İçeriğe atla

Macarca/Önsöz/Türkçe önsöz

Vikikitap, özgür kütüphane

Macarca, Macaristan'da yaklaşık 10 milyon kadar kişi tarafından ve eski Macar toprakları olan Romanya, Ukrayna, Slovakya, Sırbistan, Slovenya, Avusturya ile diğer Avrupa devletleri ve ayrıca Kanada ile Birleşik Devletler'de yaklaşık 3 milyon kadar kişi tarafından konuşulmaktadır.

Birinci ve İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra gerçekleşen Macarların göçü ve 1956 yılının Ekim ve Kasım aylarındaki iç savaş, Macarca'yı batıya savurmuştur. Maalesef diğer azınlık dilleri gibi Macarca, Romanya gibi Triyanon antlaşması ile kurulan devletler içerisinde sindirilmiştir.

Her ne kadar Macarca, Avrupa'da akraba azınlıklarca kullanılsa da, Macarca öğrenilebilecek harika bir dil olabilir; o eşsizdir, dünyadaki diğer dillerden tamamen farklıdır. Bu yüzden Macar edebiyatı gerçekten kuraldışı olup çevirisi zordur. Bununla birlikte, kelime dağarcığı ve sesleri Anne McCaffrey ve J.R.R. Tolkien gibi yazarlarca kullanılmıştır.

Dilbilgisi açısından bakıldığında Fince ve Estonca'ya yakındır, fakat bu dillerin birbirleri ile olan yakınlığı Macarca ile olandan fazladır ve birkaç benzer sözcük hâlâ olduğu gibi durmaktadır.