İçeriğe atla

Mandarin/İçindekiler/Mandarin nasıl öğrenilir

Vikikitap, özgür kütüphane

Konuşma ve Telaffuz

[değiştir]
  • Pinyin'i öğren. Bu kitap'ta doğru telaffuzu anlatmak için kullanılıyor. Ayrıca, Çince'de hem sözlüğe bakmak için kullanılır, hem de daktiloyla Çince yazmak için kullanılır.
  • Tonlara dikkat edin. Çince'de çok az hece olduğu için, birçok eşadlı kelimeler var, ve buna rağmen tonlara dikkat etmek çok önemlidir. Karakterleri öğrendiğin zamanlarda aynı anlarda pinyin'i doğru tonlarla öğrenmek tellafuzunuzu ve dinleme anlayışınızı geliştirir.
  • Metni yüksek sesle oku. Konuşmak (ve kendi konuşmanızı dinlemek) metnin belleğinize işlemesini kolaylaştırır. Tonları abartmak kelimeleri hatırlamanıza yardım eder.
  • Dil partneri bulun. Size yakın bir şehir veya üniversite'de bir Çince dil kulübü olabilir. İnternet'te dil mübadeleleri kurmasına yardım eden Skype ve diğer VoIP programları gibi bedava siteler var. İki tane örnek: The Mixxer (Almanca/Fransızca/İngilizce/İspanyolca/Japonca sitedir) ve E-Tandem (Almanca/Danca/Fince/Flemenkçe/Fransızca/İngilizce/İspanyolca/İsveççe/İtalyanca/Lehçe/Norveççe/Portekizce/Rusca/Yunanca sitedir).
  • Çince medyayı dinle. Çince'yi dinlemek çok çeşitli multimedya seçeneğiniz var. Birçok Çince internet radyo kanalları, haber yayınları, filmler ve televizyon dizileri bulunmaktadır.

Okumak ve yazmak

[değiştir]
  • Yazma partiği yapın. Hem de çok. Bir karakteri öğrendiğiniz zaman, o karakteri hatırladığınız zamana kadar günde en az 10 kere yazın. Hafızanız için periyodik olarak kendinizi test edin ve aynı anda daha pratik isteyen karakterleri bulursunuz. Karakteri yazdığınızda, karakterin sesi ve anlamı düşün, veya yüksek sesle söyleyin. Öncelik doğru çizme sırası öğrenin, sonra kopyalamadan önce basınlayan karaktere bakıp, dikkatle çizin.
Üç karakterde belirteyen radikal.
  • Radikal karakterlere dikkat edin. Radikaller Çince'de sık sık kullanalan cüzlerdir. Radikallerin anlamları öğrenmek benzer kelimelerin bağlantısı görmesini çok yardım eder. Birçok karakter radikal-fonetik çiftleşmelerle kapsıyorlar - radikal kelimenin "kökü" olarak kelimenin anlamına ima edip, aynı anda karakterin başka kısmı kelimenin sesine ima ediyor. Radikalleri bulmasını öğrenmek de yararlıdır çünkü Çince sözlüklerde bilinmeyen kelimelere bakmak için radikal kullanılıyor.
  • Bir Çince sözlüğü alın. Bir sözlük yeni kelimelere bakmak, veya sadece göz atmak için kullanılabilirler. Çince'yi yeni başlayana ait bir sözlüğe satın alın - bu sözlüklerin yazıyüzleri daha büyükler, hem de örnekler ve Pinyin telaffüzlüler (bunlar bazen kapsamlı sözlüklerde bulunmuyorlar). Eğer herhangi bir kelimeyi bulamıyorsanız, isterseniz ikinci bir sözlüğe satın alın.

Kitap tercihlerimiz

[değiştir]
  • Çocuk kitapları (karakterler daha kolay, ve birçoğu zor veya bütün karakterler için pinyinliler)