Mandarin/İçindekiler/Bu kitap nasıl kullanılır

Vikikitap, özgür kütüphane

İntizarlarımız[değiştir]

Bu kitap sizin hiç sabık Çince bilginiz olmadığınızı ama aynı anda Çince'yi gerçekten öğrenmek istediğinizi varsayıyor. Her derste evvelki derslerinde öğrendiğinizi geliştirip, azar azar hem yeni kelimeler hem de yeni gramer öğrenirsiniz.

Her ders bir haftalığın günlük dersleri olarak yeterlidir, buna rağmen kendinizi her dersteki maddeden bunalmış hissetmeyin. Yeni karakterleri öğrenmek büyük ihtimalle sizin sınırlayıcı faktörünüz olacak, onun için bir dersin karakterlerini hatırlamasına iki veya üç gün üzerinde öğren ve ders zamanını çoğunlukla gramer ve konuşma ilgili çalışmalar yapıp kullan.

Ders Bölümleri[değiştir]

Her ders beş tane bölüme bölünmüştür:

  1. Diyalog. Bu bölümde iki veya iki kişiden daha arası bir muhabbet görülür. Her metin dört versiyonda veriliyorlar: Basitleştirilmiş Çince, Geleneksel Çince, Hanyu Pinyin, ve bir Türkçe tercümesi.
  2. Gramer. Bu bölüm diyalogdaki tanıtılan her yeni cümle yapısını anlatıyor ve bu yeni bilgileri sağlamlaştırmak için örnekler gösteriyor.
  3. Kelimeler. Bu bölüm dersteki yeni kelimeleri, tercüme ve telaffüz ile, veriyor. Her yeni tanıtılan karakter çizme sırasını gösteren bir resmiye veya animasyona bağlanır.
  4. Örnekler. Bu bölüm dersteki maddeki cümlelerle ve ibarelerle ilgili daha örnek veriyor.
  5. Alıştırmalar. Bu bölüm maddeden anladığınızı test edip sorular ve aktiviteler veriyor. Bunlar ödev veya revizyon olarak kullanılabilirler.