Ruby/Genel Bakış

Vikikitap, özgür kütüphane
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Dilin Özellikleri

Ruby çok güçlü bir dildir. Ruby herşeyden önce saf nesneye yönelik bir dildir. Ruby'de temel veri tipleri olan sayısal değişkenler bile birer nesnedirler. Ayrıca Ruby, java dili gibi çöp toplayıcısına sahiptir.

Ruby basit, kolayca öğrenilebilen bir dildir. Ruby sözdizimi oldukça kolay ve anlaşılırdır. Hatırlamanız gereken özel durumlar içermez. Dilin söz dizimi oldukça sezgiseldir. Yani, dilin temellerini bir kez öğrendikten sonra yazabileceklerinizi doğru bir şekilde tahmin etmeye başlarsınız.

Ruby, söz dizimi sayesinde, aynı işi diğer dillere göre çok daha az satır kodla halleder. Sonuçta daha az kod ile daha çok iş yapmak, daha az hataya ve daha az geliştirme süresine olanak sağlarken, hata ayıklama işini de kolaylaştırır.

Ruby şeffaf bir dildir. Ruby sizi bir derleyicinin hizmetçisi olmaktan kurtarır. Yazdığınız programa harcadığınız zamanı bir derleyicinin kurallarına ve söz dizimine uymaya harcamanız yerine kullanıcılarınızın isteklerini yerine getirmeye harcamanızı sağlar.

Ruby her platformda özgürce ulaşılabilinecek bir dildir. Ruby hem geliştirme hem de kurulum için özgürce edinebileceğiniz açık kaynak bir dildir. Ruby platform bağımsızdır. Tüm UNIX temelli sistemlerde (Unix, Linux,FreeBSD ...) ve Windows işletim sistemi altında çalışır.