle yetinmeyip konuyu dünyanın dört bir yanındaki o konuyla ilgilenen kişilerle birlikte hazırlayabilir. Böylece hem birlikte çalışma yetenekleri gelişecek ve hem de konuyu çok daha iyi anlayacaklardır. Bu durumun öğretmenler açısından avantajıysa öğrencilerinin çalışmaları hakkında normal bir ödevden çok daha iyi geri dönüş alabilmeleridir.

Öğrenciler

[değiştir]

Bir konuyu öğrenmenin en iyi yolu o konuyu bir başkasına öğretmektir. Bir konuyu ne kadar bildiğinizi bu şekilde anlayabilirsiniz. Bu site, dersinizi çalışma fırsatı veriyor (okuyarak veya yazarak).

Endüstri liderleri

[değiştir]

Bugünün öğrencileri yarının çalışanlarıdır. Vikikitap ile öğrencilerin hangi bilgi birikimlerine sahip olduğunu görebilirsiniz. Yani Vikikitap'ı öğrenciler için güvenli bir referans kabul edebilirsiniz.

Yardımseverler

[değiştir]

Bu sitedeki oluşturulan her türlü içerik, içeriğin daima özgür kalmasını garantileyen bir lisansla lisanslanır. Burada yaptığınız en küçük katkıyla bile ardınızdan gelenlere bir miras bırakmış olursunuz. Bu insanoğluna yapılmış büyük bir yardımdır.

Bundan sadece birkaç yıl önce, yalnızca gönüllülerin katkılarıyla yazılmaya başlayan Vikipedi, web üzerindeki en büyük ansiklopedilerden biri olmayı başarmıştır. (Vikipedi, Encyclopedia Britannica'dan daha sık ziyaret ediliyor!) Vikikitap'ın amacı buna benzer bir başarıyı yakalamaktır.

Mühendisler

[değiştir]

İnternetin dört bir yanına dağılmış kolay bulunmayan bilgi kaynaklarını aramaktan veya her yıl, ilgilendiğiniz alandaki yenilikleri içeren kitaplar için bütçe ayırmaktan sıkıldınız mı? Vikikitap sayesinde özgür lisanslanmış, birçok kişi tarfından kontrolden geçirilmiş kitaplar size bir tık uzakta. Tek sahip olmanız gereken şey İnternet bağlantısı. Fiziksel kitapların aksine, Vikikitap'taki kitapları yaptığınız gezilerde dizüstü bilgisayarınızdan okuyabilirsiniz.

Neden katkıda bulunmayayım?

[değiştir]

Bazen katkıda bulunma isteğinize ket vuran bazı şeyler de olabilir. Örneğin:

Yasal sorunlar

[değiştir]

Eğer Vikikitap'ın GNU Özgür Belgeleme Lisansı'na sadık kalmayacaksanız, yani yazdığınız kitapta hak iddia edecekseniz veya telifli sitelerden buraya içerik aktaracaksanız burası size göre değildir.

Maddi sebepler

[değiştir]

Eğer yazdığınız kitaplardan para istiyorsanız burası size göre değildir.

Kibir

[değiştir]

Eğer yazdığınız bir kitabın daima size ait olmasını, hiç kimsenin o kitapta değişiklik yapamamasını istiyorsanız burası size göre değildir. Viki işbirliği demektir, sahiplik değil.

"Ben de" kitapları

[değiştir]

Dünyanın gerçekten aynı konuyu anlatan 1001 tane dokümana ihtiyacı var mı? Eğer sürekli, her alanda, önceden yapılanları gözardı ederek kendiniz başka bir kitap başlatacaksanız burası size göre değildir. Bunun için İnternet üzerinde bloglar var.

İstenmeyen kitaplar

[değiştir]

Bazı yayınlar bilgi vermekten çok ilgi çekmeye, tartışma yaratmaya çalışır. Eğer sizin de amacınız buysa lütfen burayı terk edin.

Sabırsızlık

[değiştir]

Eğer bir kitabın içindekiler listesini hazırlayıp bir daha uğramayacaksınız hiç başlamayın daha iyi. Eğer "Vikikitap'a ayırabileceğim vaktim çok az" diyorsanız lütfen yeni kitap başlatmaktansa var olan bir kitaba içerik eklemeyi tercih edin.

Bitmiş kitapları Vikikitap'a koymak

[değiştir]

Bazen yazarlar daha önce yazıp bitirdikleri kitapları Vikikitap'a koymak isteyebilirler. Bu güzel bir şeydir, ancak Vikikitap'ın hedefi bu değildir.

Vikikitap'ta kitaplar işbirliğiyle yazılır, daha önce son şekli tamamen veya neredeyse tamamen verilmiş ve yayınlanmış kitapları lütfen Vikikaynak'a koyun. Eğer kitabı yazdınız, ancak halen bazı eksikleri olduğunu düşünüyorsanız buraya koyabilirsiniz. Böylelikle el birliğiyle kitabı ideal kalite düzeyine eriştirebiliriz.

Hangi projeye koyduğunuzdan bağımsız olarak, lütfen öncelikle kitabınızın tüm haklarının size ait olduğundan emin olun. Eğer herhangi bir şirketle kitabı yalnızca o şirketin yayınlayabileceğini belirten bir sözleşme imzalamışsanız öncelikle bu sözleşmeyi feshetmeniz gerekir.