İçeriğe atla

GameMaker Studio 2/Sprite

Vikikitap, özgür kütüphane

Bu bölümde "Sprite" kavramının ne olduğunu göreceğiz.

GameMaker Studio 2'yi açalım ve sol üstteki "New" butonuna tıklayalım.Bir sayfa açılacak.O sayfada soldaki "Blank Project" kısmını seçelim.Sağdaki kodlama seçeneğini "DnD" yapalım.Sağ altta isim verelim (ben "Ders1" diye isimlendiriyorum.) ve onun altındaki seçeneği tıklayarak kaydedeceğimiz yeri belirliyelim.

Ayarlar bittiyse , "Let's Go!" butonuna basalım ve projeyi başlatalım.Karşımızda böyle bir görsel olmalı:

Sprite

[değiştir]

Sprite, oyuncu, düşman, altın vb. oyun içi nesnelerin (object) kostümleridir.Anlamamış olabilirsiniz , yani object'ler için kullandğımız görünümlerdir.Object'ler ise oyun içi nesnelerin ta kendisidir (ileriki bölümlerde göreceksiniz).

Sprite oluşturalım

[değiştir]

Sağdaki pencereyi gördünüz mü? Bu pencere Assets penceresidir.Burada oyunumuzda olan her şey gözükür.İşte buradan sprite oluşturacağız.Oradaki "Sprites" klasörünün üstüne sağ tıklayalım.Bir pencere göreceksiniz.O pencereden "Create" seçeneğini seçin.Sonra ki pencereden de "Sprite" seçeneğini seçin.Artık bir sprite'a sahibiz.Karşınıza da bir pencere çıkacak ve "Assets" penceresinde de göreceksiniz.

Sprite düzenleyelim.

[değiştir]

Yeni açılan pencerede, sol üstte "Name" kısmını göreceksiniz (ben "spr_GulenYuz" diyorum çünkü gülen bir yüz olacak).Onun altında iki seçenek var:

  • Edit Image:Sprite'ı kendi elinizle çizersiniz.
  • Import:Sprite'ı dosyalarınızdan yüklersiniz.

Edit Image diyelim.Yine bir pencere açılacak (ne çok pencere açıldı).Bu pencere ile kendiniz çizebilirsiniz.