Vikikitap:Köy çeşmesi/2011

Vikikitap, özgür kütüphane

Yazım Hatası?: "Topluluk portali"[değiştir]

Vikikitap'ın sol menüsünde: "Topluluk portali"-> "Topluluk portalı" şeklinde bir değişiklik öneriyorum.Condmatstrel 23:28, 24 Nisan 2011 (UTC)

Doğrusu "Topluluk portali". İsmi önceden "Topluluk portalı"ydı. Bu isim yanlış olduğu gerekçesiyle "Topluluk portali" olarak değiştirildi. Ve bu değişim geniş destek gördü. Bekiroflazmesaj 16:36, 25 Nisan 2011 (UTC)

Tamamlanmış kitaplar listesindeki tamamlanmamış kitaplar.[değiştir]

LaTeX ve Almanca adlı kitaplar henüz tamamlanmış değil. Bu kitaplar neden otomatik olarak "tamamlanmış" kitaplar listesinde?Condmatstrel 12:42, 25 Nisan 2011 (UTC)

Kategorizasyon hatalarını kendiniz de düzeltebilirsiniz. Bekiroflazmesaj 16:36, 25 Nisan 2011 (UTC)
Düzeltmeye çalıştım ancak başarılı olamadım. Anladığım kadarı ile tamamlanma kategorisi {{statü}} şablonu ile belirleniyor. Doğrumu bu? Eğer böyle ise, LaTeX kitabının statüsü %5. Bu durumda nasıl oluyorda bu kitap tamamlanmış kitaplara arasına giriyor? Kusura bakmayın ben yeniyim Vikikitapta. Bu konuda yardımcı olursanız sevinirim.
Şu aşama şablonları kitaplarda hangi gerekçe ile kullanılıyor anlamış değilim. Faydalarından çok zararları var. Bu şablonu kaldırınca kitap tamamlanmış kitaplar kategorisinden çıktı. Bekiroflazmesaj 09:26, 26 Nisan 2011 (UTC)
Ayrıca Almanca kitabını da aynı yöntemle düzettim. Bekiroflazmesaj 09:30, 26 Nisan 2011 (UTC)

Call for image filter referendum[değiştir]

The Wikimedia Foundation, at the direction of the Board of Trustees, will be holding a vote to determine whether members of the community support the creation and usage of an opt-in personal image filter, which would allow readers to voluntarily screen particular types of images strictly for their own account.

Further details and educational materials will be available shortly. The referendum is scheduled for 12-27 August, 2011, and will be conducted on servers hosted by a neutral third party. Referendum details, officials, voting requirements, and supporting materials will be posted at Meta:Image filter referendum shortly.

Sorry for delivering you a message in English. Please help translate the pages on the referendum on Meta and join the translators mailing list.

For the coordinating committee,
Philippe (WMF)
Cbrown1023
Risker
Mardetanha
PeterSymonds
Robert HarrisBu imzasız yazı EdwardsBot (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.

Çeviri[değiştir]

The Wikimedia Foundation, at the direction of the Board of Trustees, will be holding a vote to determine whether members of the community support the creation and usage of an opt-in personal image filter, which would allow readers to voluntarily screen particular types of images strictly for their own account.

Daha fazla detay ve yardım materyalleri yakında hazır olacak. Referandum 12-27 Ağustos 2011 tarihleri arasında ve tarafsız bir üçüncü şahıs tarafından barındırılan sunucularda yapılacaktır. Referandum bilgileri, yetkililer, oylama gereksinimleri ve açıklamalar en kısa sürede Resim filtre referandumu sayfasında açıklanacaktır.

İngilizce mesaj teslim için özür dilerim. Meta üzerinde referandum sayfalarının çevirilmesine yardımcı olmak için çevirmenler posta listesine katılın.

Koordinasyon komitesi için,
Philippe (WMF)
Cbrown1023
Risker
Mardetanha
PeterSymonds
Robert Harris

Azerbaycan Vikikitabı[değiştir]

Azerbaycan Vikikitabında şiirler [1] kitap gibi yayınlanıyor. Bildiğim kadarıyla bu tür içerikler VikiKaynakta toplanıyor. İrade orada yönetici midir bilmiyorum ama "Makaleyi yazarın kendisi oluşturuyorsa ben ona yasak koyamam" demiş. Yazarın kendisi de eklese kurallar işletilmiyor mu? --88.235.130.118 04:17, 2 Eylül 2011 (UTC)

Hiç bir Wikimedia projesinde özgün içeriğe izin verilmez. Söz konusu şiirlerin silinmesi gerekir. Ancak Azeri Vikikitap'ta hizmetli olmadığım için o sayfaları silme yetkim yok. Bu yüzden Azeri Vikikitap'ın bir hizmetlisiyle irtibat kurarak ve bu durumu anlatarak sayfaların silinmesini isteyebilirsiniz. Bekiroflazmesaj 07:39, 2 Eylül 2011 (UTC)
Irada kuralları bilmiyo. Zamanınız olursa, ona Vikikitapla ilgili kuralları bildirin. Azerbaycanca Vikikitapda yabancı dillerde maddeler hızla artıyor. Sil şablonu eklediyim maddeleri silmiyor. Tam aksini yapıyor: [2][3][4][5][6][7][8][9][10][11][12][13][14] --Cekli829 10:09, 13 Eylül 2011 (UTC)
Iradanı durduracak biri yok mu? Adam beni bloklamış ya:( --Cekli829 11:56, 13 Eylül 2011 (UTC)
Herhangi bir hizmetlinin hizmetlilik yetkisini sonlandırma isteği buradan yapılıyor. Ancak bu isteği yapabilmeniz için öncelikle Azeri Vikikitap'ta ilgili hizmetlinin yetkilerinin elinden alınıp alınmamasına yönelik bir oylama başlatmanız gerekiyor. Oylama olumlu sonuçlanırsa hizmetlinin yetkisi elinden alınabiliyor. Bekiroflazmesaj 14:52, 13 Eylül 2011 (UTC)

İrada adlı yönetici yazar böyle yaparsa ben değiştiremem, yazar benden rica etti vs. gibi gerekçelerle bazı sayfaları silmiyor. Vikinin belirli kuralları olmasına rağmen nasıl oluyor da yazarın dediği yapılıyor? Ayrıca yazar dediği kimse anonim kullanıcı olarak değişiklik yapıyor. Yayınlanan şiirin yazar tarafından eklendiği nereden belli? Benden rica etti dediği şeyle ilgili VikiKitapta bir görüşme yapılmamış. Neymiş efem yazar kendisine e-posta göndermiş, o e-postaya göre içerik VikiKitapta herkese açık olarak yayınlanabilirmiş. Vikilerde böyle bir şey uygulanıyor mu? Şiirleri yayınlanan Şirin Xanım Şadiman googleda aradığınızda çok az sonuç veriyor. Bir zamanlar H.S.B. ile ilgili bir tartışma olmuştu ve bunun sonucunda H.S.B. ile ilgili bazı maddeler silinmişti. Burada da ona benzer bir durum olabilir. --88.235.254.23 20:22, 13 Eylül 2011 (UTC)

Öncelikle Vikikitap'ta özgün içeriğe izin verilmez. Yani şiirleri söz konusu yazar kendisi yazmışsa Vikikitap'a koyamaz. Kendi yazmamışsa ve şiirler telifli ise yine koyamaz. Kendi yazmamışsa ve şiirler telifsiz ise şiirlerin Vikikitap'tan silinip Vikikaynak'a koyulması gerekir. Her ne olursa olsun bu kurallar geçerlidir. Yani sonuç olarak Vikikitap'ta şiir kitabı yayınlanamaz. Uyarılara rağmen Vikikitap talimatlarına uymayan hizmetliler oylama sonucundan görevden alınabilirler. Bekiroflazmesaj 20:35, 13 Eylül 2011 (UTC)

Şirin Xanım Şadiman bazı yerlerde Şirinxanım Kərimbəyli olarak geçiyormuş. Googleda arayınca çoğunlukla Vikiler çıkıyor. Hasan Sami olayına çok benziyor. --88.235.254.23 20:28, 13 Eylül 2011 (UTC)

Ayrıca bir şiir telifsiz ve yazarın kendi şiiri olmamasına rağmen yine de kaydadeğerlik kriterleri gereği Vikikaynak'a koyulmayabilir. Vikikaynak'ın politika ve kurallarını tam bilmediğim için bu konuda yorum yapamayacağım. Bekiroflazmesaj 20:49, 13 Eylül 2011 (UTC)

Googleda 7-8 sonuç veren (o 7-8 sonucun da çoğu Vikiler) bir isim tarafından yazılmış şiirler VikiKaynakta yayınlanıyor mu bilmiyorum. Cekilin bloklanması olayından sonra epey sinirlendim Vandalizm dedikleri eyleme giriştim az wikide. --88.235.254.23 21:47, 13 Eylül 2011 (UTC)

Google'da 7-8 sonuç veren birisi tarafından yazılmış şiirler Vikikaynak'ta yayınlanamaz. Bekiroflazmesaj 08:55, 14 Eylül 2011 (UTC)

Ben engellenmiş olduğum için, Azeri Vikikitap'ta ilgili hizmetlinin yetkilerinin elinden alınıp alınmamasına yönelik bir oylama başlata bilirmisiniz? --Cekli829 07:58, 14 Eylül 2011 (UTC)

Siz bana buradan oylamanın başklığını, metnini, vs'yi Azerice yazarsınız. Ben oylamayı başlatırım.Bekiroflazmesaj 08:55, 14 Eylül 2011 (UTC)

Şu sayfada oylama başlamış. Her kesi oy kullanmaya davet ediyorum. Saygılarla, --Cekli829 12:46, 14 Eylül 2011 (UTC) İrada adlı yönetici VikiKitabın kurallarını uygulamıyor. Oylama yapılmaksızın yetkisi alınamaz mı? VikiKitapta kitap görünümünde madde yok gibi bir şey. --85.97.166.53 19:40, 30 Ekim 2011 (UTC)

Kategori ve kitaplıklar[değiştir]

Merhaba. Burada yeniyim, bazı takıldığım yerler var, yardımcı olursanız sevinirim. Öncelikle kitaplık ve kategori kavramları kafamı karıştırdı. Kitabımızın ana sayfasına ekleyeceğimiz {{kitaplık|Programlama}} şeklindeki bir kodla kategorilendiriyoruz. Bundan sonra ilgili kitaplık sayfasına gidip, o sayfayı düzenleyerek kitabımızı eklemek mi gerekiyor?

Bu durum kişiden kişiye değişiyor. Örneğin ben yazdığım kitabın ana sayfasına [[Kategori:Programlama]] yazarak kitabı "Programlama" kategorisine koyuyorum. Daha sonra kitabımın ismiyle aynı isimde bir kategori oluşturuyorum. Kitabımın her bir sayfasını bu kategoriye koyuyorum. Son olarak da ilgili kitaplığa giderek kitabımın linkini kitaplığa koyuyorum.Bekiroflazmesaj 08:59, 14 Eylül 2011 (UTC)

Ayrıca kitaplıklar-> bilgisayar-> Programlama dilleri sayfasına girdiğimde karşımda bir çok programlama dili kitabı görmeyi beklerken, sadece bir kitabın sayfaları çıktı. Birde şöyle bir link "Ayrıca Programlama dilleri kitaplığına bakınız". Esas gitmek istediğim yere bu linke tıklayarak ulaştım. Dizin, kategori, kitaplar, kitaplıklar v.s. sanki her yer başka bir index gibi. Sİteye ilk defa giren dışarıdan bir gözlemci olarak bunları belirtmek istedim.Chekirdek 20:03, 13 Eylül 2011 (UTC)

Çok güzel bir konuya değindiniz. Ben kategori sisteminin tamamen kaldırılması gerektiğini düşünüyorum. Çünkü kitaplıklar kategorilerin yerlerini fazlasıyla tutuyor.Bekiroflazmesaj 08:59, 14 Eylül 2011 (UTC)

Terms of Use update[değiştir]

I apologize that you are receiving this message in English. Please help translate it.

Hello,

The Wikimedia Foundation is discussing changes to its Terms of Use. The discussion can be found at Talk:Terms of use. Everyone is invited to join in. Because the new version of Terms of use is not in final form, we are not able to present official translations of it. Volunteers are welcome to translate it, as German volunteers have done at m:Terms of use/de, but we ask that you note at the top that the translation is unofficial and may become outdated as the English version is changed. The translation request can be found at m:Translation requests/WMF/Terms of Use 2 -- Maggie Dennis, Community Liaison 01:21, 27 Ekim 2011 (UTC)

Open Call for 2012 Wikimedia Fellowship Applicants[değiştir]

I apologize that you are receiving this message in English. Please help translate it.

  • Do you want to help attract new contributors to Wikimedia projects?
  • Do you want to improve retention of our existing editors?
  • Do you want to strengthen our community by diversifying its base and increasing the overall number of excellent participants around the world?

The Wikimedia Foundation is seeking Community Fellows and project ideas for the Community Fellowship Program. A Fellowship is a temporary position at the Wikimedia Foundation in order to work on a specific project or set of projects. Submissions for 2012 are encouraged to focus on the theme of improving editor retention and increasing participation in Wikimedia projects. If interested, please submit a project idea or apply to be a fellow by January 15, 2012. Please visit https://meta.wikimedia.org/wiki/Wikimedia_Fellowships for more information.

Thanks!

--Siko Bouterse, Head of Community Fellowships, Wikimedia Foundation 03:08, 22 Aralık 2011 (UTC)