İçeriğe atla

Kullanıcı mesaj:Kutu

Sayfa içeriği diğer dillerde desteklenmemektedir.
Konu ekle
Vikikitap, özgür kütüphane

Merhaba Kutu,

Tüm kullanıcıların işbirliği ile açık içerikli ders kitabı ve rehber hazırlama projesi olan Vikikitap'a hoş geldin!

Vikikitap'ta şu an 1.082 madde bulunmaktadır.
Vikikitap özgürdür. İsteyen herkes katkıda bulunabilir.

Vikikitap'a başlamak için daha fazla beklemene gerek yok.

İhtiyaç duyacağın bütün bilgileri buradan alabilirsin!

Vikikitap, diğer kardeşleriyle birlikte geniş bir aile oluşturur:

  • Bir konu hakkında ansiklopedik bilgi vermek istiyorsan Vikipedi'ye
  • Telif hakkı kaybolmuş bir eseri eklemek istiyorsan VikiKaynak'a
  • Bir terimin sözlük açıklamasını yapmak istiyorsan VikiSözlük'e
  • Özlü sözleri eklemek istiyorsan Vikisöz'e

katkıda bulunabilirsin. Kolay gelsin!
--Nosferatü 11:01, 24 Ekim 2006 (UTC)

Temizlik

[değiştir]

Merhaba Kutu,

Çorbalar silinmedi tabi ki, Tüm Sayfalar bölümünden çorbaların tamamının yerinde durduğunu görebilirsin.

Sadece Vikikitap'ı düzenleyip şaha kaldırma niyetiyle bir temizlik harekatına giriştim. Silinen maddeler telif ihlali oldukları için silindiler. Farklı kaynaklardan kopyala yapıştırla eklenmişler. Yasal bir sorun olduğu için otomatik olarak sildi onları Özgür.

Dediğim gibi Vikikitap'ın baştan inşaasına çabalıyorum. Bu konuda senin gibi Vikikitap'a emek vermiş bir katılımcının desteğine de şüphesiz çok ihtiyacım var.

Yemek kitabıyla ilgili düzenlemeden bahsedeyim öncelikle sana. en:Cookbook örneğinde de görebileceğin gibi İngilizce Wiki'de yemek kitabı, tarifleri vs.leri için özel bir NAMESPACE (yani alan adı) ayrılmış. Şablon, kategori, Vikikitap gibi bir de "Cookbook" türü sayfaları var yani adamların. Güncel olaylar'da bizim için de böyle bir sistemin gerekliliğine dair bir öneri getirdim. İsim için de "Yemek Kitabı" ya da "Yemek Tarifleri" gibi çift kelimeli versiyonlar yerine "Yemek" gibi kısa ve öz bir isim önerdim, kabul de gördü. Zira çift isim kullanımında "Yemek kitabı tartışma" gibi çok çok uzun bir sonuç elde edecektik.

IRC'de Wikimedia'nın teknik şefi diyebileceğim Brion'la konuştum alan adının eklenmesi için. Bugzilla'ya rapor etmemi istedi, topluluğun konuyla ilgili tartışmasını da refere edersem yararı olacağını söyledi. Uğur ve Özgür destekledi göreceğin gibi, sen de bir şeyler karalayabilirsen çok sevinirim. Alternatif bir isim önerisine de açığım tabi ki.

Tüm yemek sayfalarını bu isimlendirme düzenine göre yeniden isimlendirdim. NAMESPACE eklendiği zaman herşey hazır olacak. Tüm Sayfalar'da Şablon, Kategori gibi Yemek kısmı olacak ve Yemekle ilgili tüm maddeleri bu şekilde listeletme şansımız olacak.

Bunun dışında isimlendirme politikası, yemek alan adı altındaki sayfaların standartları gibi bir çok yönetmeliği de bugünlerde uyarlıycam ve artık büyüme dönemine geçicez. İlk 10'a girmek hayal değil, 2-3 ayda gerçekleşebilecek bir hedef.

Bu büyüme hamlesinde desteğini ve yardımını görmek beni çok sevindirir inan ki.

Sevgiler

Vito Genovese 22:18, 9 Kasım 2006 (UTC)