İçeriğe atla

Kolombiya Mutfağı

Vikikitap, özgür kütüphane

Kolombiya, Güney Amerika mutfak kültüründe dünya çapında büyük ün sahibi olmasa da orijin bir tarza sahiptir. Karayiplerin ve Amazonların yemek kültüründen de çok etkilenen Kolombiya mutfağı, deyim yerinde ise rengarenktir. Etli yemekler, patates türleri, unla yapılan yemek seçenekleri ve deniz canlıları, sofralardan eksik kalmaz.

Kolombiya yemek çeşitleri kendi bölge sınırlarının içerisinde, yer yer farklılıklar gösterir. Kuzey sahillerinde karides, balık çeşitleri, ıstakoz gibi deniz ürünleri yaygın tüketilir. Bogota kenti ve çevresi çorba konusunda ileri seviyededir. Tavuk ve mısır hemen her bölgede çok yaygındır. Tüm Güney Amerika’da olduğu gibi tropik sebze ve meyveler iyi bilinir. Kolombiya mutfağında tıpkı bizdeki gibi baharatlar, soğan ve sarımsak gibi katkılar da sık olarak kullanılır.

Kolombiya Mutfağında en çok bilinen seçenekler şunlardır:

Başlıca yemekler

[değiştir]
 • Bandeja Paisa

Bandeja Paisa, Kolombiya’nın Paisa bölgesinden çıkmış ve ülke genelinde iyi bilinen bir Kolombiya geleneksel yemeklerindendir.

 • Arroz con Coco

Arroz con Coco, klasik pirinç pilavının hindistan sütü ile hazırlanan bir çeşididir. Damağa değişik gelebilecek bir tat verir.

 • Changua

Changua, And Dağları’ndan gelen, gayet doyurucu bir kahvaltı çorbasıdır.

 • Bagre en Salsa

Bagre en Salsa, Kolombiya’nın deniz mahsülleri ile yapılagelen bir yemeğidir. Bagre, Amerika kıtasında yaygın bulunan bir balık türüdür. Balıkçılarda bagre ile yapılan bir çok yemek türü vardır ama en rağbet edileni Bagre en Salsa'dır. Domates sosuyla yapılan bir yemektir. Özel bir karışım ile hazırlanan balık genellikle pilav, avokado ve kızartma muz ile birlikte servis edilmektedir.

not: Ancak, bahsedilen kızartılmış muz, Türkiye'de tüketilen tatlı muz ile yapılanı değildir. Orta ve Güney Amerika’da yetişen farklı bir muz çeşididir.
 • Ajiaco Colombiano (Ajiaco Con Pollo)

Bu, Kolombiya’nın geleneksel bir tavuk çorbası olarak bilinir. Ajiaco Con Pollo, bölgede gayet severek tüketilir.

 • Arepa

Bu hamur işi, bir mısır ekmeği türüdür. Arepa Tek başına yemek olarak servis edilebildiği gibi içine ekstra malzeme konarak da yenebilir.

 • Arroz con Pollo

Esasında, bir İspanya yemeği olan Arroz con Pollo, Türk mutfağındaki Tavuklu Pilav'ın karşılığıdır.

 • Fritanga Colombiana

Fritanga Colombiana, et ve sebze kızartmalarının karışık şekilde var olduğu bir diğer Kolombiya lezzetidir. Bu yemekte de kızarmış et ve yeşillik çeşitleri yanyana sunulmaktadır.

 • Bunuelos Colombianos

Bunuelos Colombianos, Kızartılmış hamur toplarından oluşan Bunuelos, özellikle Noel dönemlerinde çok yapılan geleneksel bir Kolombiya yemeğidir. Bu yemek kahvaltılarda sık tüketilir.

 • Pandebono ve Almojabana

Kolombiya'nın, özellikle iki önemli hamur işi, Pandebono ve Almojabana'dır. Bu çöreklerin içine bazı bölgelerde guava reçeli de konabiliyor.

 • Carne a la Llanera

Carne a la Llanera'nın, Kolombiya’nın en popüler et yemeği olduğu iddia edilebilir. Kırmızı et sevenler için harika bir seçenektir. Türkiye’deki kuzu çevirmeyi andırır.

 • Cazuela de Mariscos

Cazuela de Mariscos, genel anlamda, Karayip kıyılarında popüler olan güveç lezzetlerden birisidir. Deniz canlıları ile yapılır.

İçindekiler

[değiştir]
 1. Bandeja Paisa
 2. Arroz con Coco
 3. Changua
 4. Bagre en Salsa
 5. Ajiaco Colombiano
 6. Arepa
 7. Arroz con Pollo
 8. Fritanga Colombiana
 9. Bunuelos Colombianos
 10. Pandebono
 11. Almojabana
 12. Carne a la Llanera
 13. Cazuela de Mariscos