Vikikitap'ı Kullanma/Vikikitap'ta kitap bulma

Vikikitap, özgür kütüphane
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Vikikitap'ta kitap bulmanın çeşitli yolları vardır. Bu sayfada bu yollardan bazıları anlatılacaktır.

Arama[değiştir]

Vikikitap arayüzünde sayfanın sağında bir arama kutusu bulunur. Aramak isteğiniz konuyu bu kutuya girip hemen altındaki "Ara" düğmesine tıklayarak Vikikitap'ta arama yaparsınız. Bu işlem sonucunda içinde aradığınız metin geçen tüm kitap ve sayfalar listelenecektir.

Başka bir seçenek ise direkt kitabın ismini yazmaktır. Eğer kitabın ismini biliyorsanız (veya bildiğinizi düşünüyorsanız) kitabın ismini arama kutusuna yazar ve bu kutunun altındaki düğmelerden "Git" düğmesini tıklarsınız. Bunun sonucunda -eğer varsa- ismi arama kutusuna yazdığınız metin olan sayfa veya kitap görüntülenecektir. Eğer bu isimde bir kitap veya sayfa yoksa "Git" düğmesi de "Ara" düğmesi gibi işlem görecektir.

Matematik ve İngilizce gibi bazı temel konular Vikikitap'ta birer kitapla temsil edilmektedir. Bu tür yaygın konuların kitabına gitmek için en kullanışlı yol kitabın ismini arama kutusuna yazıp "Git" düğmesine tıklamaktır.

Kitaplıklar[değiştir]

Vikikitap'ta kitaplıklar aracılığıyla gezinebilirsiniz. Kitaplıklarda kitaplar konularına, seviyelerine, hedef kitlelerine ve diğer ölçütlere göre listelenir. Her kitaplık belirli bir konudaki kitapları barındırır. Vikikitap'taki tüm kitaplıklar Vikikitap:Kitaplıklar sayfasında bulunur.

Seçkin kitaplar[değiştir]

Vikikitap:Seçkin kitaplar sayfasında Vikikitap'ın seçkin kitapları bulunur. Seçkin kitaplar mükemmel değildir, ancak Vikikitap'ın şimdiye kadar yazılmış en iyi kitaplarıdır ve yazılacak diğer kitaplar için çok güzel birer örnek teşkil ederler.

Seçkin olmasını istediğiniz kitapları Vikikitap:Seçkin kitap adayları sayfasından aday gösterebilirsiniz. Eğer topluluk da sizin görüşünüze katılırsa ilgili kitap seçkin kitap statüsüne kavuşur.