İçeriğe atla

SDL/VSNETSDL

Vikikitap, özgür kütüphane
< SDL

Visual Studio NET SDL ve OPENGL Ayarları

[değiştir]

İlkönce SDL ana sayfasını açın. http://www.libsdl.org

Daha sonra Download -> SDL 1.2 bağlantısına tıklayın.

Development Libraries (Geliştirme Kütüphaneleri) -> Win32 altında SDL-devel VC6 paketinin son sürümünü indireceksiniz.

Bunu yapmadan önce C:\ dizininde SDL (ya da başka isimli) yeni bir klasör oluşturun. SDL'in DLL ve kütüphane dosyalarını bu dizinde saklayacağız. Sıkıştırılmış dosyayı bu dizine kaydedin.

Zip dosyasını açın. İndirdiğiniz SDL sürümünü gösteren bir klasör oluşturacak. Eğer bu klasörü açarsanız şuna benzer birşeyler görmelisiniz:

Visual Studio NET'i başlatın. Daha sonra Tools-> Options'ı tıklayın. Daha sonra Projects tabına tıklayıp VC++ Directories'ı seçin. Üstteki açılır menüden "Include Files" ı seçin ve klasör işaretine benzeyen düğmeye basarak C:\SDL\SDL-1.2.9\include dizinini bu listeye ekleyin.

Yukardaki açılır menüden bu sefer "Library Files" ı seçin. Daha sonra bu listeye de aynı şekilde C:\SDL\SDL-1.2.9\lib dizini ekleyin.

Artık işlemimiz tamam. Bu şekilde derleyici artık SDL başlık ve kütüphane dosyaları için hangi dizine bakması gerektiğini biliyor. Bu şekilde ayarları global olarak ayarladık ve bu ayarlar oluşturduğumuz her proje için varsayılan olacak.

File (Dosya) -> New Project (Yeni Proje) menüsünü izleyerek yeni bir proje oluşturuyoruz. Visual C++ Projects klasörünü seçip proje türü olarak Win32 Project seçiyoruz. Proje ismini ve nereye kaydedeceğimizi seçtikten sonra OK (Tamam)'a tıklıyoruz.

Application Settings (Uygulama Seçenekleri) kısmından Additional Options (Ek Seçenekler) seçip uygulama türünü Console Application ve Empty Project (Boş Proje) olarak belirliyoruz.

Solution Explorer'ı açıp proje isminin üzerindeyken sağ tıklayıp Add->Add New Item 'ı seçiyoruz.

Daha sonra bir C++ kaynak dosyası ekliyoruz.

Solution Explorer'ı açıp proje isminin üzerine geliyoruz. Buradan sağ tıklayarak Properties (Özellikleri) seçiyoruz.

C/C++ tabı altında solda Code Generation kısmını seçip sağda Runtime Library açılır menüsünden Multi-Threaded DLL veya eğer hata ayıklama özelliğini kullanacaksak Multi-Threaded Debug DLL seçiyoruz.

Şimdi test etmek için boş bir OPENGL penceresi oluşturan bu kodu kopyala-yapıştır yöntemiyle oluşturduğunuz C++ kaynak dosyasına yapıştırın.

Yalnız bu kod Linux altında yazıldığı için ufak-tefek değişiklikler yapmanız gerekecek.

  • #include <windows.h> ile en başa windows başlık dosyasını ekliyoruz
  • #include "SDL/SDL.h" 'ı #include <SDL.h> olarak değiştiriyoruz
  • #include satırlarının hemen altına şunları ekliyoruz:
 #pragma comment(lib, "opengl32.lib") 
 #pragma comment(lib, "glu32.lib") 
 #pragma comment(lib, "sdl.lib") 
 #pragma comment(lib, "sdlmain.lib") 
 
  • int main () işlevini int main(int argc, char *argv[]) olarak değiştiriyoruz.

Daha sonra projeyi oluşturmak için Build menüsünden Build Solution'ı tıklıyoruz. (Kısayol tuşu F7)

Eğer bir eksiklik yapmadıysanız sorunsuz olarak projeniz derlenmiş olmalı.

Oluşturduğumuz programı çalıştırmak için iki yöntemimiz var. Ya her seferinde SDL.dll dosyasını programımızın olduğu dizindeki Debug klasörüne atmak ya da windows'un tarafından erişilebilen PATH dizinlerinden birine atmak.

En kolayı 98/ME altında SDL.DLL dosyasını bir kere C:\Windows\System 2000/XP altında C:\WINDOWS\system32 dizinine atarak her seferinde SDL.DLL'yi oluşturduğumuz projenin debug dizinine atmaktan kurtulabiliriz..