Vikikitap'ı Kullanma/Vikikitap nedir?

Vikikitap, özgür kütüphane
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Vikikitap nedir?[değiştir]

Vikikitap, işbirliği ile kitap yazımına izin veren bir sitedir. Vikikitap'ta dünyanın her tarafından yüzlerce kişi imece usulüyle kitap yazabilir. Vikikitap, Wikimedia Vakfı'nın bir projesidir. Aynı vakfın diğer projeleri arasında Vikikitap'tan çok daha popüler olan Vikipedi de vardır. Vikikitap'taki bu sayfa dahil hemen hemen her sayfayı, herhangi bir zamanda herkes değiştirebilir. Bu, Vikikitap'ın ana prensibidir.

Tarihi[değiştir]

İngilizce Vikikitap 2003'te, Türkçe Vikikitap da 2006'da başladı. O yıldan bu yana İngilizce Vikikitap ciddi ilerleme kat etse de Türkçe Vikikitap'ta ne yazık ki pek ilerleme gözlenememiştir. Amacımız Türkçe Vikikitap'ın da İngilizce Vikikitap gibi geniş ve kaliteli bir e-kitap arşivi haline gelmesidir.

Topluluk[değiştir]

Vikikitap'taki bütün kitaplar, tamamen gönüllülerin çabalarıyla yazılmaktadır. Burada hiç kimse yaptığı katkıların karşılığı olarak para almamaktadır.

Vikikitap'taki kullanıcıların mahremiyet seviyeleri tamamen kendi inisiyatifindedir. Bir kullanıcı kendi isteğiyle gerçek adını, mesleğini, vs. özel bilgilerini kullanıcı sayfasında (veya başka bir yerde) söylemediği müddetçe diğer kullanıcılar o kullanıcıyı sadece rumuzuyla tanırlar.

Vikikitap merkezi bir karar alma organına sahip değildir. Nasıl ki Vikikitap'taki bütün sayfalar sadece vikiyazarlar tarafından hazırlanıyorsa tartışmalar da sadece vikiyazarlar arasında yapılır. Bir üst mercînin "o öyle değil böyle olacak" deme hakkı yoktur.

Wikimedia nedir?[değiştir]

Wikimedia Vakfı; Vikipedi, Vikikitap gibi projelerin bağlı olduğu kâr gütmeyen bir organizasyondur. Bu vakfın diğer projelerinden bazıları şunlardır:

Viki nedir?[değiştir]

Hawaii dilinde "hızlı" anlamına gelen "WikiWiki" kelimesinden türetilen "viki" kelimesi, içeriğin kullanıcılar tarafından kolay ve hızlı bir şekilde oluşturulabilmesine izin veren bir programdır. Hemen hemen her vikideki hemen hemen her sayfada bir değiştirme düğmesi vardır. Dünyanın herhangi bir yerindeki herhangi bir kişi bu düğmeye tıkladığında o sayfayı değiştirebilir veya o sayfaya yeni içerik ekleyebilir. Bazı viki sitelerinde sayfalar sadece bazı kişiler tarafından değiştirilebilir. Ancak Vikikitap'ta böyle bir sınırlama yoktur.

Viki işaretleme dili[değiştir]

Vikikitap'taki sayfalar viki işaretleme diliyle yazılır. Bu dil aslında HTML'in basitleştirilmiş hâlidir. Viki işaretleme dili, Vikikitap'ta ihtiyaç duyacağınız biçimlendirme fonksiyonlarının çoğunu size verir. Viki dilini yetersiz gördüğünüz yerlerde HTML, CSS ve JavaScript'i de -belirli ölçülerde- kullanabilirsiniz.

Viki dilinin avantajı basit olması ve kullanıcılara çok az zahmet vererek içerik hazırlamaya imkan vermesidir. Viki dili sayesinde vikiyazarlar sayfanın tasarımıyla uğraşmak yerine sadece içeriğe odaklanırlar.

Vikikitap'ta hangi tür kitaplar olabilir?[değiştir]

Vikikitap'ta kurgusal olmayan (bilgi veren) kitaplar bulunabilir. Ancak bu, her bilgi veren kitabın Vikikitap'ta bulunabileceği anlamına gelmez. Örneğin bir kitabın içeriği kayda değer olmayabilir veya içerik son derece kaba bir şekilde ele alınmış olabilir. Böyle durumlarda söz topluluktadır. Topluluk kararıyla kitap silinebilir, kalabilir veya içeriği düzeltilebilir.

Bazen bir içerik bir kardeş proje olan Vikiversite'ye de koyulmaya uygun olabilir. Böyle bir durumda ilgili içeriği hangi projeye koyacağınız tamamen size kalmış.

Vikikitap'ta bir kitabın barındırılmasından ziyade oluşturulmasına büyük önem verilir. Ancak elbetteki offline olarak hazırladığınız bir dokümanı buraya aktarabilirsiniz. Bundan büyük sevinç duyacağız. Burada kastettiğimiz elinizde imkan varsa (örneğin İnternet bağlantınız varsa) dokümanı offline olarak hazırlayıp buraya aktarmaktansa Vikikitap'ta hazırlamanız bizim "işbirliği" prensibimize daha uygun olacaktır. Ayrıca telif hakkı düşmüş ve sizin hazırlamadığınız belgeleri buraya değil, Vikikaynak'a gönderin.