İçeriğe atla

Mandarin/İçindekiler/Çince nasıl yazılır

Vikikitap, özgür kütüphane

Çince'de yazmak

[değiştir]

Bu kursta Çince karakterlerin okumalarını ve yazmalarını öğrenmek belki sizin en büyük zorluğunuz olacak. Çince'nin yeniden kullanabilen harflerle alfabesi olmadığı için, pratik yapmak amacıyla çok yazmak ve ezberlemekten başka diğer alternatifiniz yok. Pinyin karakterlerin telaffuzları öğrenmek için ne kadar yararlı ise, Çince'nin o kadar eş adlı kelimeleri var ki, Pinyin'i karakterlerin tümüyle yerine koymak elverişsiz olur.

Çince karakterler zor ve zaman harcayan bir şeyse ne var? Çince karakterleri öğrenmek eğlenceli ve değerli bir deneyimdir ve Çin kültürüne kapılar açıyor. Çince yazma sistemi 3000 yıldan beri durmadan kullanılıyor ve 7. yüzyılından beri karakterler neredeyse hiç değişmemişler. Her karakterin bir hikayesi var.

Çizme sırası

[değiştir]

Her karakterin spesifik çizme sırası var. Bu karakterlerin öğrenmesini daha zor yaptığını bir şey olduğunu belki hissedebilirsiniz, ama çok da yaralı, çünkü çizme sırasını öğrenmek karakterleri hatırlamanıza çok yardım eder. Her seferinde yaptığın çizme sırası "motor hafızanızı" daha geliştirip karakteri yazdığında sonuna kadar bir ritim yaratıyor. Karşılıklı olarak, her zaman bir karakteri rastgele bir çizme sırasıyla çizip her şey büyük ihtimalle yanlış çıkar!

Çizme sırasıyla en önemli kurallar, spesifikler ile, aşağıdaki tabloda gösteriliyorlar.

Önemli kurallar
Alttan önce üst...
Dikey çizimleri katetmeden önce yatay çizimleri çizin...
Sağdan önce sol...
Üstteki yatay çizimlerden önce sol dikey çizimler...
Yatay "dayanış çizim" en sonda çiziliyor...
Kanatlardan önce orta çizimi...
Sağa düşen çizimlerden önce sola düşen çizimler...
Küçük çizimler (çoğunlukla) en sonda çiziliyorlar.
Başka önemli detaylar: