Vikikitap:Köy çeşmesi/2007

Vikikitap, özgür kütüphane

Korumacılık diye hiç bir şey göremedim emekler boşa gitmesin lütfen[değiştir]

Sitenin kitap bölümüne ilkkez bugün girdim(16/1/2007).Wikipediayı daha önceden biliyodum ama kullanma gereksinimim hiç olmamıştı,internet üzerinden kitap okuyabileceğim birşeyler ararken wikibooksa girdim bir iki dakikalık izlenimden sonra bu kadar serbestçiliğin çağdaşlaşma,fakat aynı zamanda korumasızlığın ta kendisi olduğunu gördüm.Örnek olarak bunu bizzat ben kendim yaptım,c++ ile ilgili bir sayfaya girdim ve benden önce bilgileri koyan adamın yada bayanın çok emek harcamış olduğunu farkettim.Yanlız üzerinde değiştirmeler yapabileceğim yazıyordu ve merak edip yazılmış üzernde bir karakterlik bir oynama yaptım ve kaydettim,siteyi kapattım,geri açıp aynı sayfaya geldiğimde yaptığım değişiklik aynen duruyordu.Değişikliği eski haline getirmem sadece benim vicdanımı rahatlattı fakat burada sarfedilmiş emeği silerek iğrenç içerikli aşağılayıcı yada rencide edici birşeyler yazmış yada resmetmiş olsam, onlarda kalmış olacaktı ve aynı sayfayı benden sonra kullanan kişinin wikikitap hakkındaki düşünceleri nice olacaktı.Demem o ki bu kadar serbestlik hiç güzel birşey değil.Bilgi paylaşımından daha güzel birşey olduğunu sanmıyorum ama bu güzelliği kirletmek isteyenlere pirim verilmesinin engellenmesi için wikipedia'cıları kontrol mekanızması yaratmaları için göreve rica ediyorum.


-- Eğer herhangi bir saldırı olursa, ki bu Vandallık diye adlandırılıyor, yapılan emekler boşa gitmez, çünkü her değişiklik kaydediliyor. Kişinin ip numarası engellenir ve eski yazılar geri getirilir..


-- Bu, çok önemli bir yaklaşım sorunu. Bozmak değil yapmak yaklaşımında olmamız gerekiyor. Kontrol mekanizmaları internetin ve wiki'nin ruhuna aykırı. Wiki'nin temel yaklaşımı, öncesinde kontrolden çok, yine katılımcı insanların gayretiyle yapılan yanlışların hızla düzeltilmesidir. Umarız ki, emek harcayıp bu bağlantıları bulan, değişiklik yapabileceğini fark eden insanlar, yeterli olgunluğa sahiptirler de bu düzeltmelere hiç ihtiyaç kalmaz. Ama bir kaç kötü niyetli kişinin yapabileceği olumsuzluklar yüzünden girdiyi yapmayı zorlaştırmak da, üretkenliğe önemli ölçüde ket vuracağından düşünülemez. Bu imzasız yazı 88.247.118.59 (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir. Logonun değişmesine katılıyorum, ama şimdiki logo iğrençtir! Çok ucuz oldu, ve yazıyüzüsü uygunsuzdur. Lütfen tekrar değiştirin! Runningfridgesrule 12:48, 28 Temmuz 2007 (UTC)

Bu logo Türkçe Ama Çok Kötü görünüyor![değiştir]

Arkadaşlar bu böyle duramaz ben yenisini yaptım bunu koymalıyız epeydir ben bunu söylemeye çalışıyorum bir türlü duyuramadım en iyisi bunu koymak yöneticiler; lütfen bunu koysunlar hem sitenin görünümünüde bozuyor, kolay gelsin...

--Alperentunga 15:38, 17 Ağustos 2007 (UTC)

güzel logo eline sağlık. Logo değiştirildi 85.110.17.223 08:13, 19 Aralık 2007 (UTC)