Vikikitap'ı Kullanma/Bu kitap hakkında

Vikikitap, özgür kütüphane
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Bu kitabı kim yazdı?[değiştir]

Bu kitap, Vikikitap'taki diğer tüm kitaplar gibi sizin gibi sıradan kullanıcılar tarafından yazıldı. Vikikitap'ı ziyaret eden herhangi bir kişi, herhangi bir zamanda, hemen hemen her sayfayı değiştirebilir. Vikikitap'taki kullanıcıların bazıları tecrübelidir, bazıları da tecrübesiz yeni kullanıcılardır. Yeni kullanıcılar genellikle sadece basit yazım hatalarını düzeltirler. Bu kitabın yazımına siz de yardım edebilirsiniz. Ne şekilde ve ne kadar yardım edeceğiniz tamamen size kalmış. Gördüğünüz hataları düzeltebilir veya bilgi birikiminiz ölçüsünde içerik ekleyebilirsiniz. Eğer Vikikitap'ı kullanma hakkında sorunuz varsa sorun! Aldığınız cevapları diğer kullanıcıların faydalanması için bu kitaba ekleyebilirsiniz.

Kitap hakkında görüş bildirme[değiştir]

Vikikitap'ın en güzel özelliklerinden biri kullanıcıların kolayca bir kitap hakkında görüş bildirebilmeleridir. Bu kitap hakkında olumlu-olumsuz her türlü görüşünüzü kitabın tartışma sayfasında dile getirin. Tek bir sayfayı ilgilendiren görüşlerinizi ise o sayfanın tartışma sayfasında dile getirin.

Kitabın düzeni[değiştir]

Kitap, kullanıcıların Vikikitap'tan faydalanma/katkıda bulunma şekli göz önüne alınarak düzenlenmiştir. Örneğin Vikikitap'a sadece okuma amacıyla gelen bir kullanıcının sadece kitabın "Okurlar" kısmını okuması yeterlidir. Benzer şekilde kitabın "Yazarlar" kısmı yeni bir kitap oluşturmak veya var olan kitaplara katkıda bulunmak isteyenler içindir. Hizmetliler ise kendi ek yetkilerini ve sorumluluklarını anlatan "Hizmetliler" bölümünde kendileri için güzel bilgiler bulacaklardır. Hizmetli yetkisine sahip olmayan bir kullanıcının bu kısmı okumasına gerek yoktur. Kitabın "Başlangıç" kısmı ise belirli bir gruba koyulamayacak sayfaları barındırır.

Görsel düzen üzerine bir not[değiştir]

Bu kitap kolay yazdırılabilmesi gayesiyle basit bir görsel düzen kullanır. Diğer kitaplar bu görsel düzeni taklit edebilirler, ancak şart değildir. Her kitabın kendi özel ihtiyaçları olabilir. Kendi başlattığınız kitaplara her türlü öğrenmeyi kolaylaştırıcı görseller, interaktif kısımlar vs. eklemekte serbestsiniz.