Mandarin/İçindekiler/Çince nasıl yazılır

Vikikitap, özgür kütüphane
Şuraya atla: kullan, ara

Çince'de yazmak[değiştir]

Bu kursta Çince karakterlerin okumalarını ve yazmalarını öğrenmek belki sizin en büyük zorluğunuz olacak. Çince'nin yeniden kullanabilen harflerle alfabesi olmadığı için, çok yazma pratikten ve ezberlemekten başka diğer alternatifiniz yok. Pinyin karakterlerin telaffuzları öğrenmelerine yardım olduğunu ne kadar yararlı ise, Çince'nin o kadar eşadlı kelimeleri var ki, Pinyin'i karakterlerin tümüyle yerine koymak elverişsiz olur.

Çince karakterler zor ve zaman harcayan birşeyse ne var? Çince karakterleri öğrenmek eğlenci ve değerli bir deneyimdir, ve Çince kültüre kapılar açıyor. Çince yazma sistemi 3000 yıldan beri durmadan kullanılıyor, ve 7. yüzyılından beri karakterler neredeyse hiç değişmemişler. Her karakterin bir masalı var.

Ayrıca, Çince zor olduğuna rağmen, herkes Çince konuşabilen Çince konuşan ülkeler dışından insanlarla çok etkileniliyorlar.

Çizme sırası[değiştir]

Her karakterin spesifik çizme sırası var. Bu karakterlerin öğrenmesini daha zor yaptığını birşey olduğunu belki hissetebilirsiniz, ama çok da yaralı, çünkü çizme sırasını öğrenmek karakterleri hatırlamanıza çok yardım eder. Her seferinde yaptığın çizme sırası "motor hafızanızı" daha geliştirip karakteri yazdığında sonuna kadar bir ritim yaratıyor. Karşılıklı olarak, her zaman bir karakteri rastgele bir çizme sırasıyla çizip herşey büyük ihtimalle yanlış çıkar!

The principal rules to keep in mind are shown in the chart below, with specifics following. Çizme sırasıyla en önemli kurallar, spesifikler ile, aşağıdaki tabloda gösteriliyorlar.


Önemli kurallar
三-order.gif 三-bw.png Alttan önce üst...
十-order.gif 十-bw.png Dikey çizimleri katetmeden önce yatay çizimleri çizin...
八-order.gif 八-bw.png Sağdan önce sol...
口-order.gif 口-bw.png Üstteki yatay çizimlerden önce sol dikey çizimler...
生-order.gif 生-bw.png Yatay "dayanış çizim" en sonda çiziliyor...
水-order.gif 水-bw.png Kanatlardan önce orta çizimi...
文-order.gif 文-bw.png Sağa düşen çizimlerden önce sola düşen çizimler...
戈-order.gif 玉-bw.png Küçük çizimler (çoğunlukla) en sonda çiziliyorlar.
Başka önemli detaylar: 那-order.gif 力-order.gif 广-order.gif 𡦂-order.gif 手-order.gif 扌-order.gif 提-order.gif