İçeriğe atla

Pardus İşletim Sistemi

Vikikitap, özgür kütüphane

Pardus İşletim Sistemi, TÜBİTAK’ın bünyesinde kriptoloji, bilişim ve elektroniğin ileri konularında faaliyet gösteren bir enstitü olan Ulusal Elektronik ve Kriptoloji Araştırma Enstitüsü (UEKAE) tarafından yürütülen bir Linux dağıtımı projesidir. Pardus İşletim Sistemi GPL (Genel Kamu Lisansı) ile dağıtılan açık kaynak kodlu özgür yazılım ürünüdür. Pardus İşletim Sistemi Linux çekirdeğini kullanmaktadır. Bu işletim sisteminin planlamasına 2003 yılında başlanmış olup ilk kararlı sürümü 27 Aralık 2005’te çıkarılmıştır. Pardus ismi Anadolu Parsı’nın bilimsel adı olan Panthera pardus tulliana‘dan gelmiştir.

Pardus bilişim okur yazarlığına sahip bilgisayar kullanıcıları için temel bir işletim sistemi olup, mevcut Linux dağıtımlarının üstün taraflarını kavram, mimari ya da kod olarak kullanan bir ulusal dağıtım projesidir. Pardus 2013 sürümü ile beraber Debian tabanına geçilmiştir.

Pardus İşletim Sistemi Tarihçesi 2003 >>> Pardus için ilk adım atıldı.Linux çekirdeği tabanlı ve GPL (Genel Kamu Lisansı) ile dağıtılan açık kaynak kodlu olmasına karar verildi.

2004 >>> Proje hayata geçirildi.Çekirdek mimarisi oluşturuldu, Linux konusunda teknik girişimlerde bulunuldu. Ulusal işletim sistemi için TÜBİTAK/UEKAE bünyesinde görevlendirmeler yapıldı.

2005 >>> İlk yazılım olan Pardus CD 1.0 ile yayımlandı. 2005 Yılının sonuna doğru Pardus’un ilk kurulabilir sürümü olan Pardus 1.0 ağ üzerinden yayınlandı

2011 >>> Yeniden yapılanma amacıyla TÜBİTAK bünyesindeki proje yöneticileri ve geliştirici ekip dağıtılarak tasfiye edildi.

2012 >>> Pardus 2011 bireysel sürümününe güncelleme desteğinin sona erdiğini duyurdu. Kısa bir süre sonra “Pardus’un Yarını Çalıştayı” adı ile projenin yeniden nasıl devam edileceği konusunda çalışma yapılacağı bildirildi. İlerleyen zamanlarda FATİH projesindeki akıllı tahtaların Pardus logolu ve Debian İşletim Sistemine sahip olduğu görüldü.

2013 >>> Debian tabanlı ilk kararlı Pardus sürümü “Pardus 2013 Anadolu Parsı” adı ile yayınlandı.

Kaynakça:

https://tr.wikipedia.org