Tartışma:Esperanto/İçindekiler

Vikikitap, özgür kütüphane
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Derslerdeki değişim hakkında[değiştir]

Derslere başlarken "La plej oftaj morfemoj de parolata Esperanto" adlı frekans listesine bire bir uyulması plânlanmıştı. Ancak dilde en çok kullanılan parçalar dilbilgisi araçları olduğundan bu yaklaşım ilk 3 derste hemen hemen bütün dilbilgisi konularının işlenmesiyle sonuçlandı. Bu sırada neredeyse hiçbir "gerçek" kelime öğretilemediğinden, bu dilbilgisi konularının açıklanabilmesi için birçok geçici kelime kullanıldı. Sonuç olarak ders içerikleri gereğinden hızlı ilerledi, örneklerde dersin hedefinde bulunmayan sözcüklerin kullanılması gerekti ve dersler hem yazarlar hem de okurlarca takip edilmesi zor bir hâl aldı.

Bu durumu düzeltebilmek için yazılı olan dersleri askıya alarak sırasıyla şunları uygulamayı düşünüyorum:

  • Bütün derslerin sayfası baştan oluşturularak gezinti çubukları ve bu derslerde öğretilecek köklerin listesi eklenecek.
  • Halihazırda var olan iki ders içeriği yatay çizgiler altına alınacak ve zaman içerisinde yeni yerlerine dağıtılarak silinmiş olacak.
  • Derslere ilk olarak köklerden türemiş sözcükler ve anlamları dağıtılacak. Bunlar tamamlandıktan sonra tekrar tekrar geri dönülerek sırasıyla dilbilgisi notları ve örnekler, alıştırmalar, pratik kullanımlar eklenecek. Bunlar yapılırken daha sonra kullanılması düşünülen parçalar, işlevi sona erdiğinde silinecek olan yatay çizgiler altında geçici olarak tutulacak. Bütün dersler tamamlandıktan sonra da içeriklerin zamanla metinler, notlar ve mümkünse ses dosyalarıyla zenginleştirilmesine çalışılacak.

Utku Gürdal 19:48, 10 Şubat 2011 (UTC)