Küresel Isınma

Vikikitap, özgür kütüphane
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Küresel ısınma, genel olarak tüm dünyayı saran ısının artması demektir. Sıcaklıklar artınca iklimler değişmektedir. Kış yaşanılması yerde yaz yaşanılınca ekosistem bozulur ve insanlar dinç, sağlıklı olamazlar. Sıcaklığın tüm dünyada artışı 1983 yılından itibaren ölçümler yardımıyla gözükmektedir. Küresel ısınmaya en büyük sonuçları günümüz sorunlarından örneklendirebiliriz. Bunlardan en önemlisi ve bizi en çok ilgilendiren buzların erimesi. Bunlar Küresel ısınmanın inkâr edilemeyen kanıtlarıdır.

Küresel ısınmanın olumsuz sonuçları[değiştir]

  • Sıcaklığın artması sebebiyle yeryüzünde bazı şekil bozuklukları, ekosistemde değişiklikler gözlenebilir. Bazı yerlerde aşırı kuraklığa kadar gidecektir. Bazı bölgelerde ise tam tersine aşırı yağış olacaktır. Seller, buzların erimesi, aşırı sıcaklık bunların sonuçlarıdır.
  • Kutup bölgesindeki buzlar eriyecek doğal olarak ve tüm dünya da gözle görülebilir su düzeyinin yükselişi fark edilecek.
  • Siklon, fırtına gibi dünya dışı rahatlatıcı ama insanlar için yıkıcı olan doğal denge ise iyice artıcak, insanlar kaçacak yer arayacaklardır.
  • Bunun sonucunda insanlar geçim sıkıntısı çekecektir, yiyecekler yok denecek kadar azalacak, bir ekmek için bile kavga edilir hale gelinecektir.