İçeriğe atla

Vikikitap:Vikikitap ne değildir?

Vikikitap, özgür kütüphane

Vikikitap özgür kürsü veya forum değildir[değiştir]

Vikikitap özgür kürsü, blog veya forum olmadığından; sohbet, tartışma, propaganda veya reklam yapma yeri değildir. Bu sebeple Vikikitap;

  1. Propaganda yapamaz, taraf tutamaz. Elbette objektif olarak ilgili konuyu anlatan tarafsız yazılar olacaktır. Eğer görüşlerinizi başkalarına anlatmak onları bir konuda ikna etmek gibi sebeplerle geldiyseniz, lütfen Internet'teki blog, haber grupları gibi diğer araçlara yöneliniz.
  2. Tartışma forumu değildir. Lütfen kitap oluşturma çizgisinden ayrılmayınız. Elbette, maddenin içeriğindeki problemler, yanlışlar ile ilgili tartışmalar olacaktır, ama konuya ilişkin fikirlerinizi lütfen kendinize saklayınız. Maddenin ana sayfasını ise hiçbir sebeple yorum için kullanmayınız.
  3. Belli bir konu hakkında fikirlerinizi belirttiğiniz kişisel deneme yazma yeri değildir. Vikipedi sadece bilgi içerir. Ama kişisel fikirlerin bilgi olarak aktarılmasına araç değildir.
  4. Kişisel çalışmalar (teori, çözümlemeler, özgün fikirler, özgün kelimeler ve öneriler) yeri değildir. Eğer bir konu hakkında bir araştırma birikiminiz var ise bunu diğer ciddi araştırma yayımlayan yerlerde kullanın. Çalışmanız bilgi olarak kabul gördükten sonra Vikipedi'de yer alacaktır.
  5. Kişisel reklam yeri değildir. Her ne kadar kendi hakkınızda ve yaptığınız çalışmalar ile ilgili yazmakta özgür olsanız da yazdığınızın diğer tüm maddelerde olduğu gibi ansiklopedik standartlara uygun olması gerektiğini unutmayınız. Kişisel bağlantılar veya otobiyografik referanslar kabul edilemez.
  6. Reklam yeri değildir. Ürünlerle veya şirketlerle ilgili maddeler tarafsız bir şekilde bilgi vermek için yazılabilir. Bahsedilen şirketler elbette yazarın dışında da bilinen bir şirket olması gerekir. Yani kişisel ev şirketi gibi minik şirketlerden bahsetmek pek kabul edilmez. Ticari şirketlere olan bağlantılar sadece o madde ile ilgili belirgin bir örnek teşkil ederse veya bilgi içerirse konabilir. Vikikitap herhangi bir sektörün destekçisi değildir.

Topluluk[değiştir]

Vikikitap savaş alanı değildir[değiştir]

Her kullanıcının diğer kullanıcıyla medeni ve soğukkanlı bir iletişim ve yardımlaşma içerisinde olması beklenir. Sizinle aynı düşüncede olmayan kullanıcıya hakarette bulunmayın, taciz etmeyin, bezdirmeyin ya da gözünü korkutmaya çalışmayın. Bunun yerine soruna akılcı yaklaşarak düzeyli bir tartışma yürütmeye çalışın. Kendi düşüncenizi ispatlamak uğruna madde değiştirmeyin. Vikikitap’ta, Vikikitap kullanıcılarına ya da Vikimedya Vakfı’na kanuni ya da diğer tür tehditlerde bulunmayınız. Vikikitap’ta tehdide müsamaha gösterilmez ve bazı durumlarda yaptırımlar sürekli engellenmeye kadar varabilir.

Vikikitap kaos ortamı değildir[değiştir]

Vikikitap özgür ve açık bir kütüphanedir ama bu özgürlük ve açıklık içerik oluşturmak çerçevesinde sınırlıdır. Diğer bir deyişle, Vikikitap özgür konuşma platformu değildir. Vikikitap’ın açık ve kendini yöneten yapısındaki hiçbir bölüm hiçbir grubun görüşlerini ya da yaşantısını desteklemek amacında olamaz. Bizim gayemiz kitap içerikleri oluşturmak, kaosun limitlerini test etmek değildir.

Vikikitap çoğunluk demokrasisi değildir[değiştir]

Vikikitap çoğunluk demokrasisi denemesi değildir. Doğrusunu bulmak için öncelikli yöntem tartışmadır, oylama değil. Yani sayısal çoğunluğun dediği her zaman Vikipedi kuralı olarak kabul edilemez. Ancak fikir birliğinden ziyade tercihin öne çıktığı durumlarda (örn: Yeni bir anasayfa tasarımının seçilmesi) oylama sonuçlarıyla kararlar alınabilir ya da karar için etkin bir faktör olarak düşünülebilir.

Ancak demokrasiyi özgür tartışmanın bir sonucu veya sonuçtan etkilenecek olan herkesin karar aşamasına katılabildiği bir sistem olarak tanımlayan teorisyenlerin bakış açılarına göre, Vikikitap bir demokrasidir.

Vikikitap bürokrasi değildir[değiştir]

Vikipedi kanun sistemi ile yönetilmez: farazi mahkeme değildir ve kurallar topluluğun amacı değildirler. Aşırı talimatcılıktan, direktiflerin sayısının ve büyüklüğünün kontrol edilmeyecek boyutlara ulaşmasından kaçınılmalıdır.

Vikikitap bir görev değildir[değiştir]

Vikikitap, gönüllülerden oluşan bir topluluktur. Kullanıcıların istediklerinden daha fazla zaman ayırmalarını ve çaba göstermelerini gerektirmez. Kullanıcılardan daha fazla katkıda bulunmalarını istemek yerine Vikikitap projesini geliştirmeye odaklanın. Vikikitap kullanıcıları, herhangi bir zamanda mola vermekte veya ayrılmakta özgürlerdir.