Kullanıcı mesaj:Anov

Sayfa içeriği diğer dillerde desteklenmemektedir.
Vikikitap, özgür kütüphane

Merhaba Anov,

Tüm kullanıcıların işbirliği ile açık içerikli ders kitabı ve rehber hazırlama projesi olan Vikikitap'a hoş geldin!

Vikikitap'ta şu an 914 madde bulunmaktadır.
Vikikitap özgürdür. İsteyen herkes katkıda bulunabilir.

Vikikitap'a başlamak için daha fazla beklemene gerek yok.

İhtiyaç duyacağın bütün bilgileri buradan alabilirsin!

Vikikitap, diğer kardeşleriyle birlikte geniş bir aile oluşturur:

  • Bir konu hakkında ansiklopedik bilgi vermek istiyorsan Vikipedi'ye
  • Telif hakkı kaybolmuş bir eseri eklemek istiyorsan VikiKaynak'a
  • Bir terimin sözlük açıklamasını yapmak istiyorsan VikiSözlük'e
  • Özlü sözleri eklemek istiyorsan Vikisöz'e

katkıda bulunabilirsin. Kolay gelsin!

--Nosferatu 08:42, 16 Haziran 2007 (UTC)

Sorunuzun cevabı[değiştir]

Merhaba. Burada hazırladğımız bir kitabı, bir yayınevi ile anlaşmamız halinde yayın olarak piyasaya sürmemiz mümkün müdür? İlginiz için şimdiden teşekkürler. --Anov 08:48, 16 Haziran 2007 (UTC)

Vikikitap GNU özgür belgeleme lisansına sahiptir.Bu Lisansın amacı, bir kullanıcı kılavuzuna, bir ders kitabı veya başka işlevsel ve faydalı bir belgeye, herkesin, etkili bir kullanım hakkıyla, ticari veya gayri-ticari, değiştirerek ya da olduğu gibi, almak ve tekrar dağıtmak özgürlüğü anlamında, serbest kullanım hakkı vermektir. İkincil olarak, bu Lisans, yazar ve yayıncının, başkaları tarafından yapılan değişiklikler sebebiyle sorumlu olduklarını düşünmeden, bir bakıma yaptıkları işten saygınlık kazanmalarını da sağlar.
http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html sayfasından da ayrıntılı bilgi alabilirsin--Nosferatu 13:28, 16 Haziran 2007 (UTC)

Çok teşekkür ederim.[değiştir]

Teşekkürler. Bu bilgiler çok yardımcı oldu. --Anov 13:29, 16 Haziran 2007 (UTC)

Yanlış kaydettiğniz sayfa silinmiştir. Bu arada Vikikitapta düzenli katkı yapan çok az kullanıcı bulunmaktadır. Benim de buraya kontrolörlük yapma dışında pek bir katkım bulunmuyor.Kontrolörlük derken katkılarım tamamen gönüllüdür. Katkılarının düzenli olması dileği ile kolay gelsin eğer sormak istediğin bir şey olursa mesaj sayfama not bırakabilirsin

--Nosferatu 19:38, 16 Haziran 2007 (UTC)

kod eklemeyle alakalı bir problem[değiştir]

Merhabalar Anov ilk başladığımdan beri benim de bu tip problemlerim oldu . Sorunun cevabını bende bilmiyorum ama emsalleri ile kıyas yapabilirsin mesala vikipedideki sayfalarda benzer durumlar var mı kontrol edebilirsin . Eğer İngilizcen iyi düzeyde ise meta:Ana Sayfa bağlantısından istediğin talebi yapabilirsin . Özgür'e de başvuru yapılabilirsin daha çok Dbl2010 adıyla tanınıyor meta:User:Dbl2010 (gerçi en son 6 Haziranda girmiş ama yardımcı olacaktır). Sorununun kaynağını bulursan ve eğer benim yönetici yetkilerimle halledebileceğim bir konu ise bende çözmeye çalışırım (yetkilerim -sayfa silme , erişim engelleme onun haricinde ben de sıradan bir kullanıcıyım)--Nosferatu 11:47, 21 Haziran 2007 (UTC)

C Sharp kitabı hakkında[değiştir]

Merhabalar. Öncelikle yazdığınız mesaja bu kadar uzun zaman sonra cevap yazdığım için özür dilerim. Özel işlerim dolayısıyla yaklaşık 1.5 aydır Internet'ten (dolayısıyla Vikikitap'tan da) uzak kaldım. Şu an Internet kafeden yazıyorum. Yazdığınız mesaja gelince;

Tüm sayfaları aynı kategoriye bağlamakla birlikte, sayfaların hepsinde geçerli olan bir şablon tanımlamak, kitap içinde gezintiyi kolaylaştıracaktır diye düşünüyorum. Mesela C++ kitabında bu uygulanmaya çalışılmış. Böyle bir eklentiyi vakit bulursam yapacağım. Kitap çok güzel bilgiler içeriyor, tekrar teşekkür ediyorum.

Tüm sayfalar zaten aynı kategoride. (Kategori:C Sharp Programlama Dili) Ancak kategori hakkında daha iyi bir fikriniz varsa sayfaları değiştirmekte özgürsünüz. Ayrıca bahsettiğiniz şablon da bence kullanışlı olabilir. Dediğim gibi kitaba faydası olacağını düşündüğünüz istediğiniz değişikliği yapmakta özgürsünüz.Bekiroflaz 13:16, 27 Ağustos 2009 (UTC)

  • Merhaba. C Sharp Programlama Dili şablonunu daha şık olacak şekilde düzenledim. Ancak şablonun halen eksikleri var. İlk olarak göster/gizle eklenmesi gerekmekte. Buna aklım ermediği için sana havale edeyim dedim. İkinci olarak da şablon, sayfaların başlarında değil, sonlarında olsa daha iyi olur diye düşünüyorum. Sen ne dersin?Bekiroflaz 09:40, 30 Ağustos 2009 (UTC)

Telif hakkı iddiaları hakkında[değiştir]

Merhaba. Öncelikle kitabı nasıl yazdığımı ayrıntılarıyla açıklayayım;

2 yıllık Bilgisayar Teknolojisi ve Programlama bölümü mezunuyum. Bu kitabı okulun 2. sınıfında yazdım. Okulda gördüğümüz birincil ders C#'tı. Sefer Algan'ın kitabı da sınıfımız için kaynak kitaptı. Kitabı yazarken birincil kaynak olarak doğal olarak bu kitabı kullandım. 'Vikikitap'a yazdığım kitap Sefer Algan'ın kitabının bir özeti niteliğindedir.' desem abartmış olmam.

Ancak GNU Özgür Belgeleme Lisansı yalnızca bire bir kopyalamaya karşıdır. Yoksa bir eserin özetinin çıkarılması, özeti çıkarırken kendi cümlelerimizi kullandığımız için sorun teşkil etmez. Gelelim I/O bölümüne; bu bölümü dikkatli incelerseniz içeriğin uzun metinlerden çok kısa ve öz bilgilerden oluştığunu görürsünüz. Bu tür bir içeriğin özetini çıkarırken kendi cümlelerimi kullanmak gerçekten zor olabiliyor. Çünkü zaten ilgili metni yazan kişi metni yeterince kısaltmış oluyor ve siz daha fazla kısaltamıyorsunuz. Dolayısıyla orijinal metinle özet had safhada benzeyebiliyor. Ancak ben I/O bölümü de dâhil olmak üzere bütün bölümlerde kendi cümlelerimi kullanmaya gayret ettim. Zaten ortada copy-paste olayı yoksa niye birebir kitabı buraya aktarayım ki. -ki kitap basılı bir kaynak-

Zaten kitap yaklaşık 600 sayfa. Burayı toplasanız 150 sayfa etmez. Buradan bile içeriğin birebir kopyalanmadığı rahatlıkla anlaşılabilir.

Biraz iddialı olacak ama, Sefer Algan'ın kitabıyla aynı olan ard arda 10 kelime bulsunlar ben kitabı sildirmeye razıyım. Zaten kitap silinse ben bir şey kaybetmem, çünkü para karşılığı yazmadım. Kitabı yazmaktaki amacım hem kendi bilgilerimi pekiştirmek hem de insanlığa az da olsa fayda sağlayabilmekti. İlkini elde ettim, ikincisi için de elimden geleni yaptım. İstesem bir blog açar, başka sitelerdeki bilgileri bloguma copy-paste yaparak taşır, Google ads reklamları alır, üç-beş kuruş para kazanırdım. (şu an bazılarının yaptığı gibi). Ama ben bunu yapmadım, hem kendime hem de başkalarına faydalı olacak bir şey yaptım. Yani anlayacağınız bu noktadan sonra vicdanım rahat.

NOT1: Örnek kodlarda bazen birebir aynılık olabilir. Çünkü kitabı yazarken C# hakkındaki bilgilerim kitapta yazdığı kadardı. Dolayısıyla örnek kodda ciddi anlamda değişiklik yapacak kadar bilgiye sahip değildim. Ancak yine de en azından değişken adlarında değişiklikler yapmaya çalıştım. Bazı örnek kodlar da hemen hemen her yerde aynı oluyor (örneğin ekrana "merhaba dünya" yazan program); bu son örnek kodların bir sorun teşkil edeceğini düşünmüyorum.Bekiroflaz 18:09, 22 Eylül 2009 (UTC)

  • Konuda ismim geçmesinden rahatsız değilim. Konuyu kaldırmanıza veya kilitlemenize gerek yok.Bekiroflaz 21:00, 23 Eylül 2009 (UTC)